Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocuğuna Deprem Bilincini Nasıl Aşılarsın?
Çocuğuna Deprem Bilincini Nasıl Aşılarsın?

iyihisset.com

02 Mar 2023

deprem, çocuk, afet, bilinç, doğa

Deprem, hayatın en büyük ve sarsıcı gerçeklerinden biri ve ülkemiz de üzerinde bulunduğu coğrafya nedeniyle büyük bir deprem kuşağında yer alıyor. Doğrudan ya da dolaylı olarak hepimiz hayatlarımızın bir döneminde bu afetle karşı karşıya geliyor ve sıkıntılarını çekmek zorunda kalıyoruz. Kendi ya da bir yakını depremle yüzleşen hemen herkes bu travmatik olay nedeniyle uzun süre psikolojik sıkıntılar çekebiliyor. Ancak kuşkusuz en büyük sıkıntıları da küçük yaştaki çocuklar çekiyor. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin acısı henüz taze iken, Deprem Haftası’nda çocuklarına bu büyük afeti nasıl anlatman ve onları bilinçlendirmen gerektiğini bu yazımızda bulabilirsin.

Onlara rol model olmalısın

deprem, çocuk, afet, bilinç, doğa

Deprem, doğada yaşanan en temel ve bilindik olaylardan biri ve dünyamızın yapısı nedeniyle de sürekli olarak karşılaşma olasılığımız olan bir olay. Bu nedenle depremin ne olduğunu, nasıl medyana geldiğini, nasıl ortaya çıktığını, doğadaki etkilerinin neler olduğunu ve nasıl karşılaşması gerektiğini çocuklarına anlatarak işe başlayabilirsin. Çocuklar, her zaman başta aileleri olmak üzere okulda öğretmenleri, çevrelerinde bulunan sevdikleri ve büyüklerini rol model olarak alırlar. Sen de deprem konusundaki bilgilerini güncelleyip, doğru ve mantıklı şekilde onlara anlatırsan bu konudaki bilinç seviyelerini artırabilirsin. Bir deprem anına gelmeden ve bu büyük afetle karşılaşmadan önce tüm detayları ile ve onların anlayabilecekleri şekilde tüm süreci aktarmalısın. Türkiye’nin bir deprem kuşağı ülkesi olduğunu ve hemen her an bir depremin meydana gelebileceğini bilmeleri, çocuklarının bu afete olan bakış açılarını değiştirecektir.

Endişe ve korkularından uzak durmalısın

deprem, çocuk, afet, bilinç, doğa

Çocuklar, belirli bir yaşa gelinceye kadar birçok kavramı doğrudan dokunarak ya da görerek anlamaya meyillidir ve birçok soyut kavramın da ilk anlamında ne olduğunu kavramakta zorlanabilirler. Deprem, ölüm vb kavramlar buna örnek gösterilebilir. Bunun için doğal bir afet olan deprem, zaten korku dolu anlarla birlikte algılandığından ister istemez kaçınılası bir durum, soyut olarak çocuğun zihninde yerleşecektir. Bunun önüne geçmek ve hem olası bir deprem öncesinde hem de deprem sırasında daha doğru, yapılması gereken davranışları sergilemesini sağlamak için sen de sakin olmalı, bunun normal olduğunu ona algılatmalı ve korkularını, endişelerini yansıtmamalısın. Bunun için hazırlıklı olduğunuzu ve deprem olsa bile ona zarar gelmeyeceğini net ifadelerle ona anlatmalısın. Korkunun başrolde olduğu hiçbir video, ses kaydı, görüntüyü çocuğuna göstermemeli ve depremi doğal, normal bir şey gibi anlatarak ona yaklaşmalısın.

Sabırla yanıt vermelisin

deprem, çocuk, afet, bilinç, doğa

Çocuklar birçok konuya karşı oldukça meraklıdır ve karşılarında bir kişi o konu hakkında bilgi verirken sürekli sorular sorarlar. Sen de deprem konusunda çocuğunla konuşurken onun neden, nasıl gibi sorularına çok fala maruz kalabilirsin. Burada yapman gereken sabırlı olmak ve her birine onun anlayabileceği şekilde yanıt vermektir. Eğer çocuğun daha küçük yaşlarda ise onun konuyu anlamasını sağlayacak hikayeleştirme ya da oyunlaştırma yollarını da tercih edebilirsin. Bu onların algılamasını kolaylaştıracaktır ve sorularının bir bölümüne de daha rahat yanıt bulacaklardır. Ancak senin temelde yapman gereken sakince tüm sorulara yanıt vermektir. Açık bıraktığın her nokta deprem konusunda çocuğunun zihninde istemediğin bir algı oluşmasına da neden olabilir.

Deprem çantasını birlikte hazırlamak işe yarayabilir

deprem, çocuk, afet, bilinç, doğa

Çocuğunun deprem konusundaki bilincini artırmak istiyorsan uygulayabileceğin yöntemlerden biri de deprem çantasını birlikte hazırlamaktır. Bu yöntem, çocuğunun depreme olan ilgisini artıracak ve bilincinin daha açık hale gelmesine yardımcı olacaktır. Ek olarak senin depreme karşı olan bu hazırlığın onun bu konunun bir korku öğesi olarak algılanmasını da engelleyecektir. Yine okulda aldığı ya da bildiği tatbikatları evde birlikte tekrarlayarak da aynı algıyı oluşturabilirsin.

Görevlendirme ve sorumluluk da bilinci artıracaktır

deprem, çocuk, afet, bilinç, doğa

Bir deprem sırasında en önemli şey güvenliktir ve bunun için evdeki herkesin bilinçli, hazırlıklı olmasında büyük fayda vardır. Çocuğunda da aynı bilinci oluşturmak ve deprem algısı yaratmak için ona basit görevler ve sorumluluklar verebilirsin. Deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında nasıl hareket etmesi gerektiği, o anlarda neler yapması gerektiğine dair küçük bilgiler verebilirsin. Örneğin ondan belirli eşyaları almasını ve hızla bir noktaya gelmesini isteyebilirsin. Bunu evde tatbik de edebilir ve önceden hazırlıklı olmak için farklı zamanlarda deneyebilirsin. Bu yolla çocuğunun depreme karşı daha bilinçli olmasını sağlayabilirsin.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.