Başarılı Çocuklar Yetiştirirken Kaçınmanız Gereken 7 Hareket

Buradasınız

Sev 23 Mayıs 2017

çocuk yetiştirmek

Çocuk yetiştirirken fark etmeden yaptığınız birkaç hata, onun özgüveni, sorumluluk alma becerisi gibi birçok şeyi etkileyebilir. Erken yaşlarda şekillenen bu karakteristik özellikler, çocuğunuzun ileride ne kadar başarılı olacağının da sinyallerini verecektir. Bu yüzden başarılı çocuk yetiştirmek için kaçınmanız gereken davranışları listeledik.

1. Çocuklarınızın Risk Almasına İzin Vermemek

çocuğun risk alması

Çocuğunuzu, başına gelecek tehlikelerden ve kazalardan korumaya çalışmanız gayet normal. O sizin en değerli varlığınız ve onu güvende tutmak, sizin öncelikli göreviniz. Ama risklerden kaçmaya çalıştığınız bu iyimser davranışınız ters etki yaratabilir. Avrupalı psikologlara göre oyun alanında düşmek, yaralanmak gibi deneyimleri yaşamayan çocuklar büyüdüklerinde farklı konularda yersiz korkulara sahip olabiliyorlar. Unutmayın, çocuğunuzun oyun oynarken düşmesi çok normal. Ergenlik çağında aşk acısı çekmesi de... Bu dönemde sevgilisiyle yaşayacağı ayrılık, ona olgunluk kazandıracaktır. Fiziksel ve duygusal yaralanmalarının ardından daha cesur, özgüvenli, güçlü ve hayata daha kolay uyum sağlayabilen bir bireye dönüşecektir.

2. Hemen Yardımına Koşmak

yardıma koşmak

Günümüzde çocuklar hayata atılmak için sahip olmaları gereken yetenekleri, önceki kuşaklar kadar geliştiremiyor. Bunun sebebi ise yetişkinlerin, çocuklar her yardıma ihtiyaç duyduğunda onların yerine problemleri çözmesi. Eğer üzerine çok fazla titrer ve kendisi hiçbir çaba göstermeden hemen yardımına koşmaya kalkarsak, onlara gerçekten yardımda bulunmuş olmayız. Bırakın kendi problemlerini kendileri çözsünler. Siz onlara yalnızca rehberlik edin.

Aksi takdirde hatalarından ders almayan, çözüm üretemeyen ve yetişkin olmakta zorluk çeken çocuklar yetiştirirsiniz.

3. Hatalarını Görmezden Gelmek

hataları görmezden gelmek

Eğitim sistemi ve aile içi davranışlar sebebiyle bireyler kendini beğenmeye çok daha eğilimli hale geldiler. Herkes kendini kazanan olarak görüyor ve özel hissediyor. Peki çocuğunuz onun harika olduğunu sürekli vurgulayan anne babasının yanından ayrıldığında ne yapacak? Kusurlarına alışık olmayan ve eleştiriler ile yüzleşemeyen çocuğunuz gerçek hayatta bocalayabilir. Bu nedenle yorumlarınızla iyi hissettirmeyi amaçladığınız kadar gerçekçi de olun. Coşkulu davranıp, çocuğunuzun kusurlarını görmezden gelmek aldatmaya, abartmaya, yalan söylemeye zemin hazırlar.

4. Onu Ödüllere Boğmak

çocuğu ödüllendirmek

Çocuğunuzun her istediğini kolayca elde etmesine izin vermeyin. Tartışmalarınızdan sonra çocuğunuz her an sizin isteğinizi kabullenmek ya da size karşı sevgi dolu olmak zorunda değil. Bundan dolayı suçluluk hissedip ilişkinizi hediyelerle ve onun taleplerini karşılayarak onarmaya çalışmanız doğru olmayabilir. Hayal kırıklığı yaşasa da bunu kısa sürede atlatacaktır. Bu yüzden çekinmeden ona “Hayır” diyebilmeye kendinizi alıştırın.  Böylece onları da istedikleri şeyler için mücadele etmeye itersiniz. Bir şeyleri elde etmenin her daim kolay olmayacağını çocuğunuza hissettirin ve onu sürekli ödüle boğmayın. İlişkinizin hediyelere dayalı olmadığını hissetmek, onun karşılıksız sevgiyi de daha net anlamasını sağlayacaktır.

5. Kendi Hatalarınızı Gizlemek

hataları görmezden gelmek

Gençler kendi ayakları üzerinde durmak isterler. Ailesi olarak onları seçimlerinde özgür bırakmalısınız. Böylece başarıdan hataya kadar kararlarının her türlü sonucunu sahiplenmeyi de öğrenmelerini sağlamış olursunuz. Çocuğunuza benzer durumlarla ilgili kendi hikayelerinizi anlatabilirsiniz. Yaptığınız hatalar, gözlemleriniz ve çıkardığınız dersler onlara yol gösterebilir. Onlara ilham olan tek kişi siz değilsiniz ama öncelikli olabilirsiniz.

6. Zeka, Yetenek ve İlhamı Olgunlukla Karıştırmak

zeki çocuklar

Çocuğun zekası çoğunlukla olgunluğunu anlamak için bir ölçü olarak kullanır. Ancak çocuğunuzun zeki olması, onun hayata hazır olduğu anlamına gelmeyebilir. Skandallar ile anılan ünlülere bakın. Başarıları ve yetenekleriyle göz kamaştırıp, yine de beklenmedik hatalar yapan birçok film yıldızı ve sporcu var. Çocuğunuzun bir alanda çok başarılı olması onun her alanda mükemmel olacağı anlamına gelmez. Beklentilerinizi ve ona yükleyeceğiniz sorumlulukları düşünürken bunu göz ardı etmeyin.

7. Çocuğunuza Karşı Dürüst Olmamak

çocuğa karşı dürüst olmak

Ebeveyn olarak çocuğunuzun yaşamasını istediğiniz hayat için rol modeli olmalısınız. Hareketleri ve sözleriyle güven sağlamayı sizden öğrenecekler. Bu yüzden onlarla konuşurken daima dürüst olun. Beyaz yalanlar eninde sonunda gün yüzüne çıkacaktır ve bu da sizin güvenilirliğinizi zedeleyebilir.

Her türlü tehlikeden sakındığınız çocuğunuzun iyi ve güvende olduğunu bilmek, her ebeveyni rahatlatır. O kendi adımlarını atarken sizde beklenmedik kazalara karşı çocuğunuzu güvence altına alabilirsiniz. Çocuğum Güvende Ferdi Kaza Sigortası ile aylık 15 TL’den başlayan taksitlerle çocuğunuzun geleceğini koruma altına alabilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.