Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Yeni Yıla Girerken Yaşam Amacınızı Bulmak İçin Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru
Yeni Yıla Girerken Yaşam Amacınızı Bulmak İçin Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

iyihisset.com

31 Ara 2018

2018’i geride bırakıp bomboş ve tertemiz bir sayfa gibi duran 2019’a girmeye hazırlandığımız bugün, pek çoğumuz muhtemelen yeni yıl kararları alıyor ya da 2019’u daha “dolu” yaşamak için planlar yapıyoruz.

Yeni yıl kararları ve sıfır kilometre planlar iyi güzel ama acaba 2019’da hayat amacımızı ve gerçek tutkularımızı bulmak için ne yapmamız gerekiyor dersiniz? İşte Japonların “İkigai” adını verdikleri ve Türkçeye “Sabahları yataktan çıkmamızı sağlayan yaşam amacı” olarak çevrilen bu amacı bulmak için bakalım kendimize hangi soruları sormamız gerekiyor?

Hayattaki En Büyük Tutkum Ne?

İkigai yani “yaşam amacı”nı bulmak için öncelikle hayattaki en büyük tutkunuzu bulmanız gerekiyor. Çünkü yaşamın etrafında kurulduğu amaç, sevgi kriteri ile seçildiği zaman genelde başarı getiriyor. Örneğin, yemek pişirmeye tutku duyuyorsanız yani mutfakta geçirdiğiniz saatlerde fiziksel yorgunluğun zerresini bile hissetmeyecek kadar mutluluk hormonu salgılıyorsanız, bu bilginin yaşam amacınızı bulmak için son derece önemli bir veri olduğunu unutmayın.

Hangi Konularda Gerçekten İyiyim?

İnsanın yaşam amacını sevdiği / tutku duyduğu konular etrafında şekillendirmesi kadar kişinin kendi yeteneklerini doğru analiz edebilmesi de mutluluk ve başarı yolunda önemli rol oynar. Yani bir işi ne kadar severseniz sevin o konuda belli standartları sağlayamıyorsanız, o iş ya da uğraş sizin için doğru olmayabilir. İşte bu yüzden yaşam amacınızı belirlerken, yeteneklerinizi ve iyi olduğunuz konuları objektif bir gözle değerlendirmeye çalışmalısınız.

Hangi İşten Para Kazanıyorum / Kazanabilirim?

Hepimizin hayatını idame ettirmek için icra ettiği, icra etmek zorunda olduğu ya da aşkla yaptığımız mesleklerimiz var. Bu meslekler yalnızca para getiren birer araç gibi görünseler de aslında günde 8 ila 10 saatimizi harcadığımız bu uğraşlar yaşam amacımızın tam ortasında önemli bir yer tutuyor. Siz de yaşam amacınızı sorgularken kendinize, çalıştığınız işin maddi karşılığını yeterince alıp almadığınızı ya da başka hangi işlerle maddi kazanç elde edebileceğinizi sorabilirsiniz.

Dünyayı Daha İyi Bir Yer Yapmak İçin Neler Yapabilirim?

Para, kariyer, başarı ve kişisel tatmin dışında insanı hayata bağlayan çok önemli bir duygu daha var: Başkalarına yardımcı olabilmek. Kendi hayatınız dışında başka hayatlara dokunmak, karşılık beklemeden iyilikler yapmak ya da sivil toplumda gönüllülük esasına dayalı olarak çalışmak da aslında ruhu besleyen çok önemli bir uğraştır.

Final Soru: Tüm Bu Cevapların Kesişim Kümesine Ulaşmak Mümkün Mü?

İşte Japon öğretisi İkigai yani yaşam amacı, yukarıda listelediğimiz dört soruya verdiğimiz cevapların kesişim kümesinden oluşan bir alan. Yani sevdiğimiz işi yaparak başarı elde etmek ve bundan maddi kazanç sağlayarak özgürlüğe ve başka hayatlara dokunmaya alan sağlamak aslında İkigai kavramının özünü teşkil ediyor.

Siz de yukarıdaki tabloyu kullanarak kendi İkigai’nize ulaşabilir ve yeni yıl kararlarınız arasına QNB Sigorta Kolay Emeklilik Planı’nı ekleyerek geleceğinizde tutkularınıza şimdiden yer açabilirsiniz.

İyi seneler!

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.