Çocuğun İçin Sağlıklı ve Organik Kıyafetleri Nasıl Seçmelisin?

Buradasınız

Sev 20 Nisan 2021

çocuk, organik, kıyafet, sağlık

Birçok tekstil markası, çocuklar için oldukça renkli, eğlenceli ve şık kıyafetler üretiyor ve ebeveynler zaman zaman bu kadar alternatifin arasından seçim yapmakta zorlanıyor. Çocuğuna kıyafet seçerken ise önceliğin güzellik değil sağlıklı olması çok önemli. Çocukların cildinin yetişkinlere oranla daha hassas olması sebebiyle çocuğuna seçtiğin kıyafetin üretiminde kullanılan boyadan kumaşına kadar hepsi alerjik reaksiyonlara ve cilt tahrişlerine sebep olabilir. Tüm bunların olmaması için sağlıklı ve organik kıyafetler seçmelisin. Peki bunu nasıl yapacağım dersen bu yazımızda senin için birkaç ipucu paylaştık.

GOTS sertifikasını kontrol et

çocuk, organik, kıyafet, sağlık, pamuk

GOTS (Global Organik Tekstil Standardı) organik kıyafet üreten firmaların kabul ettiği standart kurallardır. Bu kuralların amacı kıyafetin hammaddesinden etiketine kadar geçtiği tüm yolları denetlemek ve tüketiciye organik güvencesi verebilmektir. Çocuğuna kıyafet alacağın firmanın GOTS sertifikasını kontrol etmelisin.

OEKO-TEX belgesi var mı?

çocuk, organik, kıyafet, sağlık

Ekoteks uluslararası güvenilirliği gösteren ekolojik bir kalite yönetim sistemidir. Alım yapacağın firmanın ekoteks belgesinin olup olmadığını kontrol edebilirsin. Bu belge insan doğası için zararlı bileşenleri tespit edip değer ölçümü yapar. Bu sayede alacağın kıyafetin ne kadar zararlı madde içerdiğini görebilir ve gönül rahatlığıyla çocuğunu giydirebilirsin.

Organik kıyafetlerde elyaf ve pamuk içerik bilgisine bakmayı unutma

çocuk, organik, kıyafet, sağlık

Alacağın kıyafetin etiketinde hangi maddeden yüzde kaç kullanıldığı yazar. Etiketi kontrol ederek kullanılan elyaf türünün organik olup olmadığını ve yüzde kaç kullanıldığını görebilirsin. Eğer çocuğuna GOTS sertifikalı bir kıyafet alıyorsan %70 organik elyaftan imal edilmiştir ibaresi olmalı ya da %100 organik pamuktan üretilmiştir ibaresi olmalıdır. Çocuklar için üretilen kıyafetlerinde organik pamuktan üretilenleri tercih etmen tüm alerjik reaksiyonları ortadan kaldırmana yardımcı olabilir.

Metal aksesuar içeren kıyafetler

çocuk, organik, kıyafet, sağlık, metal, aksesuar

Nikel elementi özellikle çocuklarda daha çabuk ve daha ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Organik çocuk kıyafetlerinde kullanılan metal parçalar nikel elementini içermemelidir. Ürünün sertifikalarından bunu kontrol edebilirsin.

Her geçen gün dünya değişiyor, dönüşüyor ve sen bu değişim sürecinde çocuğunu yaşayabileceği her olumsuzluktan korumak isteyebilir, onu beslenmesinden kıyafetlerine kadar sağlıkla yetiştirmeyi kendine amaç koymuş olabilirsin. Sen bu kadar özenle yetiştirirken hayat beklemediğin riskler karşına çıkarabilir. Tam da bu anlarda hem kendini hem sevdiklerini korumak için QNB Sigorta’nın Akıllı Hayat Sigortasından yardım alabilirsin. Üstelik vergi avantajı fırsatıyla...

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.