23 Nisan’a Özel Eğlenceli ve Öğretici Çocuk Filmleri

Buradasınız

Sev 23 Nisan 2017

Sinemanın açtığı büyülü kapılar, çocukların rengarenk bir hayal dünyasına sahip olmalarını sağlarken aynı zamanda aile, arkadaşlık, özgüven gibi değerleri benimsemelerini sağlar... Hadi, siz de bu 23 Nisan’da çocuğunuzla birlikte izleyebileceğiniz birbirinden sevimli ve öğretici çocuk filmleri arasından birini seçip, ailece film izlemenin tadını çıkarın!

The Lion King / Aslan Kral (1994)

aslan kral

Bundan 23 yıl önce vizyona girdiğinde hem çocuklar hem yetişkinler tarafından büyük ilgi ve beğeniyle karşılanmıştı. Disney’in en sevilen filmlerinden biri olan Aslan Kral, küçük aslan Simba’nın hayatını konu alıyor. Yaşadığı sıkıntılardan sorumlu olduğunu düşünüp evden kaçan ama bir süre sonra pişman olup eve dönmeye çalışan Simba’nın maceraları, size eğlenceli anlar yaşatacak. Bu sırada çocuğunuz da yaşam döngüsünü keşfedecek. Ayrıca problemlerle yüzleşmekten kaçmaması gerektiğini ve doğru bulduğu değerlerden asla vazgeçmemesi gerektiğini öğrenmiş olacak.

Charlie and The Chocolate Factory / Charlie’nin Çikolata Fabrikası (2005)

charlie'nin çikolata fabrikasıÇocuk edebiyatına muhteşem eserler kazandırmış bir yazar olan Roald Dahl’ın en sevilen eserlerinden Charlie’nin Çikolata Fabrikası, iki defa beyazperdeye uyarlandı. 1971 tarihli uyarlama da oldukça güzel ama ünlü yönetmen Tim Burton’un yorumu çocuğunuzun ilgisini daha çok çekebilir. Charlie’nin, Willy Wonka’nın çikolata fabrikasında bir gezintiye hak kazanması ile başlayan hikaye, birçok yaramazlık içeriyor olabilir. Yine de Charlie, bize kimi zaman yanlış yollar ne kadar merak uyandırsa da doğruyu seçmenin daha keyifli olduğunu gösteriyor. Bu film, hayal kurmaktan asla vazgeçmemenin önemini gösteren çocuk filmleri arasında renkleri ve müzikleriyle en çok dikkat çekeni!

Inside Out / Ters Yüz (2015)

ters yüz

Ters Yüz, kafamızın içindeki küçük seslere odaklanıyor. Daha önce hiçbir animasyonun ele almadığı bir konuyu ele alması, onu son dönemin en özgün animasyonlarından biri yapıyor. Babasının işi dolayısıyla taşınmak ve okulunu değiştirmek zorunda kalan Riley ve onun duygularını anlatan filmi ilginç yapan, bu duyguların filmde karakter olarak var olması. Neşe, üzüntü, öfke, tiksinti ve korku karakterleri ile kafamızın içinde neler döndüğünü anlatan film tüm aile için muhteşem bir seyirlik. Duygularımızın, aldığımız kararlarda ne kadar etkili olduğunu gösteren film, her yaştan seyirciye duygu ve düşünce dolu anlar yaşatacak.

Wall-E

wall-eİnsanların dünyaya verdikleri zararlardan sonra, dev bir uzay gemisiyle dünyayı terk ettikleri film, çocuğunuzun bilim kurgu türüne giriş yapması için ideal. Uzunca bir süre hikaye yalnızca çöp toplayıp, dünyayı yaşanabilir bir hale getirmeye çalışan külüstür robot Wall-e ile ilerliyor. Eva isimli son teknoloji robotun gezegende olan biteni kontrol etmek için gelmesiyle ise işler değişiyor. Film çevreye verdiğimiz zararlara ve teknolojinin bizde yarattığı olumsuz etkiye dair eleştiride bulunurken, hepimizi uyarıyor. Wall-E’nin yalnızca çocuklar için olduğunu söyleyemeyiz, bu filmden hepimizin çıkarması gereken dersler var.

Mulan

mulan

Muhteşem müzikleri ve çizimleri bir yana, Mulan küçük kızlara alternatif bir rol modeli sunmasıyla Disney’in prenses serisinde çok farklı bir yere sahip. Kendisinden güzel olmak, evlenmek ve belirli formlara uygun olarak yaşaması beklenen Mulan, kılık değiştirerek askere çağrılan babasının yerine geçer. Film boyunca erkek kılığında dolaşan karakter, güçlü ve zeki bir kadın olduğunu herkese ispatlar. Bir prense ihtiyaç duymadan kendi başarısını elde eden Mulan’ın hikayesi, gelecekte kendi ayakları üzerinde duracak tüm kızlara ilham olacak. Herkesin izlemesi gereken çocuk filmlerinden biri...

