Atatürk'ü Çocuklarına Nasıl Anlatmalısın?

Buradasınız

Sev 10 Kasım 2022

Mustafa Kemal Atatürk, 10 kasım

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin kurucu lideri ve şanlı Türk tarihinin en önemli figürleri arasında yer alan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına mensup olan 7’den 77’ye herkesin saygınlığını kazanmış büyük bir lider. Özellikle çocukların Atatürk ile kuracağı bağ oldukça önemli. Çocuklara Atatürk’ün görüşlerini ve vizyonunu kazandırmak, Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyetler seviyesine getirmek için elzem. Bu noktada Atatürk’ü çocuklara anlatırken onun hangi özelliklerinin öne çıkartılacağı ve hayatına dair kesitlerin nasıl aktarılacağı da oldukça önemli. 10 Kasım Atatürk’ün Ölüm Yıldönümü ve Anma Günü’ne özel olarak çocuklarına Atatürk’ü nasıl anlatman gerektiğini senin için kaleme aldık.

Çocukluğundan başlamalısın

Mustafa Kemal Atatürk, 10 kasım

Bir çocuğun başka bir çocukla bağ kurması yetişkinlere oranla daha kolaydır. Dolayısıyla çocuğuna Atatürk hakkında bilgiler vermeye başlarken öncelikle Gazi’nin çocukluk dönemini ve bu dönemde yaşadığı zorlukları nasıl aştığını anlatmalısın. Bu sayede çocuğun hem Atatürk’ü daha kolay anlayacak hem de kendisi ile özdeşleştirecektir.

Somut örnekler vermelisin

Mustafa Kemal Atatürk, 10 kasım

Çocukların, Atatürk ile ilk teması doğru yöntemler kullanılmadığı takdirde fazla verimli olmayabilir. Bu noktada çocuğunun yaşını da göz önüne alarak verdiğin örnekleri ve anlattığın kahramanlık hikayelerini somutlaştırmalısın. Bu sayede gerçekleştirilen bilgi aktarımı çocuklarda daha kalıcı olacaktır.

Farklı yönleriyle anlatmalısın

Mustafa Kemal Atatürk, 10 kasım

Gazi Mustafa Kemal Atatürk hem büyük bir komutan hem de dünya çapında önemli bir liderdi. Siyasi ve askeri dehası, eylemleri ve devrimleri ile tarihe adını altın harflerle yazdırdı. Çocuğuna Atatürk’ü anlatırken askerlik yönünü ayrı, siyasi yönünü ayrı anlatman gerekiyor. Bu sayede çocuk farklı bilgiler arasında kaybolmayacak, net ve gerçek bilgiye ulaşacaktır.

Çocuklara verdiği önemi anlatmalısın

Mustafa Kemal Atatürk, 10 kasım

Mustafa Kemal Atatürk bir ilki gerçekleştirerek 23 Nisan’ı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan etmiştir. Bu bayram Türk toplumu kadar çocuklar için de çok önemli bir değerdir. Dolayısıyla çocuğuna Atatürk’ü anlatırken, çocuklara verdiği önemi ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı detaylıca anlatmalısın.

Filmler izletmelisin

Mustafa Kemal Atatürk, 10 kasım

Çocuğuna Atatürk’ün anlattıktan sonra bilgilerin havada kalmaması ve çocuğun aklında pekişmesi için Atatürk’ü konu alan çeşitli filmler izletmen faydalı olabilir. Sinema yardımıyla çocukların Atatürk hakkında birçok bilgiye erişebileceğini ve kendisiyle daha kuvvetli bir bağ kuracağını aklından çıkarmamalısın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.