Yazın Su Tasarrufu Yapmanı Sağlayacak Öneriler

Buradasınız

Sev 18 Ağustos 2021

yaz, su, tasarruf, el, çocuk

Yaz aylarında, yılın diğer dönemlerinde olmadığı kadar su tüketimi artar. Birçok kişi, yazın sıcak günlerinde hiç fark etmeden daha fazla su kullanır ve hava çok sıcak olduğundan genelde boşa kullanılan bu suyu fark etmez bile. Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile birlikte etkilerini her geçen gün daha da fazla hissettiğimiz su kaynaklarımızın azalmasını basit ama etkili yöntemlerle yavaşlatabiliriz. İşte yazın sıcak ve güneşli günlerinde daha az su kullanmanı sağlayacak ve tasarruf etmene yardımcı olacak öneriler.

Yazın en çok su bahçe sulamada gidiyor

yaz, su, tasarruf, sulama, tarla, bahçe

Yaz aylarında suyun çok fazla kullanıldığı ve bilinçsiz olarak hareket edildiği için genelde de çok boşa harcandığı yerler bahçe ve tarlalar. Havanın güneşli ve sıcak olmasından dolayı normalden daha fazla sulama işlemine tabi tutulan bu alanlarda, çok kereler yanlış zamanlarda, gereksiz derecede sulama yapılıyor. Bunun önüne geçmek için akıllı sulama sistemleri ya da damlama yöntemi denilen uygulama ile sen de büyük ölçüde sudan tasarruf edebilirsin. Özellikle profesyonel olmayan kişilerin bahçeli evlerin peyzaj çalışmaları için bu tarz bir sulama yapmaması, ciddi oranda suyun boşuna akması anlamına geliyor. Yine sulama yaparken buharlaşmanın en az olduğu sabah ya da akşam üstü gibi zaman dilimlerinde sulama yapılmalı.

Duş süreni kısaltmalısın

yaz, su, tasarruf, duş, yıkanma

Yazın su tüketimini artıran en önemli unsurlardan bir diğeri de banyo ve duştur. Hava sıcak olduğu için çok terleyenlerin yanında her gün deniz ya da havuza girenler, normalden daha fazla banyoya girerler. Banyoda geçirilen süre de yaz aylarında daha fazla olduğu için ciddi oranda bir su tüketimi ortaya çıkar. Bunu engellemek için sen de duş ve banyo sürelerini daha az tutup, mümkün olan en kısa sürede dışarı çıkmalısın.

Sensörlü musluklar kullanabilirsin

yaz, su, tasarruf, musluk

Genelde kabalık mekanlar, AVM’ler, oteller gibi yerlerde sıkça rastladığımız ve daha az su harcayarak önemli ölçüde tasarrufa destek olan akıllı musluk başları ya da sensörlü musluklar da yazın su tasarrufu yapmana yardımcı olabilir. Lavabo başında suyu kullanmadığınız zamanlarda suyun kapanmasını sağlayan bu küçük ama etkili cihazlarla litrelerce suyun boşa akmasını engelleyebilirsin.

Bozuk muslukları ve boruları onarmalısın

yaz, su, tasarruf, kaçak, boru

Yazın çok dikkat edilmese de önemli oranda suyun boşa akmasını sağlayan bir diğer durum da su kaçaklarıdır. Evin herhangi bir bölümünde, musluklar, lavabolar, borularda meydana gelen ve sürekli olarak su kaçaklarının olmasını sağlayan bu arızları tamir etmez ya da ettirmezsen suyun boşa akmasına izin verirsin.

Daha az deterjan daha az su

yaz, su, tasarruf, lavabo, deterjan

Su tasarrufu yapmanı sağlayacak bir diğer yöntem de özellikle elde yıkama yaparken daha a deterjan kullanmaktır. Çok yoğun ve sık deterjan kullanımı sonrasında daha bol köpük ortaya çıkacağından yıkanılan nesneyi durulamak daha uzun sürecektir. Bu yüzden elde bulaşık yıkama yaparken mümkün olan en az miktarda deterjan kullanmalısın. Daha az deterjan durulaman çok daha hızlı olacaktır.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.