Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocuğum Evde Tek Başına Kalmaya Hazır Mı?
Çocuğum Evde Tek Başına Kalmaya Hazır Mı?

iyihisset.com

02 Ara 2020

Çocuklar için büyümek her zaman ilgi çekici olmuştur. Küçük yaşlarda büyüklerin yaptıkları şeyler, hemen her şeyi yapabilme özgürlükleri, istediklerini alma ve yeme serbestlikleri hemen her çocuğun hayalini süsleyen bir durumdur. Hele de evde tek başına kalmak bu rüyaların en büyüklerinden biridir. Bir çocuğun hayatında ve özellikle psikolojik açıdan büyümesinde çok önemli bir adım da olan bu durum, öz güvenin gelişmesi ve kendine yeterliliğin de en büyük göstergelerinden biridir. Peki çocuğunuzun evde tek başına kalıp kalamayacağını nasıl anlarsınız? Çocuğunuz bu durum için hazır mı?

Evde yalnız kalmak bir çocuk için ne demektir?

Evde tek başına ve yalnız kalmak, çocuklar tarafından oldukça eğlenceli, heyecan verici ve keyifli bir zaman dilimidir. Ebeveynler tarafından bakıldığında ise çocuklarının evde yalnız geçirecekleri vakit, birçok riski de beraberinde getiren ve kontrollerinin dışında olacakları bir durumdur. Evde yalnız kalma süreci, çocuklar için büyümelerinin, psikolojik ve fiziksel gelişimlerinin en temel parçalarından biridir. Yaşamlarında atacakları en büyük adımlardan biri olacak bu durum, öz güvenin bir davranış olarak oturması, tehlikeleri sezme ve kendini korumanın gelişmesi, olgunlaşmasının hızlanması ve hayata hazırlamanın da önemli basamaklarından biridir.

İlk adımda kısa süreli ayrıklıklar yapın

Hem sizin hem de çocuğunuzun bu duruma alışık olup olmadığını anlamak için ilk aşamada kısa süreli yalnız bırakmalar yapabilirsiniz. Örneğin markete giderken ya da komşuya uğradığınız 10-15 dakikalık kısa vakitlerde çocuğunuzu evde yalnız bırakabilirsiniz. Acil bir durumda hızla müdahale edebilecek bir uzaklıkta olursanız bu ilk aşamayı çok daha rahat şekilde geçebilir, tabir yerindeyse ısınma turları atabilirsiniz.

Önce çocuğunuzun korkularını yenin

Yalnız kalmak her ne kadar çocuklar için heyecan verici olsa da aynı zamanda bir korku kaynağıdır. O güne kadar anne ve babasından hemen hemen hiçbir zaman ayrı kalmamış bir çocuk, evde geçireceği ilk deneyiminden son derece olumsuz etkilenebilir. Bunun için öncelikle çocuğunuzun korkularının neler olduğunu öğrenmeli, bunları yenmek için adım atmalı ve gerekli noktalarda profesyonellerden destek almalısınız.

Tecrübe edin, kontrolü bırakmayın ve ardından konuşun

Çocuğunuzu evde yalnız bırakmaya hazır hissettiğinizde ilk uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri deneme, kontrol ve konuşmadır. Hayatının bir aşamasında çocuğunuz evde yalnız kalacak. Bu kaçınılmaz. İşi kolaylaştırmak için onu evde ilk kez yalnız bıraktığınızda hızlıca kontrol edebilecek bir noktada kalmaya gayret edin. Ardından da bir araya geldiğinizde neler olduğunu birlikte detaylıca konuşun. Bu yöntemle hem siz hem de çocuğunuz çok rahat edecek ve rahatlayacaktır.

Tehlikeleri hatırlatın ve gerekirse eve uyarılar koyun

Tehlikeler hayatın en temel parçalarından biridir ve büyüme aşamasında insanların yaşamın herhangi bir anında karşılaşabilecekleri bu tehlikeleri görmesi ve önlem alması çok önemlidir. Çocuğunuzun evde ilk yalnız kalma deneyimlerini yaşayacağı zamanlarda başına istenmeyen bir olay gelmemesi için onu olası tüm tehlikelere karşı uyarın. Yapacağınız bu konuşmaların ötesinde evin içerisinde farklı noktalara uyarı kağıtları ve notları asabilirsiniz. Dikkat etmesi gereken konulara dikkat çekebilir ve hatırlamasını sağlayabilirsiniz.

Acil durumlar için hazır olun

Siz ne kadar hazırlıklı olursanız olun ve hemen her türlü önlemi alırsanız alın, çocuğunuz evdeyken acil bir durum olma olasılığı her zaman bulunmaktadır. Bunun önüne geçmek ve olay anında hızla müdahale etmek için evin görünebilecek ve hızla ulaşılabilecek bir noktasına acil durum telefonu koyun ve çocuğunuza bilgi verin. Hayatın neler getireceği belli olmaz.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.