2 Yaş Sendromu Hakkında Merak Edilenler

Buradasınız

Sev 22 Eylül 2022

2 yaş, sendrom, çocuk, anne, baba

Çocuk büyütmek dünyanın en keyifli ama belki de en zor işlerinden biridir ve birçok ebeveyn farklı öykülerle, yaşanmışlıklarla ve zaman zaman sorunlarla bu dönemi geçirir. Çocukların psikolojik ve fizyolojik yapılarına göre farklı dönemlerde ortaya çıkabilen ve birçok noktada anne babaları oldukça zorlayan durumlardan biri de 2 yaş sendromudur. Genellikle 18 aylıkken ortaya çıkan ve 3.5-4 yaşına kadar devam edebilen bu dönem, uzmanlar tarafından bebeklikten çıkma ve çocukluğa geçme zamanı olarak da ifade edilebilmektedir. Henüz dil gelişimi ve iletişim becerileri tam olarak oturmamış olan çocukların yaşadığı öfke nöbetleri, agresif tavırlar, inatçılık, bağırma ve ağlama krizleri ile kendini gösteren 2 yaş sendromu hakkında merak ettiklerini bu yazımızda bulabilirsin.

2 yaş sendromu nedir?

2 yaş, sendrom, çocuk, anne, baba

2 yaş sendromu, yürümeye yeni başlamış ancak dil gelişimi henüz tam olarak tamamlanmadığından kendisini ifade edemeyen, çevresi ile iletişim kuramayan bebeklerin, 2 ila 4 yaş arasında yaşadıkları bir süreçtir. Yürümeyi başardıkları için kendilerini daha özgür hisseden ve çevrelerini keşfetmeye başlayan bebeklerde görülen ve genelde ergen davranışlarına benzeyen durumlar ile kendisini gösterir. Anne babanın kontrolünden bir miktar kendisini kurtaran bir bebeğin zaman zaman öfke nöbetleri geçirmesi, bağırması, yoğun şekilde ağlaması, inatçılık yapması ile ortaya çıkan 2 yaş sendromu, uzmanlara göre sağlıklı bir çocuk gelişiminin de en temel süreçlerinden birini oluşturmaktadır. Ebeveynler için oldukça zorlayıcı bir süreç olan 2 yaş sendromu, bebeklerin hayat içerisinde ben de varım ve ben de buradayım, beni fark edin deme çığlığı olarak da kabul edilmektedir. Bu isteklerinden dolayı da çevrelerindeki her şeyin ve herkesin kendi istedikleri gibi olmasını arzu ederler.

2 yaş sendromunun belirtileri nelerdir?

2 yaş, sendrom, çocuk, anne, baba

Genel olarak bebekler 18 aylıkken ortaya çıkan ve 3,5-4 yaşına kadar devam eden bir süreci kapsayan 2 yaş sendromunun tipik bazı belirtileri bulunmaktadır. Bebekten bebeğe göre değişiklik gösterse de sinirlilik ve öfke hali, zaman zaman nöbetler şeklinde de gelen bağırmalar ve ağlamalar, öfkenin kontrol edilemediği durumlar, inatçılık, söz dinlememe, takıntılar yapma, ağır ve yoğun utangaçlık durumları, içe kapanma, iştahsızlık, uyku sorunları ve zaman zaman da tuvalet sorunları bunlardan bazılarıdır. Konuşmaya başlayan çocuklarda “istemiyorum”, “hayır”, “yapmayacağım” gibi kelimeler en sık duyulanlar arasında olur. Kendine ve çevresindekilere zarar verme isteği olabilir ve hatta zaman zaman bu durum fiziksel olarak vurmaya kadar gidebilir. Genellikle tüm bebeklerde, anne babalarının söylediklerinin tam tersini yapma isteği ortaya çıkar. Bebekte oluşan bu durum, anne babaya da olumsuz yansıdığı için ortamda bulunan herkesin gerilmesi kaçınılmaz sonuçlardan biridir.

2 yaş sendromu olan çocuğa nasıl davranmalısın?

2 yaş, sendrom, çocuk, anne, baba

2 yaş sendromunun teşhisini ve ortaya çıkan belirtilerini bu duruma işaret ettiğini ancak bebeğinin doktoru söyleyebilir. 2 yaş sendromu yaşayan çocuğuna karşı anlayışlı, sakin ve özverili davranmak atman gereken ilk adımdır. Çocuğunun duygusal ve zihinsel gelişimi üzerinde oldukça etkili olan bu süreç ve zaman diliminde, çok dikkatli olmalı ve doktorun yönlendirmeleri ile hareket etmelisin. Açık iletişim ve duygusal yaklaşım kurmalı, asla çocuğuna kızıp bağırmamalı ve onu anlamaya çalışmalısın. Aniden ortaya çıkan öfke nöbetleri, bağırma ve ağlamalarda ise bu durumun geçmesini beklemeli ve sakin durmalısın. Uzmanlar, 2 yaş sendromu yaşayan çocukların ne çok sıkı şekilde disipline edilmesi gerektiğini ne de çok serbest ve özgür bırakılması gerektiğini söylüyorlar. Olası kriz durumlarını engellemek için çocuğuna belirli sorumluluklar ve görevler vermek, onun enerjisini boşaltmasını sağlayacak şekilde dışarı çıkarmak, inatlaşmadan isteklerini dinlemek ve kendi fikrini diretmemek en iyi yollar arasındadır. Onunla konuşurken göz teması kurmalı ve kendisine ya da çevresine zarar verdiği durumlarda onu engellemelisin. Çok zorlandığın ve işin içinden çıkamadığın durumlarda da profesyonellerden destek alabilirsin.

2 yaş sendromu bir hastalık mıdır?

2 yaş, sendrom, çocuk, anne, baba

2 yaş sendromu, bir hastalık olarak kabul edilmemektedir. Aksi olarak bir bebeğin psikolojik, ruhsal ve hatta fiziksel gelişiminde normal bir süreç olarak düşünülmektedir. Her bebek bu süreci yaşamak zorundadır ya da yaşamadığı için sıkıntılı bir durum olduğunu düşünmek yanlıştır. Ebeveynler için oldukça zorlayıcı bir zaman dilim olsa da kendi kendine başlayıp kendi kendine biten bir süreç olarak öne çıkmaktadır. Doktorlar 2 yaş sendromunu, bir ön ergenlik dönemi olarak da ifade etmektedirler. Çocuğun, zihinsel ve duygusal olarak yeteri düzeyde olgunluğa erişmesini takiben ortadan kalkmaktadır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.