Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Üçüncü Bahar Yaşıyor Ömrüm...

SEV20 Haziran 2017

üçüncü bahar

Kim demiş sadece gençler aşık olur diye? Günümüzde televizyon ekranları, internet siteleri ya da sosyal medya sayesinde 75-80 yaşındaki insanların aşklarına sıklıkla tanık oluyoruz. Peki aşk belirli bir yaş grubunun ya da topluluğun tekelinde olamayacak kadar evrensel bir duygu mu yoksa yaşlılar aşk adı altında yalnızlıklarını mı paylaşıyor?

70 yaşını çoktan aşmış, belki eşini kaybetmiş belki de hiç evlenmemiş birinin eş araması kulağa ilginç geliyor olabilir. Ama son zamanlarda bu tarzda ilişkilerin artışa geçtiği de bir gerçek.

Aşk mı Yalnızlık Korkusu mu?

Kaybetme korkusunun gittikçe tavan yaptığı yaşlılık döneminde, kişiler kendilerine birer hayat arkadaşı arıyor. Bazıları yaşı kaç olursa olsun, aşkın heyecanını yaşamak isterken bazıları da yalnız ölme korkusunu biriyle paylaşarak kendini garantiye almak istiyor. Veya hastalık gibi zor günlerde insanın yanında bir nefes istemesi anlaşılmayacak bir talep olmasa gerek...

Gelir düzeyi ya da sağlık durumu ne olursa olsun, yaşlıların gün geçtikçe yalnız kalmaya karşı tahammülü azalıyor. Elbette burada internetin hayatımızda aldığı rol de büyük etki oynuyor. Çok değil, bundan 5-6 yıl önce interneti bilinmezler diyarı olarak gören yaşlılar, bugün kendilerine sosyal medyada hesaplar açıyor. Kimi dev şairlerin unutulmaz şiirlerini ya da gençlik şarkılarını romantik bir şekilde paylaşarak geçmiş günlerini yad ediyor, kimi de internet dünyasından kendilerine flört edebilecekleri “arkadaşlar” buluyor. Kısacası görücü usulünün teknolojik versiyonu sayesinde dedeler ve büyükanneler kendilerine yeni yaşam arkadaşları ediniyor.

aşk mı yalnızlık mı

Türkiye’de Ve Dünyada Üçüncü Bahar Farkı

Türkiye’de yaşlıların yeni bir ilişkiye adım atma isteği çevresindekiler tarafından yadırganarak “Bu yaştan sonra evlenip de ne yapacaksın?” gibi sorularla bölünüyor. Oysa hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi değil. Hayatının geriye kalan kısmını evde tek başına geçirmeyi istememek, yanında bir dost aramak, sevildiğini bilmek, birileriyle paylaşımda bulunmak neden garip olsun ki? Başta Avrupa ve Amerika olmak üzere yaşlıların yakınlarından destek görmesi, onları belki de zorunluluktan doğan bir ilişkiye değil de gerçek bir aşka sürüklüyor. Türkiye’deki bu tip ilişkiler daha ziyade mecburiyetten ibaretken yurt dışında 80’ini devirmiş ama el ele, göz göze yeni aşıklar görmek mümkün.

“Babaannem 90 Yaşında Aşkı Buldu”

İstanbul’ya yaşayan Amerikalı yazar Nektaria Petrou’nun büyükannesi de böyle bir aşka yelken açmış. Hem de ne aşk... Bu büyükanne aradığı aşkı tam da 90’ına bulmuş. Eşinin ölümü sonrası bu defteri kapattığını düşünürken yeni sevgilisiyle bakıcıları aracılığıyla tanışmışlar ve ardından genç aşıklar gibi birkaç kez yemeğe çıkmışlar. Sevgilisi ile iletişime geçmek adına bütün teknolojik iletişim ağlarını kullanmayı öğrenmeyi de başlayan büyükannenin kalbi, tam anlamıyla bir kuş gibi çarpıyor. Üstelik ilişkisinin detaylarını kız arkadaşıyla konuşur gibi torunuyla paylaşmaktan çekinmiyor da. Büyükanneyi hem canlı tutan hem de hayata sıkı sıkı bağlayan bu aşkın varlığını, kim inkar edebilir ki!

