Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Çocuğu Sınava Hazırlanan Aileler için 6 Öneri

SEV05 Eylül 2017

Ailelerin en büyük isteklerinden birisi, çocuklarının sınavlarda başarılı olmasıdır. Sınava hazırlanan öğrenciler "acaba konular yetişecek mi”,  “netlerim yükselecek mi?”, “ya kazanamazsam!” ,”o kadar çalışıyorum ama hala durum kötü” gibi kaygılar ile çalışmalarını olumsuz etkilemeye meyillidirler. Bu noktada aile ile öğrenci arasındaki iletişim çok önemlidir. Aslında aileler de hazırlık sürecindeki bu hummalı çalışmaya ortaktırlar. Peki, sınava hazırlık sürecini çocukları adına daha verimli hale getirmek isteyen aileler neler yapabilir?

1. Çocuğunuzun Ergenlik Döneminde Olduğunu Asla Unutmayın

Teog ya da YGS sınavları, 13-18 yaşlarındaki öğrencilere uygulanan sınavlardır. Çocuklar bu dönemlerde kendilerini tanımaya çalışmakta, genellikle de depresif hissetmektedirler. Duygu geçişleri daha hassas, ve yoğun olmaktadır.. Sık sık ergenliğin getirdiklerini hatırlayarak çocuklarınıza yardımcı olmalı ve onları motive etmelisiniz.

2. Negatif Cümlelerden Kaçının

''Sen bu gidişle kazanamazsın'', '' bu netlerle olmaz'', ''hiç çalışmıyorsun'', ''çalışsan böyle olmaz'' gibi olumsuz ve yıpratıcı cümlelerden kaçınmalısınız. Unutlmamalısınız ki, çocuğunuza kızdığınızda ya da sert bir söylemde bulunduğunuzda çocuğunuz daha çok çalışmayacaktır. Hatta o günü, belki de 1 haftasını çalışmadan geçirecektir. Bu tarz cümleler yerine ''bu denemede netlerin biraz düşmüş gibi geldi, neden böyle oldu sence? Nasıl düzeltebiliriz?'',  ''Yardım edebileceğimiz bir konu var mı?'', ''sen yapabilirsin ben sana inanıyorum'' gibi daha olumlu ve yapıcı cümleler kullanmalısınız.


3.Komutlar Vermeyin

''Ders çalış'', ''şu kadar net yapmalısın'', ''matematiği fullemen lazım''  gibi cümleler çocuklarda kaygıya sebep olabilir. Ortaya çıkan bu kaygı da verimli çalışmayı engelleyip, özgüven kaybına sebep olabilir. Bu sebeple çocuklar, bir süre sonra çalış denildiğinde çalışmak istemeyecektir.

4. Kıyaslamayın

''Yan komşunun oğlu Ali, geçen denemede kimya testini başarıyla tamamlamış”, ''abin matematikten 40 net yapmıştı'' gibi kıyaslamalar, sınava hazırlanan öğrencileri demoralize eder. Aynı zamanda kıyaslama yapılan kişi ile çocuğun iletişimini olumsuz etkileyebilir, çocuk ile aile arasında kopukluklar meydana getirebilir.

5. Siz Yine Bildiğiniz Gibi Yaşayın, Fedakarlıklarınız Onu Etkilemesin

Dershaneye, özel derse verdiğiniz paradan bahsediyorsanız, evinize onlar için misafir bile çağırmıyorsanız, onlar ders çalışıyorken televizyon bile izlemiyorsanız; bir de bunları onlara hatırlatıyorsanız; artık bunları düşünmekten kendilerini alamayabilirler. Size layık olamamak, bu kadar emeğin karşılığını verememek, kazanamazlarsa ne yapacaklarını düşünmek derslerine konsantre olmalarının önüne geçebilir. Sizleri gururlandırmak adına başarı için hırslanabilirler. Ama bu etkenler, onların kaygısını artırarak, ders çalışmalarını engeller ve kendilerine olan güvenlerini zedeleyebilir.. Kendine inanmayan bir öğrenci de sınavda istediği performansa ulaşamayabilir.

