Yaşlı Aile Bireylerini Mutlu Etmenin 5 Yolu

Buradasınız

Sev 01 Ekim 2020

Ailelerimiz ve yakın çevremizde bulunan yaşlı bireyler, uzun ve zorlu hayat koşturmacası içerisinde zaman zaman yorulabiliyorlar. Bazı dönemlerde hastalıklarla da uğraşmak zorunda kalan ve ömürlerinin son deminde keyifli günler geçirmek isteyen yaşlılarımıza bizlerin de en büyük sevgiyi ve en derin saygıyı sunmamız gerekiyor. Bizlere yol gösteren, yolumuza ışık tutan, deneyimleri ile yönlendiren, hayat görüşleri ile ufuk açan tüm yaşlılarımız mutlu olmayı sonuna kadar hak ediyor. Gelin 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nde baş tacımız büyüklerimizi nasıl mutlu edebileceğimizi tekrar bir hatırlayalım…

Altın kural: Onları hatırlayın ve vakit ayırın

Yaşlılarımızın en çok şikayetçi oldukları konuların başında çevrelerindeki genç insanların onları aramamaları, hatırlamamaları ve kendileri ile vakit geçirmemeleri gelir. Hemen herkes etrafındaki yaşlı bir bireyden vefasızlık sözü duymuştur. Siz de onları mutlu etmek ve kendilerine ne kadar sevildiklerini hatırlatmak için yoğun koşturmacanız içerisinde vakit ayırın. Onları ziyaret edin, sohbet edin, dışarıya çıkın, gezin, birlikte vakit geçirin. Bu yolla onlara unutulmadıklarını ve halen hayatınızda olduklarını hissettirebilirsiniz.

İletişime önem verin

Sadece zorunda olduğunuz ya da bir işiniz olduğunda değil, büyüklerinizle ve yaşlı insanlarla gerçekten ve düzenli iletişim kurmaya özen gösterin. Onları düzenli olarak arayın, mesaj atın ve farklı kanallarla iletişim kurun. Onların sorunlarını ve size aktardıklarını da dinleyin. Pek çok kişi sadece bayram, yılbaşı gibi özel günlerde yaşlıları ararlar ve sorarlar. Siz bunu düzenli yaparak ve bir yaşam tarzı haline getirerek onları mutlu edebilirsiniz.

Onları arkadaşları ile bir araya getirin

Yaşlı insanların en çok mutlu oldukları anlardan biri de arkadaşlarıyla geçirdikleri vakitlerdir. Siz bu konuda bir adım atabilir ve uygun ortamları ayarlayarak onların buluşmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hem onları yalnızlıktan kurtararak yeni bir ortama sokabilir hem de sizinle olan bağlarını kuvvetlendirerek mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz.

Birlikte biraz spor, biraz sağlık

Yaşlı tanıdıklarımızı mutlu etmenin en güzel yöntemlerinden biri de onların sağlığına önem verdiğinizi göstermektir. Bunun için birlikte spor yapabileceğiniz, düzenli ve dengeli beslenebileceğiniz aktiviteler yaratabilirsiniz. Hafta sonu kısa ve eğlenceli yürüyüşler, hafif kahvaltılar organize edebilirsiniz. Birlikte doğaya çıkabilir ve orada hem keyifli hem de sağlıklı vakit geçirebilirsiniz. 

Onların işlerine yardım edin

Yaşlı insanlar hem fiziksel hem de psikolojik açıdan birçok işi yapma konusunda zorluk çekebilirler. Eskiden, gençken ve güçleri ve moralleri daha yerindeyken günlük hayatta basitçe yapabildikleri birçok şeyi yapmakta zorlanabilirler. Bunun için onlara bir el vererek her konuda yardım edebilir ve onların mutluluklarını artırabilirsiniz. Örneğin, faturalarını yatırabilir, alışverişlerini yapabilir veya ev işlerinde yardımcı olabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.