Çocuğuna Çevreyi Temiz Tutmasını Nasıl Öğretirsin?

Buradasınız

Sev 15 Eylül 2022

çocuk, çevre, bilinç, temizlik, davranış

Üzerinde yaşadığımız dünyamız ve tüm canlılara hayat veren çevremiz giderek kirleniyor. Birbirine uyumlu ve bağlı şekilde yaşamını sürdüren büyük bir ekosistem bozulmaya devam ediyor. Birçok farklı sebebe bağlı olarak gerçekleşen ve canlıların yaşam alanlarını doğrudan etkileyen bu durum, hepimiz için en büyük tehlikelerden de birini oluşturuyor. Bunun için çevremizi temiz tutmak, kirletmemek ve gerektiği her durumda temizlemek en büyük görevlerimiz arasında yer alıyor. Bunu başarabilmenin en temel yollarından biri de çocuklarımıza çevre temizliği bilincini aşılamaktan geçiyor. Sen de çocuğuna daha küçük yaşlardan itibaren çevre temizleme bilincini ve alışkanlığını kazandırmak istersen bu konuda ipuçlarını yazımızda bulabilirsin.

Önce etraflarında bunu görmeliler

çocuk, çevre, bilinç, temizlik, davranış

Çocuklar hemen hemen tüm alışkanlıklarını küçük yaşlarında çevrelerinde bulunan kişileri taklit ederek kazanırlar. Başta anne babaları olmak üzere en yakınındakileri görerek, onları izleyerek ve kopyalayarak davranışları öğrenirler. Bunun için sen de çocuğuna çevre bilinci ve temizleme alışkanlığı kazandırmak istersen yapman gereken ilk şey ona bunu somut olarak göstermektedir. Hem seni hem de çevrendekileri çevreyi temiz tutarken, herhangi bir çöpü yere atmazken ya da çevreyi temizlerken görürlerse bunu öğrenecekler ve iyi bir şey olduğunu düşünüp seni taklit etmeye başlayacaklardır. Doğanın ve çevrenin önemini ona anlatmadan, bu konuda ne yapması ve nasıl yapması gerektiğini söylemeden, ona çevre temizliği konusunda eğitim vermeden önce bunu sende görmesini sağlamalı ve ilk adımı mutlaka sen atmalısın.

Ona bu konuda eğitim verebilirsin

çocuk, çevre, bilinç, temizlik, davranış

Kendini rol model olarak ona gösterdikten sonra yapman gereken diğer bir adım da ona çevre temizliği konusunda eğitim vermektir. Çevrenin korunmasının önemi, canlı hayatın varlığını nasıl sürdürdüğü, insan olarak yaptığımız tüm faaliyetlerden çevrenin nasıl etkilendiği ve çevreyi korumak ve temizlemek için neler yapabileceğini ona videolar, kitaplar, resimler vb. materyallerle anlatmalısın. Okulda bu alanda alacağı eğitimi sen de evde desteklemeli ve pekiştirmelisin. Çocuğunun bu alanda bir tutum ve değer yargısı geliştirmesi için okul öncesinden başlayarak ona bu alanda yol göstermelisin. Deyim yerindeyse çocuğunun doğaya ve çevreye karşı sevgi duymasını sağlamalı ve bunun temel bir duygu olarak onda yerleşmesine yardımcı olmalısın.

Çevre temizleme etkinlikleri yapabilirsin

çocuk, çevre, bilinç, temizlik, davranış

Çocuğuna çevre temizleme bilinci kazandırmak için farklı temizlik etkinlikleri düzenleyebilirsin. Birlikte farklı lokasyonlara giderek çevreyi temizleyebilir, çöpleri toplayabilirsin. Farklı sivil toplum kuruluşlarının bu hedefle düzenlediği özel etkinliklere de katılabilirsin. Hafızasında yer edecek ve ilerleyen yaşamında ona yol gösterecek anılar biriktirmesine yardımcı olabilirsin.

Plastik atıkları azaltabilirsin

çocuk, çevre, bilinç, temizlik, davranış

Hepimiz, günlük hayatlarımızda atacağımız küçük adımlarla çevreyi kirleten en önemli unsurlardan biri olan plastiklerin kullanımını azaltabilir ve çevremizi bu yolla daha az kirletebiliriz. Sen de çocuğuna çevre temizleme bilinci kazandırma yolunda plastik kullanımını azaltarak rol model olabilirsin. Çocuğuna, yaşamı boyunca bir alışkanlık kazandırmak için daha az plastik kullanmanın önemini anlatabilir ve bu plastiklerin doğada yarattığı tahribatı öğretebilirsin. Bu noktada geri dönüştürülebilir ürünlerin kullanımını gösterebilir, çöpleri ayırarak atmanın önemini anlatabilir ve bunun için hem evde hem de dışarıda farklı örnekler gösterebilirsin.

Birlikte bir bahçe oluşturabilirsiniz

çocuk, çevre, bilinç, temizlik, davranış

Çocuğuna çevre temizleme bilinci aşılama yolunda atabileceğin bir diğer adım da birlikte bir bahçe kurmak olabilir. Çocuğuna çevre bilinci ile doğa sevgisini aşılamak, canlı hayata karşı saygısını ve sevgisini artırmak için bu yöntemi deneyebilirsin. Çocuğunun toprakla uğraşmasını sağlayabilir, canlı hayatın oluşumunu ve nasıl sürdüğünü gösterebilir ve küçük tarım faaliyetleri de yapabilirsin. Eğer bir bahçen yoksa evinin uygun bir köşesinde birkaç büyük saksı ile de benzer bir ortamı yaratman mümkün olabilir. Bu yolla çocuğunun tabiatın döngüsünü görmesini, bitkilerin yaşamına şahit olmasını ve toprağın önemini görmesini sağlayabilirsin.

Evde de çevre dostu olmasını sağlayabilirsin

çocuk, çevre, bilinç, temizlik, davranış

Çocuğuna çevre temizliği bilincini aşılamak için işe evden de başlayabilirsin. Evin içerisinde doğayı korumak için neler yapabileceğini yine ona göstererek ve birlikte bunun için çalışarak çevreyi temiz tutmayı öğretebilirsin. Suyu tasarruflu kullanmak, enerji verimliliği sağlamak, gereksiz elektrik kullanımını önlemek, yemekleri israf etmemek gibi ev içerisinde yapabileceğin ve doğanın korunmasına destek olacak bazı davranış kalıplarını ona gösterebilirsin. Atacağın bu küçük adımların zaman içerisinde yaratacağı büyük etkileri ona anlatabilir ve günlük rutinler ile ona çevreyi korumanın değerini aktarabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.