Çocuğunu Okul Günlerine Nasıl Hazırlamalısın?

Buradasınız

Sev 09 Eylül 2022

okul, öğrenci, çocuk, ilk gün, eğitim, öğretim

Okul vakti geldi çattı. Uzun ve güzel bir yaz tatilinin ardından yeni bir dönem daha başlamak üzere. Okul zilleri yeniden çalacak ve kimi öğrenciler sınıflarına geri dönerken kimileri de okula ilk defa adımlarını atacaklar. Çoğu zaman yazın eğlenceli ve keyifli günlerinin ardından çocukların okula alışması, tatilin rahatlığını üzerinden atması ve derslerine konsantre olması zordur. Biz de bu yazımızda tatil dönüşü çocuğunu okula nasıl hazırlayabileceğine dair birkaç ipucu veriyoruz.

Önceden okul düzenini kurmaya çalışın

okul, öğrenci, çocuk, ilk gün, eğitim, öğretim, anne

Çocuklar için tatil sonrasında okulun başlaması zorlu bir süreç olabilir ve bu düzeni oturtmak sıkıntılı zamanlar doğurabilir. Bunun önüne geçmek için tatil düzeninden okul zamanındaki düzene yavaş bir geçiş yapmalı ve okul zilinin çalacağı ilk günden birkaç hafta öncesinden başlayarak alışkanlıkları eski düzene göre yapmaya başlamalısın. Çocuğunun uyku düzenini ayarlamalı, sabahları daha erken kalkmasını sağlamalı, elektronik cihazların kullanımlarını sınırlamalı ve okul başlamasına yakın psikolojik olarak onu hazırlamalısın. Tatilde alıştığı ve sevdiği düzenden bir anda geriye dönüş yaşarsa hem akademik olarak sıkıntı yaşayabilir hem de okula karşı bir antipati doğabilir. Hele çocuğun bu yıl ilk defa okula başlayacaksa bu geçiş sürecini bir miktar daha öne çekerek onunla açık iletişim kurmalı, söylemlerinle bunun normal bir süreç olduğunu anlatmalı ve onu rahatlatmalısın.

Hazırlıkları son ana bırakmamalısın

okul, öğrenci, çocuk, ilk gün, eğitim, öğretim, aile

Her yıl okul başlamadan önce kırtasiye başta olmak üzere kıyafet, kitap vb. birçok hazırlık yapılıyor. Bu hazırlıkları son ana bırakmayarak ve önceden yaparak hem kendini hem de çocuğunu hazır hale getirmeye de dikkat etmelisin. Eğer hazırlıkları aksatır ve okul açılmadan hemen önceye, hatta okul açılmadan sonraya bırakırsan hem sen de hem de çocuğunda bir panik havası esebilir. Bunun önüne geçmek için iyi bir planlama yapmalı ve hazırlıkları önceden tamamlamalısın. Ek olarak tüm bu süreçte çocuğunu da işin içinde tutmalı ve her adımı birlikte atmalısın. Bu şekilde o da okulun başlamasının yakın olduğunu anlayacak ve deyim yerindeyse o havaya girecektir.

Okulla ve öğretmenlerle iletişime geçebilirsin

okul, öğrenci, çocuk, ilk gün, eğitim, öğretim, kız, anne

Çocuğunu yazdırdığın okulla, buradaki yönetimle ve gerekli durumlarda öğretmenleri ile iletişime geçmeli ve hem genel hem de özel kurallar hakkında bilgi almalısın. Çocuğun okula başladığı ilk gün herhangi bir sürprizle karşılaşmaması ve eksiksiz şekilde okula gitmesi için önceden hazırlık yapmalısın. Hem telefonla hem de okulların hazırladığı özel dijital platformlar üzerinden sürekli takip yapmalı ve gerekli tüm bilgileri almalısın. Bu şekilde ilk günlerde panik havası esmesinin ve bunun yaratacağı stresin önüne geçebilirsin.

Olası hastalıklara karşı hazırlık yapmalısın
okul, öğrenci, çocuk, ilk gün, eğitim, öğretim, baba, maske

Birçok çocuk, her yıl okulların başlaması ile birlikte bir hastalık dönemine girer ve arka arkaya farklı hastalıklara yakalanabilirler. Hele pandeminin etkilerinin devam ettiği ve zaman zaman hastalığın tekrar çoğaldığı bu dönemde sen de olası istenmeyen durumlar için önlem almalısın. Çocuğunu bu konuda bilgilendirmeli, okulla iletişime geçerek nasıl hareket etmen gerektiğini öğrenmeli ve bu süreçte çocuğunla birlikte hareket etmelisin. Kurallara ve yapılması zorunlu hallere uymanın dışında çocuğunun kendi hijyenini sağlayabileceği ve hastalıklara karşı kendini koruyabileceği önlemleri almalısın. Bunun için okul çantasının içerisine küçük bir hijyen çantası koyabilir ve ellerini düzenli yıkamasını, kalabalık ortamlarda maske takmasını ve hijyen kurallarına dikkat etmesini öğütleyebilirsin.

Her adımda yanında olmalısın

okul, öğrenci, çocuk, ilk gün, eğitim, öğretim, çanta, hazırlık

İlk defa okula gidiyor olsun ya da yeniden sınıfına geri dönüyor olsun fark etmez, tüm bu okula dönüş süresi boyunca çocuğunun yanında olmalı, hem psikolojik hem de fiziksel olarak onun arkasında olduğunu hissettirmeli, birlikte hazırlık yapmalı ve her adımda açık iletişim kurarak birlikte ilerlemelisin. Bu yolla ilk günlerde çocuğunun yaşayabileceği olası stres ve travmaların önüne geçebilirsin. Tüm plan ve programı birlikte yapmalı, her türlü durumda yanında olduğunu hissettirmelisin. Her adımda senin güvenini ve desteğini hissederse ilk günlerdeki bu zorlu süreci daha rahat atlatacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.