Bahar Geldi, Piknik Sepetleri Hazırlansın!

Buradasınız

Sev 29 Nisan 2016

Nihayet kışın soğuk ve kasvetli havasından kurtulduk, bahar geldi, çiçekler açmaya başladı, ruhumuz şenlendi. Hazır yaşama sevinciyle dolmuşken, ailecek kırlara koşup, piknik yapmanın tam zamanı! Tertemiz bir hava, cik cik öten kuşlar, yemyeşil bir orman, yediden yetmişe herkesin stresini, kaygısını ve yorgunluğunu atmada birebirdir.

“Ne zamandır şöyle ailece keyifli bir gün geçiremedik.” diyenler için gelsin piknik önerileri:

Piknik Sepeti Hazırlığı İçin Pratik Bilgiler

Piknik dendiğinde ilk akla gelen, yiyecek ve içeceklerle dolu hasır piknik sepetidir. Hayalimizde canlanan bu görüntü bile mutlu olmamızı sağlıyor, ey piknik, sen ne kadar da güzel bir şeysin, seni ne çok özlemişiz!

Piknik sepeti hazırlarken şu bilgileri göz önünde bulundurun, malum şehirden epey uzaklaşacaksınız, pişmanlık olmasın sonra.

 • Kırmızı et, beyaz ete göre daha geç pişer. Mangal yapmak isteyenlere duyurulur. Mangal için gerekli yakıcı/tutuşturucu malzemeleri yanınıza almayı unutmayın. Hazır kutu şeklinde satılanları var, ateşe veriyorsunuz kolayca yanıyorlar, çok pratik.
 • Hafif ve sağlıklı sandviçler de hazırlayabilirsiniz. Meyve almayı da unutmayın. Piknik bu, doğa, meyve, sebze filan, komple sağlık, konseptimiz bu.
 • İçecekleri yol üzerinden alırsanız hem soğumalarını engeller hem de yükünüzü ağırlaştırmazsınız.
 • Mini soğutuculardan edinip içeceklerinizi bunun içine de koyabilirsiniz. Buza da ihtiyacınız olabilir hem.
 • İç içe geçerek az yer kaplayan piknik setlerini ya da kâğıt tabak/bardakları sepetinize koyabilirsiniz. Unutmayın; eşyalarınızın az yer kaplaması ve hafif olmaları pikniğin eziyete dönmesini engeller.
 • Islak mendil, kâğıt havlu, piknik örtüsü, yumuşak minderler de sepetinizde ve arabanızda olmalı.

Yemekler Yendi, Hadi Herkes Eğlenceye!

Piknik yapmak, çimlerin üzerine yayılıp yemek yemekten ibaret değildir. Oyunlar oynanmalı, çimlerde yuvarlanılmalı, tüm aile neşe içinde coşmalıdır. Hadi coşalım:

 • Kozalak toplama klasik bir aktivite olsa da piknikte kozalak toplamayacaksınız da ne zaman toplayacaksınız? Eve geldiğinizde boyayıp odanıza ya da salonunuza koyarsınız. Hatıralar.
 • “Kimin uçurtması daha yükseklerde süzülecek?” diyerek uçurtma yarışı yapabilirsiniz. Sizinkinin ipi daha mı uzun ne?
 • Ekoseli piknik örtüsünü oyun tahtasına dönüştürmeye ne dersiniz? Yanınızda götüreceğiniz kartonlarla ve makasla basit dama taşları (kartonları) hazırlayıp dev dama platformu oluşturabilirsiniz. Hem el işi hem kafa işi bu oyun, çocuklar kadar yetişkinler için de farklı bir eğlence olacak.

 • Top olmadan olmaz. Futbol ya da voleybol, fark etmez ama piknikten topla oynamadan dönülmez.
 • Sessiz sinema oyununu “Hayvan Taklidi Yapmaca” oyununa dönüştürebilirsiniz. Hazır doğal ortamdasınız, sincap, kurbağa, kedi ya da kuş olun ve sadece hareketlerle aile üyelerinin hangi hayvan olduğunuzu bulmalarını sağlayın.
 • Piknik alanında internet erişiminiz kısıtlı olabilir. Bu yüzden müzik dinlemek için yanınızda müzik çalar ya da pilli radyo götürmek durumunda kalabilirsiniz. Bir şarkı açın ve rastgele şarkıyı durdurun. Aile üyeleri hangi kelimede kalındıysa o kelime ile başlayan başka bir şarkı bulmaya çalışsınlar. Sadece piknik yaparken değil; her zaman oynayabileceğiniz bir oyun. Oyun oynamak bağları güçlendirmek ve mutlu olmak için harika bir yöntem, çocuklar işlerini biliyorlar.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.