Bu Yaz Çocuğunla Neler Yapabilirsin?

Buradasınız

Sev 20 Haziran 2022

çocuk, tatil, yaz, aile, anne, baba, eğlence

Yaz en sonunda geldi çattı. Soğuk ve uzun kış günlerinin ardından yazın sıcak ve güneşli günleri kendisini göstermeye başladı. Bugünlerde, okulların da kapanması ile birlikte gündemi meşgul eden en önemli konulardan biri de yazın neler yapılabileceği. Tatil planlarının haricinde yaz ayları boyunca çocuğunla yapabileceğin çok farklı ve eğlenceli alternatifler seni bekliyor. Bu yaz, çocuğunla birlikte yeni ve değişik bir şeyler denemek istersen alternatiflerden birkaç tanesini bu yazımızda bulabilirsin.

Açıkhava sinemasına ne dersin?

çocuk, tatil, yaz, aile, anne, baba, eğlence

Yazın havaların güzel olmasından faydalanarak, eğer bahçeli bir ev ya da yazlıkta oturuyorsan sinema geceleri yapabilirsin. Haftada bir ya da iki gece ailece bahçede bir sinema düzeneği kurabilir ve birlikte film izleyerek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bunun için bir liste yaparak uygun filmleri seçebilir ve sırasıyla izleyerek bu etkinliği tüm yaza yayabilirsin. Bunun için bahçene küçük bir projektör ve perde yardımıyla küçük bir sinema salonu kurabilir ve özel bir düzenek hazırlayabilirsin.

Birlikte kamp kurabilirsiniz

çocuk, tatil, yaz, aile, anne, baba, eğlence

Yaz ayları boyunca çocuğunla yapabileceğin en eğlenceli aktivitelerden biri de kamp kurmaktır. Bir ya da iki gece boyunca, uygun bir mekanda kamp kurarak hem doğanın güzelliklerini keşfedebilir hem de eğlenceli ve öğretici vakit geçirme şansı elde edebilirsin. Seçeceğiniz lokasyona bağlı olarak ailece gün içinde çevreyi keşfe çıkabilir, denize girebilir, balık tutabilir, doğayı ve hayvanları inceleyebilirsin. Gece boyunca da açık havada olmanın keyfini sürebilir, sohbet eşliğinde yemek yiyebilir, gökyüzünü inceleyebilir, birlikte kitap okuyabilir ya da film izleyebilirsin.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan kamp alanlarından birini seçebilir ve güvenliği de göz önüne alarak uygun bir lokasyonda kamp yapabilirsiniz.

Evi birlikte renklendirebilirsiniz

çocuk, tatil, yaz, aile, anne, baba, eğlence

Evinizi birlikte renklendirme ve dekore etme zamanı sence de gelmedi mi? Cevabın evetse bu yaz ailece birlikte yapabileceğiniz aktivitelerden biri olarak evi boyamaya ve dekorasyonunu yenilemeye ne dersin? Evin farklı bölümlerini hep birlikte boyayabilirsiniz. Bunun yanında evinde eskiyen eşyalar varsa onları da çocuğunla birlikte tamir edebilir ya da yine boyayabilirsin. Bu şekilde hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de evin eksiklerini tamamlayabilirsin. Eğer evin müsaitse ya da yazlık bir alandaysa dış cephe boyasını bile ailece yapmayı düşünebilirsin.

Gece pikniği ile gökyüzünü izleyebilirsin

çocuk, tatil, yaz, aile, anne, baba, eğlence

Yazın havalar daha açık ve yağmursuz, bulutsuz olduğu için gece gökyüzünü izlemek de bir o kadar kolay olur. Bu fırsatı değerlendirip ülkemizden gökyüzünün en güzel göründüğü ve izlendiği noktalardan birine gidebilir ve bir gece pikniği yapabilirsin. Burada gece gökyüzünün tüm ihtişamını görebilir, yıldızları izleyebilir, teleskop ile gökyüzünü daha yakından tanıyarak birlikte uzayın derinlikleri üzerine keyifli sohbetler yapabilirsiniz.

Maceraya hazır mısın?

çocuk, tatil, yaz, aile, anne, baba, eğlence

Bu yaz ailece ve özellikle de çocuğunla yapabileceğin en keyifli ve eğlenceli aktivitelerden biri de macera parklarını ziyaret etmek olabilir. Farklı ve her yaştan çocuk için özel olarak hazırlanmış parkurlarda hem doğanın keyfini sürebilir hem de birlikte spor yapmanın keyfine varabilirsin. Bazı parkurlara birlikte çıkabilir ve rekabetin doruklarına da ulaşarak küçük yarışlar da yapabilirsiniz.

Bir tiyatro oyunu yazabilir ve sahneye koyabilirsiniz

çocuk, tatil, yaz, aile, anne, baba, eğlence

Bu yaz tatili boyunca çocuğunla birlikte yapabileceğin en keyifli aktivitelerden biri de tiyatro oyunu yazmak olabilir. Yazın başında oyunu yazmaya ve kurgulamaya başlayıp yaz sonuna doğru sonlandırabilir ve ardından da geniş bir aile toplantısında birlikte oynayabilirsiniz. Her bir aile ferdine küçük roller verebilir ve bu oyun için evin içerisinde özel bir sahne kurabilirsiniz. Bu etkinlik ile çocuğunuzun yeteneklerini keşfetmesi, hayal dünyasının genişlemesi, sorumluluk bilincinin artması gibi özelliklerinin gelişmesine de destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.