Babalık Depresyonu ile Başa Çıkmanın Yolları

Buradasınız

Sev 28 Şubat 2017

Doğum sonrasında kadınların değişen hormon seviyelerinin ruh hallerini etkilediğini biliyoruz. Ama son zamanlarda babalık depresyonu diye bir kavram da duymaya başladık... Acaba erkekler şımarıklık mı ediyor yoksa gerçekten sıkıntıları mı var?

Babalık Depresyonu Nedir?

Paternal postnatal, yani babalık depresyonu psikolojide son zamanlarda tartışılan bir konu. Dolayısıyla konunun uzmanları bile tam anlamıyla fikir birliğine varmış sayılmazlar. Sorumluluk, stres, kaygı... Bunların hepsi sadece anneyi değil, babayı da etkisi altına alıyor. İşin kötüsü pek çok erkek böyle bir depresyonun içinde olduğunu fark etmeden ailenin geleceğini etkileyen davranışlarda bulunabiliyor. Kimi araştırmalar her 10 babadan birinin depresyona girdiğini söylerken, kimi araştırmalar ise her iki babadan birinin depresyonun pençesinde olduğunu gösteriyor.

Sebebi Nedir?

İşin hem fizyolojik hem de psikolojik tarafları bulunuyor. Bilimsel olarak eşlerinin hamilelik döneminde erkeklerin testosteron seviyelerinin azaldığı biliniyor. Bu da erkekleri, depresyona daha yatkın bir hale getiriyor. Buna bir de doğum sonrasında uykusuzluk ve stres eklenince sorunun büyümesi kaçınılmaz oluyor.  Maddi sorunlar olumsuzluk hissiyatını artırırken, daha önce depresyon geçirmiş kişilerin bu dönemi hasarsız atlatma ihtimali daha da azalıyor. Eğer ki eşler arasında iletişim sorunu varsa, bu dönemde sorunun artması ve dolayısıyla ilişkinin seyrinin değişmesi de söz konusu.

Bu süreçte kimi babalar da kendini dışlanmış gibi hissediyor. İtiraf edemeseler de eşinin ilgisinin bölünmesinden rahatsız oluyorlar. Sosyal hayatlarının değişmesi ve yeni alışkanlıklar geliştirmenin gerekliliği erkekleri ayrıca huzursuz hissettirebiliyor.

Nasıl Belirtiler Gösterir?

Babalık depresyonu doğumdan sonraki 3-6 ay arasında fark edilir seviyeye ulaşıyor. Belirtileri ise tabii ki kişiden kişiye göre değişiyor. Ama en sık rastlanan belirtileri, hayata karşı isteksizlik, hiçbir şeyden zevk alamama, endişeli ruh hali, iştah sorunları, uykusuzluk... Kimilerinde baş ağrısı veya eklem ağrısı gibi fiziksel belirtiler de olabiliyor. Uzmanlara göre bu gibi belirtiler 2-3 haftadan fazla sürüyorsa profesyonel destek yardım almak gerekiyor. Aksi halde babaların bir kısmı sorunları çözmek yerine kaçmayı tercih ediyor.

Çözüm için Neler Yapılabilir?

1. Babalık öğrenilir

Pek çok uzmana göre babalık içgüdüsü diye bir şey yok. Kadınlar genellikle bebek bakımıyla ilgili bilgisiz olsalar da içgüdüleri sayesinde ne yapmaları gerektiğini kestirebiliyorlar. Ama erkeklerde böyle bir içgüdü bulunmuyor. Bunu baştan kabul edip, öğrenmeye çalışmak gerekiyor. Bu aşamada kadınlar anlayışlı, erkekler de istekli olmalı.

2. Birbirinizi dinleyin

Eşlerin konuşması ve birbirini anlamaya çalışması çok önemli. Aksi bir durum, iletişim kanallarını kapatarak sorunların büyümesine neden oluyor.

3. Çekirdek aile olarak zaman geçirin

Anneanne veya babaanne bu süreçte size destek olmak istese de bazen babanın çocuktan uzaklaşmasına neden olabiliyor. Anne-baba-çocuk yalnız kalmaya bakın. Bebeği, baba da gayet güzel uyutabilir veya yıkayabilir. Tüm bunlar temasın artmasını ve ilişkilerin güçlenmesini sağlar.

4. Birbirinize zaman ayırmaya çalışın

Bir kadının yeni doğan bebeğinin üstüne titremesi çok normal. Bu süreçte erkek, kadına anlayış gösterirken kadın da erkeğin dışlanmış hissetmesini önlemeye çalışmalı. Bunda iş bölümü yapmak ve çocuksuz zaman geçirmeye çalışmak çok önemli. Anne-baba olurken, karı-koca olmayı unutmayın.

5. Uzmana danışmaktan çekinmeyin

Babalık depresyonu boşanmalara kadar gidebiliyor. Bu nedenle destek almayı kabul etmek çok önemli bir adım. Erkeklerin bunu bir zafiyet olarak değil, tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olarak görmesi gerekiyor.

6. Çocuğum Güvende Ferdi Kaza Sigortası

Gelecek kaygısı yeni babaları kaygılandıran ana konulardan biri. Halbuki endişe etmek yerine çözüm bulabilirsiniz. Örneğin Çocuğum Güvende Ferdi Kaza Sigortası başınıza gelebilecek kazalar karşısında çocuğunuzun geleceği için maddi bir güvence oluşturmanızı sağlıyor. Ayda 15 TL ile çocuğunuzun geleceğini Cigna ile korumaya alabilirsiniz. Üstelik Cigna Ayrıcalıklar Kulübü kapsamında çocuğunuza özel sunulan diş hekimi muayenesi, diş florür uygulaması ve göz check-up hizmetlerinden de ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.