Yeni Normal Dönemde Kurban Bayramı'nı Nasıl Kutlamalıyız?

Buradasınız

Sev 27 Temmuz 2020

Yılın en güzel dönemlerinden biri olan Kurban Bayramı yaklaşıyor. Her yıl büyük bir heyecanla ve sevinçle kutladığımız bu bayramı, son dönemde dünyayı saran Covid-19 nedeniyle bu yıl biraz daha farklı yaşayacağız. Hayatımıza giren yeni normaller ışığında, sosyal mesafemizi koruyarak ve sağlığımıza dikkat ederek hem kendimizi hem de sevdiklerimizi koruma altına alacağız. Eskisinden biraz daha farklı olarak kutlayacağımız bu Kurban Bayramı’nda neler yapmamız gerektiğini sizler için derledik.

Mümkün olduğu kadar uzaktan kutlayın

Bayram günlerinde büyüklerimizi ziyaret etmek ve onların ellerini öpmek, en güzel geleneklerimizden biri olan ve yüzyıllardır sürdürdüğümüz bir ritüel. Ancak bu bayramda bu geleneğimize kısa bir ara vermemiz gerekecek. Yeni normal dönemde, yaş olarak en riskli grupta olan ve korumamız gereken en önemli kesim içerisinde yer alan aile büyüklerimizin bayramlarını telefonla kutlamalıyız.

Sosyal mesafemizi koruyacağız

Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre pandemi sürecisince en riskli gruplarlardan biri 65 yaş ve üzeri büyüklerimiz. Bu nedenle onları korumak ve yeni normal dönemde günlük hayatımıza giren en önemli ritüellerden biri olan sosyal mesafeyi Kurban Bayramı’nda da korumalıyız. Sadece büyüklerimiz değil, birbirimizin bayramını kutlarken de sosyal mesafe kurallarını unutmamalı ve buna göre davranmalıyız.

Maskelerimizi takacağız

Yeni normal dönemde hastalığı birbirimize bulaştırmamanın ve korunmanın en etkili yollarından biri maske takmak. Kurban Bayramı’nda mümkün olduğu kadar uzaktan kutlama yapmaya gayret etsek de fiziksel olarak yaptığımız ziyaretlerde mutlaka maskemizi takmalı ve kutlamamızı buna göre yapmalıyız.

Kolonya kullanmaya devam edelim

Bayramlarımızın en güzel ritüellerinden biri olan kolonya, yeni normal dönemde de en güzel geleneklerimizden biri olarak devam edecek. Salgınla birlikte hijyen için daha sık kullanmaya başladığımız kolonya, bayram ziyaretlerinde de mutlaka kullanılmalı ve elimizi dezenfekte etmek için yanımızda olmalı.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.