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
SEV 24 Eylül 2017

Yeşile önem veren, çevre bilinci olan bireylerin insan ilişkileri ve topluma uyumu  güçlü oluyor. Bu nedenle çevreye duyarlı çocuklar büyüdükleri zaman insanları ve hayatı çok daha fazla seviyorlar. İşte çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için 5 öneri…

1. Doğadaki Muhteşem Uyumu Ona Gösterin


Doğada gördüğü her canlının, her bitkinin ve her olayın birbiriyle çok kuvvetli bağları olduğunu ona göstermeye çalışın. Böylece insanların yaşaması için ağaçların ne kadar önemli olduğunu kolayca anlayabilir. Doğal dengenin, her canlıya duyulan saygıyla, yeşil alanları koruyarak sağlanabileceği, daha güzel bir dünyada yaşamak için insanlara çok daha büyük roller düştüğü çocuklara basit örneklerle anlatılmalı.

2. Önce Kendiniz Örnek Olun

Çocuklar rol model aldıkları anne ve babalarının yaptıkları davranışları dikkatlice gözlemler ve pek çoğunu da taklit ederler. Yani onları doğayı korumanın önemi konusunda uyarmaktansa çevreye değer veren, bunu her daim gösteren anne babalar olmak çok daha etkili. Evdeki gereksiz lambaları söndürmek, diş fırçalarken çeşmeyi kapatmak gibi çok basit görünen ayrıntılar bile çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için büyük önem taşıyor.

3. Doğa ile Etkileşim Kurmasına İzin Verin

Dört duvar arasında, sokağa çıkmadan, park ve bahçelerde koşup oynamadan büyüyen çocukların çevreye duyarlı olmaları da zor. Çocukların doğayla tanışmaları, çevrelerinde gerçekleşen olayları bizzat gözlemlemeleri gerekiyor. Sahile gitmek, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, ağaç dikmek gibi eylemler çevre bilinci kazanmalarına yardım ediyor. Çünkü küçük çocuklar ancak bu şekilde sadece insanların değil toprağın, havanın, suyun, hayvanların ve ağaçların da çok değerli varlıklar olduklarını algılayabilirler.

4. Çevre Dostu Hareketlerini Açıklamaktan  Çekinmeyin

Çevre bilinciyle yaptığınız her hareketi çocuğunuza açıklayın. Örneğin eğer naylon poşet kullanmıyorsanız bunun nedenlerini, çevreyi korumanın önemi üzerine vurgu yaparak açıklayabilirsiniz. Böylece bir kişinin bile büyük farklar yaratabileceğine dair inancı artar. Tüm bunları evrensel, hak ve etik odaklı bir bakış açısıyla verebilirsiniz. Ancak bu şekilde çevreye karşı kendi düşünce ve çözümlerini oluşturabilirler.

5. Evde Çiçek ve Evcil Hayvan Olmalı

Evde imkanlar elverdiğince çiçek veya bitki yetiştirip çocuğunuza sulama, bakım gibi ufak ama yararlı sorumluluklar verebilirsiniz. Böylece çocuklar doğayı korumak için karşılıklı bir denge olduğunu kolayca fark eder ve uzun vadede çevre bilinçleri de artar. Ayrıca evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar da aynı şekilde çevreye karşı daha duyarlı ve sevgi dolu olur. Çünkü karşılıksız sevgiyi yalnızca insanlardan değil doğadan ve hayvanlardan da alabileceklerini anlıyorlar.

Çevreye bilinçli çocuklar yetiştirmenin yanı sıra eminiz ki siz de her anne baba gibi çocuğunuzun geleceğini maddi güvence altına almak istersiniz. Ferdi Kaza Sigortası ile tanışmaya ve tüm bu endişeleri azaltmaya ne dersiniz? Üstelik bu sigorta ile Cigna Finans’ın Ayrıcalıklar Kulübü avantajlarından da faydalanabileceksiniz. 

 Hemen Başvur