Çocuğuna Hayvan Sevgisini Nasıl Aşılarsın?

Buradasınız

Sev 14 Ocak 2022

çocuk, hayvan, sevgi

Çocuklara, çevrelerine karşı duyarlı olmaları ve kendileri dışında bir hayatın olduğunu kavrayıp doğaya, canlılara ve insanlara karşı empati kurmayı öğreten en önemli olgulardan biri de hayvan sevgisidir. Küçük yaşlarda başta aile olmak üzere okul ve çevre tarafından verilen bu sevgi, sorumluluk bilincini de artırarak çocukların başka canlıların da varlığını kabul etmelerini sağlar. Bunu başarmanın da ilk ve belki de en önemli yolu aileden geçmektedir. Çocuğuna hayvan sevgisi kazandırmanın yollarını bu yazımızda senin için hazırladık.

Öncelikle senin de bu seviye sahip olman gerekir

çocuk, hayvan, sevgi

Çocuğuna bir şey öğretmenin ve ona bir alışkanlık kazandırmanın klişe ama en etkili yollarından biri, senin de bu davranışa ve özelliğe sahip olmandır. Çocuğunda hayvan sevgisinin artmasını istiyorsan ve onun hayvanlara karşı duyarlı olmasını bekliyorsan öncelikle sen de böyle davranmalısın. Hayvanlara karşı gösterdiğin ilgi, alaka ve sevgi çocuğunun da otomatik olarak bu yapıda olmasını destekleyecek ve sen de gördüğü bu olumlu davranışı kopya etmesini sağlayacaktır.

Çocuğuna bunun ne kadar değerli olduğunu anlatmalısın

çocuk, hayvan, sevgi

Çocukların kişilikleri küçük yaşlarından itibaren şekillenir ve onları nasıl yönlendirirsen onlar da bu eğilimde kendilerini geliştirirler. Çocuk yaşken eğilir atasözünde olduğu gibi onlara hayvan sevgisinin ne olduğunu ne kadar değerli olduğunu ve başka canlılara karşı saygı duymanın önemini anlatmalısın. Bunun için uygun kitaplardan, bunun değerini gösteren filmlerden ve hikayelerden yararlanabilirsin. Hayvanların da duyguları olduğunu ve çocukların sevgisine nasıl karşılık vereceklerini anlatabilirsin.

Doğal ortamlarında onları gösterebilirsin

çocuk, hayvan, sevgi

Çocuklara hayvan sevgisini aşılamanın en iyi yöntemlerinden biri de doğal ortamlarında onların yaşamlarına tanık olmalarını sağlamaktır. Bunun için hayvanat bahçeleri çok doğru yerler değildir. Farklı hayvan türlerini, doğal yaşam alanlarında ziyaret ederek onların yaşamlarına tanık olmalarını sağlayabilirsin. Bu şekilde onların da özel bir hayatları olduğunu ve bunun ne kadar değerli ve dokunulmaması gereken bir değer olduğunu onlara gösterebilirsin.

Sosyal sorumluluk projelerine katılabilirsin

çocuk, hayvan, sevgi

Hayvanları sevmenin ve onları korumanın ne kadar değerli bir şey olduğunu, onlar için somut bir şeyler yaparak da göstermen mümkün. Bunun için farklı sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen projelere ve sosyal sorumluluk çalışmalarına katılabilir, çocuğunu da işin içerisine dahil ederek hayvanlar için bir adım atabilirsin. Bu şekilde çocuğunun hayvanlara karşı sempatisini de artırman mümkün olabilir.

Hayvanlar hakkında deneyim kazanmasını sağlayabilirsin

çocuk, hayvan, sevgi

Çocukların bir şeyi öğrenmelerinin ve benimseyerek hayatlarına sokmalarının en etkili yollarından biri deneyimlemeleridir. Herhangi bir konuda kendi yargılarını ve kararlarını oluşturmaları için onlara fırsat vermek işin en doğrusudur. Hayvan sevgisi kazanmalarında da durum aynı şekildedir. Çocuğuna hayvanlarla olan ilişkilerinin gelişmesi için farklı ortamlarda, belirli şeyleri deneyimlemeleri için fırsat vermelisin. Örneğin onları beslemeleri, yıkamaları, barınak yapmaları, ortamlarını temizlemeleri gibi deneyimleri birlikte yaşayabilirsin.

 

 

 

 

 

 
 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.