Çocuğuna İzletmen Gereken Animasyon Filmler

Buradasınız

Sev 27 Ekim 2022

animasyon, film, karakter, çocuk, yetişkin, sinema

Son dönemlerde sinema endüstrisi içerisinde önemli bir yer edinen animasyon filmler, çocukların ve hatta yetişkinlerin dahi ilgisini çekmeyi başarıyor. Çocukların bir yandan ekran başında keyifli zaman geçirmesine olanak sağlayan animasyon filmler diğer yandan da çocukların eğitimine ve vizyonuna katkı sağlıyor. Uluslararası Animasyon Günü’ne özel çocuğuna izletmen gereken animasyon filmleri araştırdık.

Wall-E

animasyon, film, karakter, çocuk, yetişkin, sinema, wall-e

Günümüzde dünyanın en büyük problemlerinden biri de küresel iklim değişikliği. Oscar Ödülleri’ne dahi aday olarak gösterilen Wall-E sürdürülebilirlik, tüketim çılgınlığı ve iletişimin önemi gibi birçok konuyu ele alan önemli bir başyapıt. Fütüristtik senaryosu ile dikkat çeken Wall-E, robotların aşkını ve galaksiler arası eğlenceli maceralarını anlatıyor. Uzmanlar tarafından Wall-E’nin çocukların gelişimine ve farkındalığına doğrudan katkı yaptığı belirtiliyor.

Oyuncak Hikayesi 

animasyon, film, karakter, çocuk, yetişkin, sinema, toy story

Animasyon filmler denilince akla ilk olarak Oyuncak Hikayesi serisi geliyor. Kovboy Woody ve arkadaşlarının yeni nesil oyuncaklara karşı mücadelesini konu alan film, çocukları birçok maceraya sürüklüyor. Oyuncak Hikayesi serisi yalnızca çocuklar için değil, aynı zamanda ebeveynler için de keyifli yapımlardan biri. Uzmanlar, Oyuncak Hikayesi serisinin çocuklarda sorumluluk duygusunu artırdığını ve görev bilincini yükselttiğini ifade ediyor.

Buz Devri 

animasyon, film, karakter, çocuk, yetişkin, sinema, buz devri

Yetişkinler ve çocuklar için keyifli saatlerin yaşanmasına olanak sağlayan Buz Devri serisi, 20 bin yıl önce buzul çağında geçen bir hikâyeyi seyirci ile paylaşıyor. Hayatta kalma mücadelesi, farklı hayvan türlerinin yaşam tarzı ve özellikleri bu animasyon serisinde yansıtılıyor. Ayrıca animasyonun senaryosunun zaman dilimi de nesli tükenen birçok türü çocukların tanımasını sağlıyor.

Ters Yüz

animasyon, film, karakter, çocuk, yetişkin, sinema, ters yüz

Ailesi ile birlikte başka bir şehre taşınan Riley’nin iç dünyasındaki birtakım değişiklikleri konu alan Ters Yüz, çocukların duygusal gelişimine büyük ölçüde destek oluyor. Animasyonda öfke, üzüntü, korku, tiksinme ve neşe duyguları Riley’nin gözünden ele alınıyor. Uzmanlar, Ters Yüz’ün çocukların bilişsel gelişiminde ve farkındalık düzeyinde olumlu etkileri olduğunu vurguluyor.

Neşeli Ayaklar

animasyon, film, karakter, çocuk, yetişkin, sinema, neşeli ayaklar

Komedi ve macerayı harmanlayan, yetişkin ve çocuklara aynı anda hitap eden Neşeli Ayaklar, en iyi animasyon filmi dalında Oscar Ödülü’ne sahip. Antarktika’da bulunan penguenlerin yaşamını grubu tarafından dışlanan Mumble’ın gözünden seyirci ile buluşturan animasyon, çocukların zorbalık, dışlanma ve mobbing karşısında davranışlarını şekillendiriyor. Müziğin ve dansın bolca yer aldığı Neşeli Ayaklar’ı uzmanlar her yaştan kişilerin mutlaka izlemesi gerektiğini şiddetler vurguluyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.