Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Bir Dünya Bırakın Biz Çocuklara…

SEV05 Haziran 2017

çevre günü

5 Haziran Dünya Çevre günü. Dünyamızı daha yaşanır ve güzel bir yer haline getirmek bizim elimizde. Küçük hareketlerle büyük değişimler yaratarak dünyamızı ve çevremizi daha temiz bir hale getirerek gelecek nesillere aktarabiliriz. Bugün harekete geçmek için yapabileceğimiz 10 basit çevre hareketi…

Gereksiz tüketimden kaçının

gereksiz tüketimden kaçınmak

Tüketirken tekrar düşünülmeli, gereksiz tüketimden kaçınılmalıdır. Tükettiğimiz ürünler tercih edilirken, çevresel etkilerine dikkat edilmeli ve seçimler bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.

Doğayı koruyun

doğayı koru

Tüm yeşil bitkiler gibi ağaçlar da havadan karbondioksit alarak yerine oksijen verir. Ormanlar insanlar ve hayvanların ihtiyaç duydukları oksijenin temel kaynağıdır ve havadaki karbondioksit oranının da artmasını engellerler. Bu nedenle, karbondioksit miktarının artmasını ve küresel ısınmayı engellemek için ormanlar korunmalı, ağaçlara ve hayvanlara zarar vermekten kaçınılmalıdır.

Enerji tasarrufu yapın

enerji tasarrufu yapmak

Enerji tasarrufu, hem bütçemiz hem de çevre için çok önemlidir. Daha az enerji üretildiği ve tüketildiğinde, atmosfere daha az miktarda sera gazı salınır. Bu gazlar, sıcaklığın artmasına ve olağanüstü hava olaylarına sebep olduğundan dolayı, enerji tasarrufu, çocuklarımızın gelecekte en az günümüzdeki kadar sağlıklı çevre koşullarında yaşayabilmeleri açısından önemlidir.

Toplu taşımayı tercih edin

toplu taşıma tercihi

Herkesin özel araçları ile trafiğe çıkması hem gürültüye hem de kirliliğe neden olur. Ayrıca daha az yakıt tüketilmesi, daha temiz bir çevre anlamına da gelmektedir. Karbon ayak izimizi küçültmek için bize düşense, toplu ulaşımı daha fazla kullanmak olmalıdır.

Geri dönüşüm kutularını kullanın

geri dönüşüm

Atık kağıtların ve geri dönüştürülebilecek maddelerin geri dönüşümünün yapılması sağlanmalı, gelişigüzel yerlere atılmamalıdır. Demir, çelik, bakır, elektronik atıklar, kağıt, plastik, cam gibi maddelerin geri dönüşüm yoluyla kazanılması tabii kaynakların korunmasına yol açacak, ekonomiye de katkı sağlayacaktır.

Su kullanımına dikkat!

su tasarrufu

Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir. Su kaynaklarının verimli kullanılması, suyun israf edilmemesi ve böylece dünyada su dengesinin bozulmaması için elimizden gelen her gayreti göstermeliyiz. Tıraş olurken ve diş fırçalarken su sürekli akıtılmamalıdır. Duş yapmanın, banyo yapmaktan daha hijyenik ve genelde daha da tasarruflu olduğu da unutulmamalıdır.

Yere çöp atmayın

çevre temizliği

Yere çöp atmak, çevre kirliliğinin başlıca nedenleri arasında yer alıyor. En başta çöp kutularının sayısı yerel yönetimler tarafından yaygınlaştırılmalı, caddelerde yürüdüğümüzde elimizdeki çöpleri yere değil, çöp kutusuna kadar yanımızda taşıyarak çöpe atılması sağlanmalıdır. Çocuklarımıza bu bilinci kazandırmanın önemli bir vatandaşlık görevi olduğu da öğretilmelidir.

