Çocuğunun Gelişimini Destekleyecek Sporlar

Buradasınız

Sev 14 Ocak 2023

çocuk, spor, gelişim, vücut, büyüme

Çocukların büyüme çağlarında gelişmeleri ve çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olarak büyümeleri için sporun büyük önemli bulunuyor. Küçük yaşlardan itibaren sporla tanışan ve bunu hayatının bir rutini haline getiren çocuklar fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da çok daha sağlıklı birer birey haline geliyorlar. Bedenin daha esnek hale getirilmesi, dayanıklılık, psikomotor hareketlerin gelişimi, çabukluk, koordinasyon, denge gibi özelliklerin ve yeteneklerin geliştirilmesi için spor en büyük destekçilerden biri. Çocuğunun gelişimini destekleyecek sporlar hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsin.

Çocuklar neden spor yapmalılar?

çocuk, spor, gelişim, vücut, büyüme

Spor herkesin daha sağlıklı bir hayat yaşaması ve vücuda sahip olması için büyük önem taşıyor. Özellikle gelişimin devam ettiği ve vücudun büyümesini sürdürdüğü küçük yaşlarda ise bunun çok daha büyük önemi bulunuyor. Bu nedenle çocukların yaşamlarında sporun olması ve düzenli şekilde antrenmanlar, egzersizler yapılması gelişim için gerekli bir durum olarak öne çıkıyor. Spor, bedenin daha esnek hale gelmesini sağlıyor. Kuvveti ve dayanıklılığı artırıyor. Bedenin daha dengeli olmasının önünü açıyor. Vücudun psikomotor hareketlerinin gelişimine katkıda bulunuyor ve zamanla birçok farklı becerinin de gelişmesini sağlıyor. Yine psikososyal olarak da daha sağlıklı bireylerine yetişmesine destek oluyor. Birlikte hareket etme, sorumluluk üstlenme, sınırlarını bilme, arkadaşlık, yardımlaşma gibi birçok farklı duyguyu da geliştiriyor.

Çocuğun gelişimi için hangi sporu seçmek gerekiyor?

çocuk, spor, gelişim, vücut, büyüme, jimnastik

Birbirinden farklı özellikleri bulunan ve çocukların vücutlarını da doğrudan geliştiren çok farklı spor türleri bulunuyor. Bunların arasından hangisinin kendi çocuğun için uygun olduğunu seçerken dikkat etmen gereken ilk özellikler çocuğunun vücut yapısı ve genel sağlık durumu. Bunun arkasından da çocuğunun hangi spora daha yatkın olduğunu ve yaparken daha mutlu olacağını kestirmen gerekiyor. Onun hangi spora ilgi duyduğu, oynamaktan zevk aldığı, alışkanlıkları büyük önem taşıyor. Bunun dışında sporu okuluyla birlikte götüreceği için ve spor da disiplinli şekilde yapılması gereken bir şey olduğundan okul-tatil-spor saatlerini de çok iyi dengelemen gerekiyor. Yine birden fazla sonra sporun aynı anda yapılması da çocuğunun farklı yeteneklerinin öne çıkartılmasında faydalı olabilir. Seçimini yaparken çocuğunun daha iyi anlaşabileceği eğitmenlere de dikkat etmen önemli. Çocuğunun o sporu sevmesi ve uzun süre devam etmesi bir noktada buna bağlı olabilir.

2-6 yaş arası hangi sporlar tercih edilmeli? 

çocuk, spor, gelişim, vücut, büyüme, yüzme

Çocukların yaptıkları sporlar onların bedenlerini ve psikolojilerini destekleyerek daha sağlıklı bireyler haline gelmelerinin önünü açıyor. Bu nedenle sen de çocuğunu spor yapması için teşvik etmeli ve desteklemelisin. Özellikle ilk çocukluk olarak ifade edilen 2-6 yaş arası dönemde onların kas gelişimlerini destekleyecek ve oyun olarak da algılayabileceği spor türlerini seçebilirsin. Koşma, zıplama, atlama, 3 tekerlekli bisiklet gibi hareketli sporlar bu yaş için uygun olabilir. Yine bu yaşlarda ip atlama, futbol gibi sporlar ile daha çok denge gerektiren futbol ve voleybol gibi sporları tercih edebilirsin. 5-6 yaşlarında, ilgisi de varsa, gelecekte de devam edebileceği kayak, buz pateni ya da jimnastik gibi spor türlerinden birine de yönlendirebilirsin.

6-12 yaş arası hangi sporlar tercih edilmeli? 

çocuk, spor, gelişim, vücut, büyüme, tenis

Çocuğun artık 6-7 yaşlarına geldiğinde ergenliğe de yaklaştığı için duygusal yapısı da buna göre daha farklı olmaya başlayacaktır. Bu yaşlarda bedeniyle birlikte vücudunu geliştirecek sporlara yönelmen daha uygun olacaktır. Yine dengeyi sağlayabileceği basketbol, tenis ya da voleybol, esneme ve gerilme yapabileceği jimnastik, yüzme, su topu, atletizm gibi sporlar onun için daha uygun olabilir. Yine hentbol ve bisikleti de bu dönemde tercih edebilirsin. 10 yaş ve sonrasındaki dönemde daha fazla güç gerektiren boks, tekvando, karate gibi sporlar da genel olarak seçebileceğin sporlar arasında.

Spor yapan çocuklar nelere dikkat etmeli?

çocuk, spor, gelişim, vücut, büyüme, basketbol

Spor tamamen bir disiplin işi olduğu ve bir kere başlandı mı sürekli yapılması gerektiği için çocuğunun da bu duruma hazır olması ve psikolojik olarak yatkın olması önemlidir. Bu süreç içerisinde çocuğunun psikolojik ve fiziksel gelişimini kontrol edecek bir doktor kontrolünde olması da önemlidir. Aynı yaşlarda olan çocukların fizyolojik ve bilişsel düzeyleri birbirinden çok farklı olabilir. Bunun için ebeveynlerin spor tercihlerini yaparken çok dikkatli olması ve çocuklarını özel olarak değerlendirmesi önemlidir. Yine dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir konu da beslenmedir. Beslenme alışkanlıklarının da sporculara özel olması daha sağlıklı bir vücut için gerekli durumlardan biridir. Seçilecek sporların egzersiz ve antrenman programlarına harfiyen uyulmalı ve hareketlerin farklı kas kütlelerini geliştirecek şekilde seçilmesine özen gösterilmelidir.

Sen de çocuğunu küçük yaşlardan itibaren spor yönlendirerek çok daha sağlıklı bir birey olarak yetişmesini destekleyebilirsin. Onun yetenekleri ve kişiliğine göre özel olarak seçeceğin spor dalları ile geleceği ve sağlığı için büyük bir adım atabilirsin. Onun sağlığı ile ilgili bugünden bir adım daha atmak istersen de QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası senin yanında. Birçok farklı sağlık hizmetinden ücretsiz olarak yararlanabileceğin bu sigorta ile özel sağlık kuruluşlarında SGK dışında bir ödeme de yapmanın da önüne geçebilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.