Çekilin Yoldan Elektrikli Arabalar Geliyor

Buradasınız

Sev 25 Mart 2016

Elektriği bir yüzyıl önce keşfettik ama kişisel araçların yakıtı olarak kullanmak, o zamanların şartları gereği imkânsızdı. Artık şartlar olgunlaştı ve elektrikli arabalar gümbür gümbür geliyorlar. Peki, elektriğin benzine oranla avantajları nedir? İnanın bize, saymakla bitmez.

Motor Gürültüsüne Elveda

Her ne kadar günümüzde benzinli taşıtlar atalarına oranla çok daha sessiz bir hale gelmiş olsalar bile asla elektrikli arabalarla yarışamazlar. Elektrik enerjisiyle aracın çalışmasını sağlayan motorlar hiç ses çıkarmıyorlar, trafiğin yarattığı gürültü kirliliğine artık elveda diyeceğiz.

Düşük Maliyetle Ulaşım

Elektrikli arabaların en büyük avantajlarından biri de, aynı mesafeyi karbon temelli yakıt kullanan araçlara oranla 5-8 kat arasında daha ucuza getirmeleri.

Petrolun bir noktada sınırlı miktarda kalacağını biliyoruz, çünkü normal şartlar altında doğada kendiliğinden oluşması çok uzun zaman alıyor. Bu nedenle petrolün zaman içinde iyice değerleneceği bir gerçek, o yüzden elektrikli araçlar gelecek için çok daha kullanışlılar.

Atmosfere Zarar Vermiyorlar

Karbon temelli yakıtları kullandığınız zaman karbondioksit salınımına engel olamazsınız. Karbondioksit gazı da atmosferde sera gazı etkisini arttırır. Elektrikli otomobiller, depoladıkları elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürür, bu işlem sırasında herhangi zararlı bir gaz açığa çıkarmazlar.

Küresel ısınma konusuna çok daha önem vermemiz gereken bu zamanlarda, elektrikli arabalar bizim için pratik bir çözüm.

Elektrikli Otomobillerin Kısa Tarihçesi

Elektrikli otomobiller aslında 20. yüzyılın başlarında oldukça revaçtaydı; fakat benzin kullanan araçların toplu bir şekilde ucuz olarak üretilebiliyor oluşu, o dönem için yükselişin sonunu getirdi. 1970’li yıllardaki enerji krizi onları bize yeniden hatırlattı; fakat toplu bir şekilde ucuz üretim yapmak için hâlâ yeterli teknolojiye sahip değildik. 2000’li yıllardan sonra batarya teknolojisinde elde edilen gelişmeler, küresel ısınma sorunu ve petrol fiyatlarındaki değişkenlik sebeplerinden ötürü artık onlara geleceğin arabaları gözüyle bakmaya başladık.

Yeterince İstasyon Yok

Elektrikli araçları evlerinizdeki prizlerden şarj edebileceksiniz; fakat bu pek pratik değil. Özellikle uzun mesafe yolculuklarını düşününce elektrikli otomobiller tamamen kullanışsız kalıyorlar. İhtiyacımız olan şey, tıpkı benzin istasyonları kadar elektrik istasyonlarının da yaygınlaşması.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.