Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Yalnız Seyahate Çıkmak İsteyip Cesaret Edemeyenlere 11 Tüyo
Yalnız Seyahate Çıkmak İsteyip Cesaret Edemeyenlere 11 Tüyo

iyihisset.com

06 Mar 2019

Tek başına seyahat fikri size ürkütücü geliyor olabilir. Ancak bu yolculuğu hiç tahmin etmeyeceğiniz kadar eğlenceli bir hale sokabilirsiniz. Tek başınıza seyahat ederken yepyeni insanlarla tanışabilir, canınız o an ne yapmak istiyorsa onu yapabilir, kimseye bağlı kalmadan bulunduğunuz yerin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Bugüne dek böyle bir deneyim yaşamadıysanız, bu maceraya atılmadan önce işinizi kolaylaştıracak tüyolara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Kalacağınız Yer Konusunda Tam Olarak Ne İstediğinizi Bilin

Eğer tek başına seyahat ediyorsanız kalacağınız yeri seçerken ince eleyip sık dokumaya özen gösterin. Tatile çıkmadan önce rezervasyon yaparken belirlediğiniz otelle ya da evle ilgili yapılan yorumları iyice okuyun.

Eğer bir otelde kalmaya karar verirseniz, tamamen tek başına olmanın tadını yaşarken sadece otel personeliyle ve diğer turistlerle iletişimde olursunuz. Ama bir aile yanında odada ya da kiralık bir dairede kalırsanız yalnızlığınızı birkaç saatliğine de olsa yabancılarla paylaşma fırsatı bulabilirsiniz.

Ayrıca bir başkasıyla aynı evi paylaşarak kaldığınız bölgenin yerel halkını ve geleneklerini daha yakından tanıma fırsatına da sahip olabilirsiniz. Bu arada kalacağınız yerde Wi-Fi olup olmadığını da kontrol edin. Tek başınıza kaldığınız için internete sıkça ihtiyacınız olacak.

Evden Birileriyle İletişimde Olun

Tek başına seyahat etmek keyifli olabilir fakat ne olursa olsun evinizden birilerini ya da arkadaşlarınızı gün içinde yapacaklarınızla ilgili bilgilendirin. Nerelere gittiğinizi bildiren mesajlar atarak her türlü ihtimale karşı önlem alın.

Gideceğiniz Yerin Dili Hakkında Pratik Yapın

Tek başına seyahat macerasına atılmadan önce, gideceğiniz ülkenin yerel dilinden birkaç kelime öğrenmenizi tavsiye ederiz. Oraya gittiğinizde, en azından en çok kullanılan basit birkaç kelimeyi bilirseniz, yerel halkla hem iletişime geçebilir hem de aranızda pozitif bir enerji oluşturabilirsiniz.

Önemli Yerel Numaraları Rehberinize Kaydedin

Ne olursa olsun evinizden, yaşadığınız ve alışık olduğunuz bölgeden uzakta olduğunuzu unutmayın. İster otelde kalın, ister biriyle bir evi paylaşın ama mutlaka o bölgenin turizm polisini ve acil yardım gibi numaralarını edinin ve rehberinize kaydedin.

Güne Erken Başlayın

Tek başına seyahat ederken, “İnsan koca bir günü tek başına nasıl geçirir?” diye düşünmeyin ve güne erken başlayın. Elbette yörenin gece yaşantısını da merak ediyorsunuzdur ama bir denge tutturmaya özen gösterin. Güne erken başlayarak bulunduğunuz yeri karış karış, doyasıya gezme şansına sahip olacaksınız.

Tur Kitapçığına Değil, İnsanlara Bakın

Yeni bir yere gittiğiniz zaman elinizdeki kitapçığın içine gömülerek orayı tanıyıp anlamaya çalışmak yerine en kalabalık meydanlardan birine gidin, elinize bir bardak kahve alın ve çevrenizde olup bitenleri izleyin. Yerel halkın tavırları, konuşma şekilleri size oranın kültürüyle ilgili çok daha fazla bilgi verecek.

Değişikliğe Evet!

Tek başına seyahat etmenin bir diğer güzel yanı da kendi kararlarınızı kendiniz vermeniz olabilir. Bulunduğunuz bölgedeki birçok kişi, size yeni şeyler denemeniz konusunda teklifte bulunabilir. Yerel bir yemek, kaldığınız yerden uzaklarda bir gezintiye çıkmak, bisikletle şehri turlamak ya da geleneksel etkinliklere katılmak… Başta kulağınıza farklı gelse de eğer güvenli olacağından eminseniz, hayat tarzınızın dışındaki etkinliklere katılmaya çalışın.

Yabancılara Karşı Açık Olun

Eğer tek başınıza çıktığınız bu yolculukta biraz filizlenip bulunduğunuz ortamın içine karışmak ve oranın havasını iyice hissetmek istiyorsanız yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyin ve yeni insanlarla sohbet etmekten çekinmeyin.

Bolca Fotoğraf Çekin

Elbette telefonunuzun kamerasını tek başına seyahat ettiğiniz sürece çok sık kullanacaksınız ama kendinizi de kadraja almayı unutmayın. Gezdiğiniz her yerin, bulunduğunuz her ortamın hatta kaldığınız odanın bile fotoğrafını çekin. Etrafınızdaki insanlardan sizi çekmesini isteyin ya da bol bol selfie çekin. Çektiğiniz karelerin her biri anı koleksiyonunuzun en değerli parçalarından olacak.

Ara Sokaklara Çok Sapmayın

Elbette bulunduğunuz yerin her bir köşesini gezmek isteyeceksiniz ama özellikle geceleri ara sokaklara, dar pasajlara, tenha yollara girmemeye dikkat edin. Her zaman insanların sizi görebileceği ve sizin de tek bir seslenişte kendinizi duyurabileceğiniz ortamlarda bulunun.

İçgüdülerinize Güvenin

Tek başına seyahat ederken kendi içgüdünüzden başka güveneceğiniz kimse yok.  O yüzden eğer bir ortama girdiğinizde orayı sevmediyseniz, bir yemeğin görüntüsü çok hoşunuza gitmediyse ya da yanlış bir yolda olduğunuzu düşünüyorsanız içinizden gelen sese mutlaka kulak verin.

Yalnız seyahate çıkarken güvenliğiniz konusunda ne kadar hassas olursanız o kadar iyi. Başınıza gelebilecek acil bir durumda, iletişim kuracağınız kişiler önceden hazır olmalı. Ayrıca seyahatleriniz dışında da, acil durumlar karşısında alacağınız önlemler büyük önem taşır. Oluşabilecek herhangi bir acil durumun üstesinden daha kolay şekilde gelebilmek için QNB Sigorta’nın Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası’nın avantajlarından yararlanabilirsiniz. Acil durumlarda; kara ambulansı hizmeti, acil ilaç temin organizasyonu, hava ambulansı ile nakil organizasyonu, sınırsız - ücretsiz tıbbi bilgi ve danışmanlık gibi çeşitli hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.