Alfa Kuşağı Çocukların 7 Özelliği

Buradasınız

Sev 21 Şubat 2021

2025 yılında 2 milyara ulaşması beklenen ve Alfa’lar olarak adlandırılan yeni jenerasyon, yakın zamanda sosyal yaşamda ve ekonomide köklü değişikliklere neden olacak. Peki, iş ve günlük hayatın kurallarını tümüyle değiştirecek Alfa kuşağı hakkında neler biliyoruz? 2010 ve sonrasında doğanları kapsayan bu en yeni jenerasyonun 7 özelliğini sizler için derledik.

En gamer (oyuncu) nesil

Alfa kuşağı için dijital dünyadaki herhangi bir karakter, okulda, sokakta hatta gelecekte işteki bir arkadaşından daha fazla merkezde olacak. Elektronik spor ya da diğer adıyla e-spor'a daha fazla ilgi duyacak bu kuşakta, gamer olmak sıradan bir hal alacak.

En az konuşan kuşak

Daha genç yaşlarda teknolojiyle etkileşime giren Alfa’lar, diğer nesillere göre daha az konuşacak. Eğitim ve sosyalleşmeye dair tüm aktiviteleri online olarak yaşayacak bu nesil, gerekmedikçe fiziksel buluşmalardan kaçınacak.

En eğitimli nesil

Hem gerçek hem de mecazi olarak hala emekleme aşamasında olan bu kuşağın üyeleri, yüksek ve hızlı teknolojik imkanlar dolayısıyla bilgiye daha kolay ulaşacaklarından şimdiye kadarki en eğitimli nesil olacak. Sesli asistanların ve yapay zekanın varlığı sayesinde diğer kuşaklara göre farklı yöntemlerle eğitim alacak ve büyüyecekler.

Okumak yerine izlemeyi tercih edecekler

Bu kuşak için kitap, gazete, dergi okumak yerine video izlemek, bilgileri görsel içerik ile almak öncelik olacak. Bu kuşak gelecekte alışveriş, eğitim ve yaşama dair diğer alanlardaki tercihlerinden ağırlıklı olarak video içerikten yararlanacak.

Robotlar hayatlarının merkezinde olacak

Sanal gerçeklik üzerinden arkadaşlarla oynamak, ders çalışmak, sohbet etmek hayatlarının bir parçası olacak. Robotlar ya da yapay zeka uygulamaları ile fazlasıyla vakit geçirecekler. Ayrıca teknolojinin içine doğan bu kuşak, dünyayı fiziksel sınırları olmayan bir yer olarak görecek.

Güvenilirliğe ve şeffaflığa önem verecekler

Güvenilirliğe ve şeffaflığa önem verecek Alfa'lar, teknolojiye ve bilgiye hâkimiyetleri dolayısıyla sürekli sorgulayıcı olacaklar. Deneyimledikleri ürün ya da hizmetler hakkında yorum yaparak, şikayet ya da memnuniyetlerini diğer kuşaklara göre daha keskin bir şekilde savunacaklar.

Mekan ve zamandan bağımsız iş yapmaya önem verecekler

Aynı işte uzun yıllar çalışmak ya da şu anda toplumda rağbet gören işleri yapmak Alfa'lar için öncelik olmayacak. Diğer kuşaklara göre mekan ve zamandan bağımsız iş yapmaya önem verecekler. Aynı zamanda Alfa'lar teknolojiyi hayatlarına en fazla entegre eden ve bilgiye kolayca ulaşabilen kuşak olmaları dolayısıyla da en girişimci nesil olacak.

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.