6. Çocuğunuzu Dinleyin ve Anlamaya Çalışın

Zaman zaman siz hiçbir şey yapmamış olsanız bile öğrenci kendi performansından şikayet edebilir ve üzülebilir. Sık sık onunla konuşmaya, onun enerjisini yükseltmeye çalışın. Olumlu cümleler kurun, onu anladığınızı ve onun başarabileceğine inandığınızı ona hissettirin. Onun sizin için değerli olduğunu sonuç ne olursa olsun sizin için bir şey değişmeyeceğini ona hissettirin. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
SEV 24 Eylül 2017

Yeşile önem veren, çevre bilinci olan bireylerin insan ilişkileri ve topluma uyumu  güçlü oluyor. Bu nedenle çevreye duyarlı çocuklar büyüdükleri zaman insanları ve hayatı çok daha fazla seviyorlar. İşte çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için 5 öneri…

1. Doğadaki Muhteşem Uyumu Ona Gösterin


Doğada gördüğü her canlının, her bitkinin ve her olayın birbiriyle çok kuvvetli bağları olduğunu ona göstermeye çalışın. Böylece insanların yaşaması için ağaçların ne kadar önemli olduğunu kolayca anlayabilir. Doğal dengenin, her canlıya duyulan saygıyla, yeşil alanları koruyarak sağlanabileceği, daha güzel bir dünyada yaşamak için insanlara çok daha büyük roller düştüğü çocuklara basit örneklerle anlatılmalı.

2. Önce Kendiniz Örnek Olun

Çocuklar rol model aldıkları anne ve babalarının yaptıkları davranışları dikkatlice gözlemler ve pek çoğunu da taklit ederler. Yani onları doğayı korumanın önemi konusunda uyarmaktansa çevreye değer veren, bunu her daim gösteren anne babalar olmak çok daha etkili. Evdeki gereksiz lambaları söndürmek, diş fırçalarken çeşmeyi kapatmak gibi çok basit görünen ayrıntılar bile çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için büyük önem taşıyor.

3. Doğa ile Etkileşim Kurmasına İzin Verin

Dört duvar arasında, sokağa çıkmadan, park ve bahçelerde koşup oynamadan büyüyen çocukların çevreye duyarlı olmaları da zor. Çocukların doğayla tanışmaları, çevrelerinde gerçekleşen olayları bizzat gözlemlemeleri gerekiyor. Sahile gitmek, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, ağaç dikmek gibi eylemler çevre bilinci kazanmalarına yardım ediyor. Çünkü küçük çocuklar ancak bu şekilde sadece insanların değil toprağın, havanın, suyun, hayvanların ve ağaçların da çok değerli varlıklar olduklarını algılayabilirler.

4. Çevre Dostu Hareketlerini Açıklamaktan  Çekinmeyin

Çevre bilinciyle yaptığınız her hareketi çocuğunuza açıklayın. Örneğin eğer naylon poşet kullanmıyorsanız bunun nedenlerini, çevreyi korumanın önemi üzerine vurgu yaparak açıklayabilirsiniz. Böylece bir kişinin bile büyük farklar yaratabileceğine dair inancı artar. Tüm bunları evrensel, hak ve etik odaklı bir bakış açısıyla verebilirsiniz. Ancak bu şekilde çevreye karşı kendi düşünce ve çözümlerini oluşturabilirler.

5. Evde Çiçek ve Evcil Hayvan Olmalı

Evde imkanlar elverdiğince çiçek veya bitki yetiştirip çocuğunuza sulama, bakım gibi ufak ama yararlı sorumluluklar verebilirsiniz. Böylece çocuklar doğayı korumak için karşılıklı bir denge olduğunu kolayca fark eder ve uzun vadede çevre bilinçleri de artar. Ayrıca evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar da aynı şekilde çevreye karşı daha duyarlı ve sevgi dolu olur. Çünkü karşılıksız sevgiyi yalnızca insanlardan değil doğadan ve hayvanlardan da alabileceklerini anlıyorlar.

Çevreye bilinçli çocuklar yetiştirmenin yanı sıra eminiz ki siz de her anne baba gibi çocuğunuzun geleceğini maddi güvence altına almak istersiniz. Ferdi Kaza Sigortası ile tanışmaya ve tüm bu endişeleri azaltmaya ne dersiniz? Üstelik bu sigorta ile Cigna Finans’ın Ayrıcalıklar Kulübü avantajlarından da faydalanabileceksiniz. 

 Hemen Başvur