Çocuğunu Gelecekte Nasıl Bir Dünya Bekliyor?

Buradasınız

Sev 30 Mayıs 2021

çocuk, gelecek, dünya

Teknolojinin hızlı değişimi, dijitalleşmenin hayatın her alanına yayılması ile dünyamız her geçen gün farklılaşmaya ve değişmeye devam ediyor. İnsanoğlu binlerce yıldır dünyayı ve uzayı dolaşıp yeni şeyler keşfetti ve icat etti. Toplumlar, ülkeler, kültürler, insanlar için günlük yaşam bu adımlarla birlikte değişti ve yenilendi. Yaşamın her alanına doğru bilgimiz arttıkça dünyamız da o kadar küçüldü ve küresel bir köy halini aldı. Bu süreçte hayatımıza yepyeni de bir kavram girdi; dijitalleşme. Bugünlerde ise hayatın her alanında; evde, sokakta, okulda, iş yerinde bildiğimiz her şey dijitalleşmeye ve bu alanda evrimleşmeye devam ediyor. Peki gelecekte çocuklarımız nasıl bir dünyaya merhaba diyecekler? Dijital bir geleceğe hazır mısın? İşte bizi bekleyenler…

Hayatın her anında yapay zeka

gelecek, robot, yapay zeka, formül

Çocuklarımızın gelecekte göreceği belki de en büyük değişim, dijitalleşmenin de bizlere sunduğu yapay zeka olacak. Yapay zeka sistemleri hayatın her alanında, her anında bizimle birlikte olacaklar. Giderek zekaları artan, kendi değerlendirme ve karar verme yetileri gelişen bu sistemler, zamanla yaygınlaşacak ve gelecekte her yerde olacaklar. Bu teknolojiyi kullanan online sistemler ve robotlar hayatımızın tam merkezine yerleşecek ve bizlere hem yardımcı olacak hem de yönetecek.

Akıllı evlerde yaşayacaklar

gelecek, akıllı, ev

Gelecek yıllarda çocuklarımız akıllı evlerde yaşayacaklar. Bugünkünden çok farklı, tamamen akıllı, online ve IoT sistemlere bağlı olarak inşa edilecek evler, geleceğin dünyasında yerini alacak. Havanın durumuna göre kendi kendisini ısıtan ya da soğutan, buzdolabında biten ya da bozulan ürünlerle ilgili marketle konuşan ve kendi kendine sipariş veren, güvenliği eksiksiz sağlayacak şekilde evi gözetim altında tutan, tüm eğlence sistemlerini tek elden yöneten bir ev düşünün. Bunlar gelecekte çok rahatlıkla ulaşılabilen ve kullanılan sistemler olarak karşımıza çıkacak. Çocuklarımız da bu evlerde doğacak, büyüyecek ve yaşacaklar.

Online eğitim ve iş hayatına devam edecekler

gelecek, network, bilgisayar, ağ, teknoloji

Son döneme damgasını vuran pandemi süreci ile birlikte daha hızlı bir şekilde hayatlarımıza giren ve her alanda deneyimlediğimiz online yaşam, gelecekte de kaçınılmaz bir halde karşımıza çıkacak. Tüm okul ve iş yaşamımız, online sistemleri kullanılarak, tamamen dijital bir şekilde, zaman ve mekandan bağımsız bir hale bürünecek. Dijitalleşmenin bu sahalarda yaygınlaşması ile eski bazı iş kolları yok olacak, yerlerine yenileri gelecek. Çocuklarımız tamamen online hale gelen bu yeni dünyada farklı meslekler yapacaklar, eğitimlerinin tamamını online olarak alacaklar.

VR teknolojisi yaygınlaşacak

VR, gözlük, teknoloji

Dijitalleşmenin hayatımıza getireceği en büyük yeniliklerden biri VR (Virtual Reality), yani artırılmış gerçeklik olacak. İş ve okul hayatında da sıkça kullanılacak bu sistemin en büyük devrimi eğlence sektöründe yaratması bekleniyor. 5G teknoloji ve bunun da ötesinde geliştirilecek sistemler ile VR, günlük hayatımızı ve deneyimlerimizi baştan aşağıya değiştirecek.

Hologramlar geliyor…

gelecek, iş dünyası, hologram, teknoloji

Kısa bir süre önceye kadar televizyonda ve filmlerde sıkça karşımıza çıkan ve bizleri hayrete düşüren hologramlarda geleceğin bize sunacağı farklı bir teknoloji olacak. Zaman ve mekan konusundaki algımızı baştan sona değiştirecek bu sistemler, farklı kullanım alanları ile günlük hayatlarımızı değiştirecek.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.