Başarılı Çocuğun Sırrı Bu Becerilerde Saklı

Buradasınız

Sev 14 Mart 2017

Her ebeveyn çocuğunun ileride mutlu ve başarılı bir birey olmasını ister. Bunun için ona sahip olduğu en iyi imkanları sunmaya çalışır. Ama tüm bunlar, onu parlak bir geleceğe hazırlamak için yetersiz kalabilir. Bu zorlu yolda bazı becerileri şimdiden edinmesi gerekir.

Düştüğünde Yeniden Ayağa Kalkma Becerisi

Modern dünyada başarılı çocuğun sırrı, bu beceriyle doğru orantılı. Çocuğunuza bunu erken yaşlarda öğretmelisiniz ki her düştüğünde yanında olmayacağınızı anlasın. Bunun için öncelikle bir “birey” olmayı öğrenmeli. Birey olmayı öğrenmesi için de aile içinde kararlar alınırken ona söz hakkı vermelisiniz. Söylediklerinin önemsendiğini fark etmek, diyalog kurmada onu yüreklendirecektir. Çocuğunuzun sorularını cevaplarken hoşgörüsüz veya fazla alaycı olmak yerine onaylayıcı olmaya çalışın.

Konsantrasyon Yeteneği

Çocuklar içinde bulundukları ana odaklanmak konusunda çok başarılıdır. Bu nedenle onlarla faydalı olduğu kadar eğlenceli aktiviteler yapmaya çalışın. Örneğin çocuğunuza yazmayı öğretirken kağıt-kalem kullanmak yerine tebeşirle kaldırıma yazmasını isteyebilirsiniz. Bu onu eğlendirecektir. Ama bunu yaparken etrafı kirletmemesini, yazdıklarını silmesi gerektiğini de söyleyin. Konsantrasyon yeteneğinin gelişmesi için beraber kutu oyunları oynayabilir, bulmaca çözebilirsiniz. Ayrıca gördüğü şeylerin detaylarıyla ilgili sorular sormayı unutmayın. Sokakta yürürken gördüğü otomobilin rengi, tabelaların hangi geometrik şekle benzediği gibi...

Özgüven Gelişimi

Başarılı çocuğun sırrı özgüven kavramıyla bütünleşik diyebiliriz. O nedenle giyeceği elbiseyi seçmesine veya ayakkabısının bağcığını bağlamasına izin verin. Bırakın, dağıttığı oyuncaklarını kendi toplasın, kirlettiği yeri kendi silsin. Kendi başlarına bir şeyler yapabilen çocuklar, daha özgüvenli bireyler olurlar. İlerleyen yıllarda okulda veya iş hayatında karşılaştıkları zorluklara daha kolay çözüm yolları bulurlar. Bu arada kendi işlerini kendileri yaparken, mükemmel sonuçlar almayı beklemeyin. Daha iyi olmaları için onları yüreklendirin.

Ekibin Bir Parçası Olabilmek

Çocuğunuza erken yaşlarından itibaren belli kuralları olan bir toplumda yaşadığını ve bu kurallara uyarak sağlıklı ilişkiler kurabileceğini anlatın. Çünkü takım çalışmasının önemini fark etmeli. Çocuğunuzu bir ekip içinde yer almaya teşvik ederken onu asla ekipteki diğer çocuklarla kıyaslamayın. Bu negatif tepkiler almanıza sebep olur. Bunun yerine ekipte her çocuğun farklı faydalar sağladığını söyleyip, herkesi eşit bir şekilde övün.

Farklı Diller Konuşabilmek

İki yabancı dil bilmesi, çocuğunuza ileride kariyerinde büyük avantajlar sağlarken aynı zamanda kültürel ufkunu genişletecektir. Başka toplumların kültürlerini öğrenmek için onların dilini konuşmaktan daha iyi bir yol olmasa gerek!

Kendi Kendine Organize Olabilmek

Bu beceri, çocuğunuzun hedeflerine ulaşması için nasıl bir yöntem izlemesi gerektiği konusunda onu geliştirir. Küçük yaşlarda kendi kendine organize olmayı becermeye başlaması, ileride yaşayacağı sıkıntıları azaltır. İlk başta çocuğunuzla birlikte günlük planlar yapın. Örneğin her sabah, o gün ne yapacağınıza dair konuşun. Diğer taraftan ödev saati/oyun saati gibi bir ayrımı mutlaka olmalı. Örneğin “Ödevlerini bitirdikten sonra bir saat oyun oynayabilirsin” gibi sınırlandırmalarla bu ayrımı özümsemesini sağlayabilirsiniz. Diğer taraftan düzenli spor yapması, organize ve disiplinli olmayı öğrenmesi için faydalı olacaktır.

Başarısızlıklara Sakin Tepkiler Vermek

Çocuklarınızın zaferlere veya yenilgilere tepki verme biçimleri, özsaygılarını şekillendirir. Örneğin çocuk oyunlarına dikkat edin. Genellikle oyunu bir çocuk kaybeder, bunun üzerine olay çıkarır, anne veya babası çocuğu alır eve götürür. Halbuki bu davranış modeli, çocukların zorluklarla yüzleşme yeteneklerini olumsuz etkiler ve karakterinin güçlü yanlarının gelişmesine engel olur. Çocuğunuzun her başarısında onu tebrik ederken, başarısızlıklarını da göz ardı etmeyin. Beraberce bunların nedenini bulmaya çalışın. Başarısızlık durumunda çocuğunuzun tepki vermesi normal ama çevresindekileri rahatsız etmemesi şartıyla. Yani başkalarına zarar vermiyorsa, çocuğunuzun duygularını ifade etmesini yasaklamayın. En önemlisi ne olursa olsun onu çok sevdiğinizi ve ona inandığınızı gösterin.

Bunca üzerine titrediğiniz çocuğunuzun beklenmedik kazalar karşısında güvence altında olmasını istemez misiniz? Çocuğum Güvende Ferdi Kaza Sigortası ile aylık 15 TL’den başlayan taksitlerle çocuğunuzun geleceğini koruma altına alabilirsiniz. Ayrıca Cigna Ayrıcalıklar Kulübü kapsamında çocuğunuza özel sunulan diş hekimi muayenesi, diş florür uygulaması ve göz check-up hizmetlerinden de ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.