Çocuğuna Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazandırırsın?

Buradasınız

Sev 23 Nisan 2023

çocuk, kitap, alışkanlık, okuma

Kitaplar, çocuklara sınırsız bir hayal dünyasının kapılarını aralayan ve onların hem duygusal hem de bilişsel anlamda gelişmelerini sağlayan en iyi araçlardan biridir. Çocukların, ruhsal olarak çok daha iyi yetişmelerini sağlayan kitaplar, aynı zamanda düşünme ve sorgulama yeteneklerinin gelişmesi için çok önemli roller üstlenirler. Onlara bir şeyler öğrenirken aynı zamanda eğlenebilecekleri bir arkadaş sunan kitapları okuma alışkanlığı kazandırmak için anne ve babalara büyük görev düşmektedir. Daha küçük yaşlarından itibaren kitaplarla tanışan, kendi kütüphanesi olan çocuklar bu alışkanlığı çok daha hızlı kazanabilirler. Dünya Kitap Günü’nde çocuğuna bu alışkanlığı nasıl kazandırabileceğini senin için araştırdık.

Mümkün olan en erken yaşta kitapla onu tanıştırmalısın

çocuk, kitap, alışkanlık, okuma

Bir ebeveyn olarak çocuğunun kitap okuma alışkanlığını kazanması için ilk adım atması gereken kişi sensin ve bunu yapmanın en etkili yollarından biri de onu olabildiğince erken yaşlarında kitapla tanıştırmandır. Onun yaşına uygun, okumayı bilmese bile resim, şekil ya da yapısından içeriğini rahatlıkla anlayabileceği kitapları ona almalısın. Gün içerisinde uygun bir vakit yaratıp, örneğin akşam yatmadan hemen önce, ona kitap okumalı ve bunların içerisindeki hikayeleri çok daha eğlenceli ve keyifli hale getirmelisin. Daha küçük yaşlarında ona özel kitaplar almalı ve bunları ona özel bir alanda biriktirmelisin. Bu yolla çocuğun kitapların ve kitap okumanın çok doğal bir şey olduğunu düşünerek onu hayatının temel bir parçası haline getirecektir.

Yaş ve cinsiyetine uygun kitaplar seçmek işe yarayabilir

çocuk, kitap, alışkanlık, okuma

Çocuğunun yaşına ve cinsiyetine uygun kitaplar seçmek de onun kitapları sevmesini ve doğal olarak da okuma alışkanlığı elde etmesini sağlayabilir. Daha rahat anlayabileceği, takip edebileceği ve seveceği kitaplarla işe başlayıp zaman içerisinde gelişim aşamalarına göre farklı kitaplara geçebilirsin. Büyüdükçe ve kişisel gelişimini hızlandırdıkça okuması gereken ve onun duygu dünyası ile ruh halini değiştirecek kitapları listeye ekleyebilirsin. Bunun için de hemen her aşamada çocuğunla birlikte hareket etmeli ve onun fikrini de alarak ilgi alanına hitap eden eserleri seçebilirsin.

Birlikte kitap okumak çok önemlidir

çocuk, kitap, alışkanlık, okuma

Çocukların küçük yaşlarındaki en temel davranış şekillerinden biri çevrelerinde gördüklerini kopya etmeleridir. Bunun yüzden senin de kitap okuduğunu ve bu alışkanlığa sahip olduklarını düşünmeleri için birlikte özel kitap okuma vakitleri oluşturman işe yarayabilir. Günün uygun bir anında, seçeceğiniz kitapları ayrı ayrı ya da birlikte okuyabilirsiniz. Aynı kitabı ikiniz de okuyup üzerinde tartışabilirsiniz. Bu şekilde çocuğun kitap okuma işini günlük rutinleri içerisine alacak ve zaman içerisinde bunu severek alışkanlık haline getirebilir.

İşi eğlenceli hale sokmalısın

çocuk, kitap, alışkanlık, okuma

Kitap okumayı bir alışkanlığa dönüştürme yolunda atabileceğin en etkili adımlardan biri de işin içerisine eğlence katmaktır. Bunun için çocuğunun odasında, evin farklı yerlerinde ya da açık havada kitap okumaya uygun mekanlar seçebilirsin. Ortamı buna göre ayarlayabilir, ışık ve ses oyunları yaparak kitap okuma işine tiyatral bir hava kazandırabilirsin. Tüm bunları yapmandaki amaç, çocuğunun kitap okurken keyif almasını sağlamak ve bu yolla onun buna yönelmesi ve içselleştirmesini sağlamaktır.

Ekrandan uzak durmalarını sağlamalısın

çocuk, kitap, alışkanlık, okuma

Günümüzde çocukların kitap okumamalarının ya da daha az okumayı tercih etmelerinin önündeki en büyük engel ekranlardır. Bilgisayarların, tabletlerin, cep telefonlarının başında geçirilen her dakika kitaptan da uzak durulan vakit demektir. Buna ek olarak kitap okumayı da yine ekranlar üzerinden yapmak bu alışkanlığın kazanılmasının önündeki en önemli engellerden biridir. Bunun için senin de anne ve baba olarak ekranlardan uzak duracak saatler yaratıp bunu yerine kitap okumayı koyman her şeyi değiştirebilir. Bu çocuğunun hem fiziksel hem de psikolojik olarak çok daha sağlıklı bir birey olmasının da önünü açacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.