Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Yalnız Seyahat Etmenin Ruha ve Zihne Faydaları
Yalnız Seyahat Etmenin Ruha ve Zihne Faydaları

iyihisset.com

24 Ağu 2018

Hayatta herkesin en az bir defa “Alıp çantamı herkesten uzakta tek başıma kafa dinleyeceğim” dediği bir an mutlaka vardır. Ancak ne yazık ki pek çoğumuz bazı endişeler, korkular ve önyargılar nedeniyle yalnız seyahat planlarımızı hayata geçiremiyoruz. Ruha ve zihne çok faydası olan yalnız seyahatin insana kazandırdıklarına bir de bizim gözümüzden bakmaya ne dersiniz?

Özgürlük Duygunuzu Pekiştirir

Yalnız seyahat etmenin en iyi yanlarından biri hiç kimseye ya da hiçbir kuruma bağlı olmadan sadece kendine hesap vermektir! İşte yalnız seyahat ederken iliklerinize kadar hissedeceğiniz bu benzersiz özgürlük duygusunu genelde hayatın başka anlarında deneyimlemek pek kolay olmaz. Bu yüzden çıktığınız her yalnız seyahatte kendi kurallarınızla yaşamanın getirdiği özgürlük duygusunun tadına varırsınız.

Sizi Konfor Alanınızdan Çıkmaya Zorlar

Aile, eş veya arkadaşlarla seyahat ederken genelde güvenli sınırlarda kalmaya çalışır ve yanınızdakilerin sınırlarına uymaya gayret edebilirsiniz. Bu durum da kişiyi yeni ve cesur deneyimler yaşamaktan alıkoyabilir. Ancak yalnız seyahat ettiğinizde konfor alanından çıkmamak için hiçbir bahaneniz kalmaz ve kendinizi normalde aklınızın ucundan bile geçirmeyeceğiniz deneyimlerin ortasında bulabilirsiniz.

Özgüveninizi Tavan Yaptırır

Yalnız gezmek, gezerken konfor alanınızdan çıkmak ve normalde geri duracağınız şeyleri başarabildiğinizi görmek, doğal olarak özgüveninizi arttırır. Bu yüzden yalnız seyahat ederken bir süre sonra aynada kendinize daha çok gülümseye başladığınızı fark edersiniz!

Sosyal Yeteneklerinizi Artırır

Arkadaşlarınızla seyahat ederken ister istemez size biçilen toplumsal rollerden çıkmadan insanlarla iletişim kurmaya çalışırsınız. Ancak yalnız seyahat ettiğinizde kendinizi hiç kasmadan ya da ket vurmadan insanlarla şeffaf ve samimi bir iletişim kanalı yakalayabilirsiniz. Özellikle gittiğiniz yerdeki yerel hakla kaynaşmak, seyahatiniz bittiğinde bile sosyal yeteneklerinizin gelişmeye devam ettiğini gösterebilir.

Sorun Çözme Becerinizi Geliştirir

Her seyahatte mutlaka istenmeyen durumlar, aksaklıklar ve hatta küçük kazalar yaşanabilir. Bu yüzden yalnız seyahat ettiğinizde iş başa düşeceği için ister istemez sorunlara daha çözüm odaklı yaklaşmaya başlarsınız. Ancak yine de tek başına seyahate çıkarken Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırarak seyahat halindeyken başınıza gelebilecek her türlü olumsuz duruma karşı önlem alabilirsiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.