Yazın Enerji Tasarrufu Yapmanı Sağlayacak Öneriler

Buradasınız

Sev 11 Temmuz 2021

yaz, enerji, tasarruf, ampul, elektrik

Dünya üzerindeki enerji kaynaklarının giderek azalması bizi yenilenebilir, çevre dostu ve daha az maliyetli enerji arayışlarına yöneltti. Toplumsal olduğu kadar bireysel olarak da bu konuda bilinçlenmemiz gerekiyor. Önce birey, sonra toplum akabinde ise dünyada başlayan hareketlerle enerji bakımından çok daha iyi bir hale gelebilir. Yazın enerji tasarrufu yapmanı sağlayacak öneriler senin için sıraladık.

Aydınlatma sistemleri  

yaz, enerji, tasarruf, ampul, elektrik, aydınlatma

Tasarrufa yönelik ilk adımını evde kullandığın aydınlatma sistemleri için atabilirsin. Gelişen teknoloji ile birlikte daha az enerji kullanan akıllı aydınlatma sistemleri ile hem enerji hem de maliyet tasarrufu yapabilirsin. O andaki ışığın durumu ve yoğunluğuna göre otomatik olarak kendini ayarlayan ve teknolojisi ile oldukça enerji verimli olan bu ürünler ile enerji kullanımını büyük ölçüde azaltabilirsin. 

Elektrikli ev aletleri

yaz, enerji, tasarruf, çamaşır makinesi, elektrik

Elektrikli ev aletleri kesinlikle evdeki en büyük yardımcılarımız. Ancak bu cihazları doğru bir şekilde kullanarak büyük oranda enerji tasarrufu sağlayabilirsin. Özellikle beyaz eşya seçiminde çevre dostu ve enerji tasarrufu sağlayan ürünlere yönelmelisin. Buzdolabının kapağını sık sık açıp kapatmamaya, çamaşır makinesini tam kapasite ile kullanmaya ve bulaşık makinesini 50 derecede çalıştırmaya özen göstermelisin. Son dönemde gelişen teknoloji ile A Plus ve üstü enerji grubundaki beyaz eşyalar, oldukça az enerji kullanarak büyük oranda tasarruf sağlıyorlar.

Soğutma sistemleri

yaz, enerji, tasarruf, klima, elektrik

Yaz aylarında en fazla kullandığımız eşyalardan biri de klima. Klimalar önemli ölçüde elektrik tüketiyorlar ve faturaların şişmesini sağlıyorlar. Bu hem cebinize hem de karbon salınımından dolayı çevreye ciddi zarar verebiliyor. Evinizi olabildiğince doğal yöntemlerle havalandırmaya çalışarak klima kullanımını azaltabilirsin. Ayrıca klima kullanımında oda sıcaklığını da göz önünde bulundurmalısın. Eğer oda sıcaklığını çok düşürecek şekilde yüksek soğutmada klima kullanırsan tüketimin daha fazla artacaktır.  

Banyo sistemleri

yaz, enerji, tasarruf, su, elektrik, duş

Duş alırken hem su hem de elektrik enerjisini ciddi ölçüde kullanıyoruz. Dünyada temiz su kaynaklarının giderek azaldığı ve enerji nedeniyle dünyanın zarar gördüğü düşünülürse enerji tasarrufundaki önceliklerimizden birinin de banyo sistemlerinde olması gerekiyor. Küçük hareketlerle ve az sürelerle büyük bir enerji tasarrufu sağlaman mümkün. Duş alırken gereksiz yere aktığı noktalarda suyu kapatmalısın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.