Bu Cümleleri Çocuğunuza Her Gün Söyleyin

Buradasınız

Sev 20 Kasım 2016

“Her gün söyleyin” derken tabii ki sebepsiz yere bu cümleleri arka arkaya sıralamanızdan bahsetmiyoruz. Önemli olan yeri ve zamanı gelmişken, bu cümleleri çocuğunuza söylemeniz...

“Sana İnanıyorum”

Kendinizi düşünün; bu yaşta bile biri size “Sana inanıyorum” dediğinde kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi... Emin olun, çocuklarda bunun etkisi çok daha fazla oluyor.

“Seni Anlıyorum”

İnanmak kadar önemli bir şey daha varsa o da anlamak. Böylece çocuğunuz iletişim kurmanın önemini fark edecektir.

“Seninle Gurur Duyuyorum”

Çocuğunuz mutlaka gurur duyulacak bir şeyler yapıyordur. Bu cümleyi ona sarf etmekten çekinmeyin.

“Asla Vazgeçme”

Bu, çocuğunuzu yüreklendirecek kilit cümle. Böylece bir sorunla karşılaştığında çözüm aramayı ve bir yol bulmayı alışkanlık haline getirecektir. Ama bunu yaparken duruma göre yeni bir yol bulmaya da açık olmalı. Yani yeri geldiğinde “Belki de yanlış düşünüyorsundur, yeni bir plan yapmaya ne dersin?” demek de önemli.

“Hepimiz Hatalar Yapıyoruz”

Çocuğunuz şunu bilmeli: Hayatta hepimiz zorluklarla karşılaşıyoruz ve hatalar yapmamız çok normal. Küçük şeylerden hemen mutsuz olmaması gerektiğini bilmeli.

“Önemli Olan Hatalarımızdan Ders Almamız”

Çocuğunuz her hata yaptığında, bu hatadan ne çıkardığını sorun. Bu hatadan kaçmasına izin vermeyin, üzerine konuşun. Hata yaptığında da yanında olduğunuzu bilsin.

“Sana Yardım Edebilir miyim?”

Çocuğunuz desteğe ihtiyacı olduğunda size sorabileceğini, onun yanında olduğunuzu bilmeli. Bu tavır ilerleyen yaşlarında bir sorunu olduğunda ilk size gelmesini sağlayacaktır.

“Hangisini Tercih Edersin?”

Çocuğunuzun kendisiyle ilgili bir konu olduğunda karar vermeyi istemesi çok normal. Bu konuda ona yaşına göre iki veya üç seçenek sunarsanız, sizinle inatlaşmaktan vazgeçer. Kendine güveni artar.

“Güvendesin. Seni Seven ve Önemseyen Bir Ailen Var”

Herkesin çocukluğundan kalma, mutlu olduğu, sevildiğini hissettiği bir anısı vardır mutlaka. İşte tüm bu anlar mutlu bir çocukluk inşa eder. Diğer taraftan her gece çocuğunuzu yatağına yatırıp “Seni seviyoruz, önemsiyoruz ve burada hep güvendesin” demek, çocukluktan yetişkinliğe giden süreçte özgüvenli bir kişi olmasını sağlayacaktır. Büyüdüğünde bu anları hatırlayıp, böyle bir aileye sahip olduğu için kendini şanslı hissedecektir.

Çocuğunuzun ileride mutlu ve başarılı bir yetişkin olması için eğitimini de düşünüyorsunuz değil mi? Başınıza gelebilecek istenmeyen durumlar karşısında çocuğunuzun eğitimine aynı kalitede devam edebilmesi için Cigna’nın Eğitim Sigortası’ndan faydalanabilirsiniz. Detaylar için tıklayın.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.