Bebeklere Katı Gıdaya Geçiş Sürecinde Yapılan 8 Hata

Buradasınız

Sev 30 Mart 2017

Bebeğiniz doğduktan sonraki birkaç ay, onu beslemek oldukça kolay. Çünkü istisnai durumlar dışında sadece anne sütü onun için yeterli oluyor. Fakat yaklaşık altı ay sonra, bebeğiniz katı gıdaya geçerken bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu süreçte herkes başka bir şey söyleyebilir ama asıl önemli olan bebeğinizin ihtiyaçlarını iyi gözlemlemeniz. Bunu nasıl yapacağınız konusunda bir fikriniz yoksa, katı gıdaya geçiş sürecinde en çok yapılan hataları öğrenip bunları yapmamak için önleminizi şimdiden alabilirsiniz.

1. Katı Gıdaya Erken Başlamak

Bazı ebeveynler katı gıdalara başlamasının, bebeğin geceleri daha iyi uyumasına yardımcı olacağına inanıyorlar. Bu yüzden olması gerekenden daha hızlı davranabiliyorlar. Fakat bebeğinizin bağışıklık ve sindirim sistemi hazır olmadan katı gıdaya geçiş yaparsanız, ileride gıda alerjileri, egzama, mide hastalıkları ve aşırı kilo alma tehlikesi yaşamasına sebep olabilirsiniz.

2. Katı Gıdaya Geçmek İçin Uzun Süre Beklemek

Katı gıdaya geçişin zamanından önce olması zararlı olduğu gibi uzun süre geçiş yapmamak da aynı şekilde bebeğe zarar verir. Yapılan araştırmalara göre, 9 aylık olana kadar hiç katı gıda almamış çocuklar, 6-9 ay arasında katı gıdaya geçmiş çocuklara göre ileriki yaşlarda daha fazla beslenme problemi yaşayabiliyor.

3. Yemek Konusunda Seçici Olmak

Muhtemelen bebeklerin hem yemesi hem de sindirmesi için tadı yumuşak olan gıdaların en iyisi olduğunu duymuşsunuzdur. Katı gıdaya geçiş sürecinin başında bu doğrudur fakat bebeğinizin ileride yemek konusunda seçici olmaması için hazırladığınız yemeklere farklı lezzetler ekleyebilirsiniz.

4. Önemli Besin Öğelerini Unutmak

Yaşamın ilk iki yılı, beyin ve vücut gelişiminde kritik önem taşır. Demir, çinko, toplam yağ, DHA gibi omega-3 yağ asitleri ve D vitamini bu süreçte çok etkili besinlerdir. Örneğin et ya da demirle güçlendirilmiş tahıllar gibi demir açısından zengin gıdaları atlamak ya da bebeğin beslenmesinde yeterli ölçüde yağa yer vermemek, bebeğinizin gelişimini tehlikeye atabilir. Hazırladığınız yemeklerin tüm besin öğelerini içerdiğinden emin olun.

5. Çok Sık Tatlı Yedirmek

Aromalı kahvenizden bir yudum içirmek ya da bir parça kurabiye vermek ilk bakışta zararsız görünebilir. Ama bu kaçamaklar bebeğinizin gelecekteki gıda tercihlerini, yeme alışkanlıklarını ve dolayısıyla sağlığını etkileyebilir. Şunu unutmayın, sınırlı mide kapasiteleri ve yüksek besin gereksinimleri nedeniyle bebeklerin şekere olan ihtiyaçları azdır. Araştırmalara göre bebeğinizin yaşamının ilk iki yılında şekerle tanışmasına hiç gerek yok.

6. “Hayır”ı Anlamamak

Bebekler ne kadar yiyeceklerini gayet iyi bilirler. Doyduklarını göstermek için kafalarını çevirirler, başlarını hayır anlamında sallarlar ya da genel olarak yemekle ilgisiz görünürler. Bu hareketleri fark etseniz bile daha fazla yemesini isteyebilirsiniz. Ama bu ısrarınız, bebeğinizin kendi kendini kontrol etme yeteneğini zayıflatabilir ve onu aşırı yemeye yöneltebilir. Eğer işaretler açıksa, bebeğinizi zorlamayın.

7. Bebeğin Yemeğini Aileden Ayrı Yedirmek

Bebeğinizi aile sofrasında yemeğe dahil etmeden, sizden önce veya sonra yedirmek kolayınıza geliyor olabilir ama bebeğinizin başkalarını izleyerek öğreneceğini unutmayın. Hem yemek çeşitliliğini görmesi hem de sofradaki sosyal düzene ayak uydurabilmesi için bebeğinizin sizinle birlikte masada olmasını sağlayın.

8. Kirlenmekten Kaçınmak

Bebeğinize yemek yedirmek kesinlikle kirli bir iştir! Ama kirlendi diye ağzını sürekli silmek, mama yedirdiğiniz yeri sık sık toparlamak oldukça sıkıcı olabilir. Onun için en uygun besleme biçimi, kaşıkla olandır. Ama bebeğinizin yiyeceklerle etkileşime geçmesi, yemeğe dokunması, koklaması, tatması ve oyun oynaması yemeğe dair her şeyi öğrenmesinin en büyülü yoludur.

Beslenmesinden gelişimine her şeyiyle üzerine titrediğiniz çocuğunuzun kazalara karşı bir maddi güvenceye sahip olmasını da istemez misiniz? Çocuğum Güvende Ferdi Kaza Sigortası sayesinde aylık 15 TL’den başlayan taksitlerle çocuğunuzun geleceğini koruma altına alabilirsiniz. Buna ek olarak ücretsiz olarak üye olacağınız Cigna Ayrıcalıklar Kulübü kapsamında çocuğunuza özel sunulan diş hekimi muayenesi, diş florür uygulaması ve göz check-up hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kaynak

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.