Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Tütün Ürünü Kullanmayanların Vücuduna Yaptığı 5 Benzersiz İyilik
Tütün Ürünü Kullanmayanların Vücuduna Yaptığı 5 Benzersiz İyilik

iyihisset.com

23 Şub 2020

Tütün ürünleri kullanımının vücudumuza verdiği zararları bilmeyenimiz yok! Bilinen tüm bu zararlara rağmen ülkemizdeki tütün ürünü kullanıcılarının sayısı her geçen gün artıyor. Eğer siz de tütün ürünü kullanıcıları arasında yer alıyorsanız bırakmak için asla geç değil!

 

Tütün ürünü kullanmayarak vücudunuza yaptığınız benzersiz iyilikleri sizler için yazdık. İşte tütün ürünü kullanmayanların sağlığına yaptığı 5 yatırım…

 

1. Kalp-damar sağlığını korumak

Tütün ürünü kullanımı, damar sertliğinin en önemli nedenlerinden biridir. Düzenli olarak sigara içen bireylerin damarlarında zararlı plak oluşumu görülür, dolayısıyla kan akışı engellenir ve damar tıkanıklığına davetiye çıkar. Ek olarak sigara kullanımı, kanın oksijen içeriğini azaltır, bu nedenle organlar ihtiyacı olan oksijeni karşılayamaz.

 

Sonuç olarak, tütün ürünü kullanan insanlarda kalp krizi, felç ya da periferik arter hastalığına yakalanma riski önemli ölçüde artar. Ancak tütün ürünü kullanmayanlar, tüm bu riskleri minimuma indirerek daha sağlıklı bir yaşamı garantiler.

 

2. Akciğerleri ve solunum sistemini korumak

Tütün ürünlerinin dumanında bulunan maddeler solunum yollarında iltihaba neden olabilir ve bronşları tahriş edebilir. Hatta solunum yollarının kendi kendini temizleme mekanizmasına zarar vererek geri dönülmez sağlık problemlerine yol açabilir. Düzenli olarak tütün ürünü kullanan bireylerde solunum güçlüğü ve kronik öksürük gibi şikayetlerin görülmesi kaçınılmazdır. Eğer tütün ürünü kullanmıyorsanız tüm bu risklerden uzak bir şekilde sağlıklı akciğerlere sahip olmanın keyfini sürebilirsiniz!

 

3. Ağız ve diş sağlığını korumak

Tütün dumanında bol miktarda bulunan katran, dişlerde sararmaya ve kahverengi lekelere neden olabilir. Aynı zamanda tütün tüketimi, ağız boşluğunu bazı bakterilerin üremesi için elverişli hale getirir. Çoğalan bu bakteriler; ağız kokusuna, diş çürüklerine ve diş kaybıyla sonlanan diş eti hastalıklarına neden olabilir. Tütün ürünü kullanımı nedeniyle diş etlerine giden kan akımındaki azalma, birçok problemi de beraberinde getirir. Eğer tütün ürünü kullanmıyorsanız dişlerinize büyük bir iyilik yapıyorsunuz!

 

4. Tütün kullanımına bağlı kanser risklerini en aza indirmek

Yapılan araştırmalar tütün ürünleri kullanımının çeşitli kanser risklerini arttırabileceğini kanıtlıyor. Örneğin tütün ürünü kullananların kullanmayanlara göre akciğer kanserine yakalanma riski 22 kat daha fazla! Sigara kullanan kadınların rahim ağzı kanserine yakalanma riski 16 kat, sigara kullanan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski ise 2 kat daha fazla. Kısacası tütün ürünü kullanmak, çeşitli kanser risklerini arttırsa da tütün ürünlerinden kaçınarak bu riskleri minimuma indirmek mümkün.

 

5. Cilt sağlığını korumak

Düzenli olarak tütün ürünü tüketen kişilerin ciltleri gri, soluk ve sağlıksız bir görünüme sahiptir. Tütün ürünlerinde bulunan nikotin, cilde giden kan dolaşımını zayıflatarak cilt sağlığını olumsuz yönde etkiler. Ek olarak sigara dumanı da cilt hücrelerine zarar verir, cildi inceltir ve erken yaşlanmaya neden olur. Eğer tütün ürünü kullanmıyorsanız egzama, sivilce ya da erken yaşlanma gibi problemlerle boğuşma riskiniz çok daha düşük!

 

Kaynak:

https://www.medicalpark.com.tr/sigara-ve-zararlari/hg-1950

https://www.yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/sigara-ve-tutun-bagimliligi

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.