Ambalaj ürünlerini tekrar kullanın

geri dönüşüm

Ambalaj ürünlerini atmayıp, ambalajlarınızda tekrar kullanınız. Bir defa kullanılıp atılan poşetler yerine, sürekli kullanılabilen bez torba ve fileleri tercih edin. Ayrıca çevreye önemli derecede zarar veren plastik ve naylon atıkları yakmamaya da özen gösterin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
SEV 24 Eylül 2017

Yeşile önem veren, çevre bilinci olan bireylerin insan ilişkileri ve topluma uyumu  güçlü oluyor. Bu nedenle çevreye duyarlı çocuklar büyüdükleri zaman insanları ve hayatı çok daha fazla seviyorlar. İşte çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için 5 öneri…

1. Doğadaki Muhteşem Uyumu Ona Gösterin


Doğada gördüğü her canlının, her bitkinin ve her olayın birbiriyle çok kuvvetli bağları olduğunu ona göstermeye çalışın. Böylece insanların yaşaması için ağaçların ne kadar önemli olduğunu kolayca anlayabilir. Doğal dengenin, her canlıya duyulan saygıyla, yeşil alanları koruyarak sağlanabileceği, daha güzel bir dünyada yaşamak için insanlara çok daha büyük roller düştüğü çocuklara basit örneklerle anlatılmalı.

2. Önce Kendiniz Örnek Olun

Çocuklar rol model aldıkları anne ve babalarının yaptıkları davranışları dikkatlice gözlemler ve pek çoğunu da taklit ederler. Yani onları doğayı korumanın önemi konusunda uyarmaktansa çevreye değer veren, bunu her daim gösteren anne babalar olmak çok daha etkili. Evdeki gereksiz lambaları söndürmek, diş fırçalarken çeşmeyi kapatmak gibi çok basit görünen ayrıntılar bile çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için büyük önem taşıyor.

3. Doğa ile Etkileşim Kurmasına İzin Verin

Dört duvar arasında, sokağa çıkmadan, park ve bahçelerde koşup oynamadan büyüyen çocukların çevreye duyarlı olmaları da zor. Çocukların doğayla tanışmaları, çevrelerinde gerçekleşen olayları bizzat gözlemlemeleri gerekiyor. Sahile gitmek, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, ağaç dikmek gibi eylemler çevre bilinci kazanmalarına yardım ediyor. Çünkü küçük çocuklar ancak bu şekilde sadece insanların değil toprağın, havanın, suyun, hayvanların ve ağaçların da çok değerli varlıklar olduklarını algılayabilirler.

4. Çevre Dostu Hareketlerini Açıklamaktan  Çekinmeyin

Çevre bilinciyle yaptığınız her hareketi çocuğunuza açıklayın. Örneğin eğer naylon poşet kullanmıyorsanız bunun nedenlerini, çevreyi korumanın önemi üzerine vurgu yaparak açıklayabilirsiniz. Böylece bir kişinin bile büyük farklar yaratabileceğine dair inancı artar. Tüm bunları evrensel, hak ve etik odaklı bir bakış açısıyla verebilirsiniz. Ancak bu şekilde çevreye karşı kendi düşünce ve çözümlerini oluşturabilirler.

5. Evde Çiçek ve Evcil Hayvan Olmalı

Evde imkanlar elverdiğince çiçek veya bitki yetiştirip çocuğunuza sulama, bakım gibi ufak ama yararlı sorumluluklar verebilirsiniz. Böylece çocuklar doğayı korumak için karşılıklı bir denge olduğunu kolayca fark eder ve uzun vadede çevre bilinçleri de artar. Ayrıca evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar da aynı şekilde çevreye karşı daha duyarlı ve sevgi dolu olur. Çünkü karşılıksız sevgiyi yalnızca insanlardan değil doğadan ve hayvanlardan da alabileceklerini anlıyorlar.

Çevreye bilinçli çocuklar yetiştirmenin yanı sıra eminiz ki siz de her anne baba gibi çocuğunuzun geleceğini maddi güvence altına almak istersiniz. Ferdi Kaza Sigortası ile tanışmaya ve tüm bu endişeleri azaltmaya ne dersiniz? Üstelik bu sigorta ile Cigna Finans’ın Ayrıcalıklar Kulübü avantajlarından da faydalanabileceksiniz. 

 Hemen Başvur