Bebekler için Doğal Takviye Gıda Önerileri

Buradasınız

Sev 13 Mart 2022

bebek, takviye, gıda, yaş, beslenme, sağlık

Bebeklerin büyümesini ve gelişimini sağlamak için anne sütüne ek olarak doğal takviye gıdaların kullanılması oldukça önemlidir. Genellikle bebekler takviye besinlere 6 ila 24 aylık arasındayken ihtiyaç duyarlar. Bebeklerin sağlığı, fiziksel gelişimi ve mutluluğu açısından oldukça önemli olan takviye gıdalar ile bilinmesi gereken bazı durumlar söz konusu. Bebekler için 5 doğal takviye gıda önerisi sıraladık.

Takviye besinler için nelere dikkat edilmeli?

bebek, takviye, gıda, yaş, beslenme, sağlık

Bebeklerin en az 6 ay yalnızca anne sütü içmesi gerekiyor. Uzmanlar takviye gıdaların ise 6 ila 24 ay aralığında verilmesinin uygun olduğunu belirtiliyor. Ayrıca annelerin, takviye gıdaların hiçbir şekilde anne sütünün yerinin tutamayacağını aklından çıkarmaması gerekiyor. Öte yandan seçilen takviye gıdaların, bebeğin ihtiyacına yönelik besin değerleri yüksek olması da büyük önem taşıyor. Bu konuda doktor gözetiminde ve kontrolünde kalarak doktor tavsiyelerinin dışına çıkılmaması önemli. Bu nedenle hazırladığımız doğal takviye gıda önerilerini çocuğunuzun doktoruna danışmadan kullanmamalısın çünkü her takviye gıda her bebeğe uyacak ve doğru olacak diye bir kural bulunmuyor.

6-8 aylık bebekler

bebek, takviye, gıda, yaş, beslenme, sağlık

Bebekler anne sütünden sonra ilk defa farklı bir tadın deneyimini 6 ila 8 aylık iken yaşarlar. Dolayısıyla bebeklerin yiyecek ve içeceklerle ilk teması oldukça önemlidir. 6 ila 8 aylık bebeklere takviye olarak yoğurt, yulaf lapası, tahıl ürünleri, zeytinyağı, sebze ve meyve verebilirsin.

9-12 aylık bebekler

bebek, takviye, gıda, yaş, beslenme, sağlık

Bebekler genellikle 9 ila 12 aylıkken emeklemeye veya yürümeye başlar. Buna bağlı olarak gerek duydukları enerji miktarı da artar. Dolayısıyla bu süreçte bebeğinin enerjisini artıracak takviye gıdalara yönelmen gerekiyor. İçerisinde şeker barındırmayan yoğurt ve süt ürünleri ile yumurta akı, pazı, kemik suyu peltesi, tere ve ıspanak gibi yiyecekleri takviye olarak kullanabilirsin. Ayrıca bebeğine bu dönemde et veya tavuk suyu da verebilirsin.

13-17 aylık bebekler

bebek, takviye, gıda, yaş, beslenme, sağlık

Bu süreçte bebekler yürüme kabiliyetini geliştirir ve buna ek olarak tadından hoşlandığı takviye gıdalar ile ilgili fikirleri oluşmaya başlar. Bu noktada 6 ila 12 aylık süreçte kullanılan tüm takviye gıdaları bebeğinin damak zevkini de ihmal etmeden 13 ila 17 ay sürecinde de kullanabilirsin. Ayrıca bebeklerin diş gelişimi de göz önüne alındığında et ve tavuk lapasının da tüketilmesi öneriliyor.

18-24 aylık bebekler

bebek, takviye, gıda, yaş, beslenme, sağlık

Bu süreç, bebeklerin çocukluk dönemine yavaş yavaş adım atmaya başladığını ifade eder. 12 ila 24 aylık bebeklerin alerjisi olmadığı takdirde balık ürünleri ile tanışma vakti geldiğini söyleyebiliriz. Yine bu dönemde bebeğine fındık, fasulye ve benzeri hububatlar verebilirsin. Ayrıca damak zevkini artırmak ve yemek ile ilişkisini güçlendirmek için kuru meyvelerden de yararlanabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.