Home Alone / Evde Tek Başına (1990)

evde tek başınaAilece izlenebilecek bir yılbaşı filmi olan Evde Tek Başına, üzerinden uzun yıllar geçse de her dönem çok sevilecek yapımlardan. Film, aile olmak ve birbirimizin görüşlerine değer vermek konusunda ana karakter Kevin’e ve bizlere ders veriyor. Ama her izleyişte, her yaştan seyirciyi kahkahaya boğan filmin birçok yaramazlık unsuru içerdiğini göz ardı etmeyin. Aman dikkat, minik kızınız veya oğlunuz Kevin’in eve giren şaşkın hırsızlardan korunmak için yaptıklarını evde denemeye kalkmasın!

Zootopia / Zootropolis (2016)

zootropolis

Geçtiğimiz Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Ödülü’nü alan filmin tüm karakterleri hayvanlardan oluşuyor. Farklı habitatları, şehrin farklı bölümleri olarak gösterirken hayvanları da doğadaki konumlarına göre mesleklere yerleştiren bu animasyon filmi, bir modern çağ masalı olarak nitelendirebiliriz. Film insanların sahip olduğu ön yargıları ve stereotip algılarını, yırtıcı hayvanların şehirdeki konumu üzerinden yansıtıyor. Hayallerinin peşinden giden ve işini yapma arzusundan vazgeçmeyen tavşan Judy, tavşanların polis olmak için yeterli görülmediği bir çevrede yaşamaktadır. “Başaramazsın” diyenlere aldırmayıp denemeye devam etmeyi öğreten bu film, komedi unsurları ve verdiği dersleriyle her çocuk filmleri listesinin olmazsa olmazı.

Harry Potter Serisi (2001-2011)

harry potter

Yedi kitap, sekiz film ve bir tiyatro oyunu ile kocaman bir evren yaratan Harry Potter, hem bir kuşağın hem de bir kültürün sembolü. Tüm filmleriyle büyük başarı yakalayan ve dünya üzerinde birçok hayranı olan film, fantastik sinemanın baş tacı. Büyü aracılığıyla kötülükler ile mücadele eden Harry, Hermione ve Ron’dan arkadaşlık, aile, dayanışma, cesaret ve bilginin gücü üzerine öğrenilecek birçok şey var.

Spirited Away / Ruhların Kaçısı (2001)

ruhların kaçışıÜnlü anime ustası Hayao Miyazaki, Ruhların Kaçışı’nda Japon mitoloji ve kültürünü hem gençlere hem de tüm dünyaya oldukça yaratıcı bir şekilde tanıtıyor. Zorluklarla mücadele ederken güzel dostluklar kazanan Chiroro’nun ailesine yardım etme çabası, onun kişiliğinin gelişmesini de sağlayacaktır. Sembolik öğelerle kocaman bir maceraya atıldığımız filmin evreni, hayal gücü için oldukça besleyici.

Frozen / Karlar Ülkesi (2013)

karlar ülkesi

Elsa’nın sihirli güçleri her yerin donmasına sebep olmaktır. Kardeşi Anna ile oynarken, kar ve buz ile yaptığı oyunlar bir gün Anna’nın yaralanmasına sebep olur. Böylece daha fazla zarar vermemek adına Elsa odasına kapanır. Ondan beklenen hayatı yaşarken, hem kendisi olmaktan vazgeçer hem de kardeşi ile vakit geçiremez. Çocuklara sevginin, ailenin, kardeşliğin ve kendin olmanın ne kadar güzel bir şey olduğu gösteren film, kısa zamanda fenomen oldu. Unutmayın karşımızdaki kişinin bizden farklı olması onun kötü olduğu anlamına gelmez. O kişiyi tanıdığımızda, onda parıldayan birçok iyilik olduğunu fark edebiliriz.

Çocuğunuzun eğitimi, kişiliğinin gelişimi veya daha sağlıklı bir birey olması için ona tüm imkanları sağlamak istiyorsunuz değil mi? Bunun için çaba sarf ederken Çocuğum Güvende Ferdi Kaza Sigortası’na da başvurmayı es geçmeyin. Bu sigortayla elde edeceğiniz maddi desteği ileride çocuğunuzun masrafları için dilediğinizce kullanabileceğinizi unutmayın... Sigortayla sahip olabileceğiniz diğer haklar için tıklayın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.