Suyu Bilinçsizce Kullanarak Doğaya Zarar Verdiğimiz 5 Durum

Buradasınız

Sev 24 Mart 2020

Gezegenimizdeki tüm canlılar, yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmek için suya ihtiyaç duyar. Tüm canlılar için hayati bir öneme sahip olan su kaynakları, ne yazık ki küresel ısınma ve kuraklığın etkisiyle yok oluyor. Durum böyle olunca bizlere de gezegenimizi kurtarabilmek için çeşitli sorumluluklar düşüyor. Daha iyi bir gelecek için bir an önce bırakmanız gereken davranışları yazdık. İşte suyu bilinçsizce kullanarak gezegenimize zarar verdiğimiz 5 durum ve çözümleri...

 

1. Bozuk muslukları tamir ettirmemek

Siz fark etmeseniz bile bozuk rezervuarın harcadığı su, sizin harcadığınız sudan çok daha fazla olabilir. Örneğin saniyede bir kez damlatan bir musluk, yılda 6 ton su harcar. Bu gibi israflardan kaçınmak için bozuk muslukları bir an önce tamir ettirmelisiniz. Ek olarak diş fırçalarken, tıraş olurken ya da duş alırken su israf etmemek için ayarlanabilir ya da fotoselli musluklar tercih edebilirsiniz. Bu sayede su israfını minimuma indirmek mümkün!

 

2. Bulaşıkları elde yıkamak

“Birkaç tabak…” deyip geçmemek lazım! Su israfına neden olan en yaygın davranışlardan biri de bulaşıkları elde yıkamaktır. Eğer su israfıyla mücadele etmek istiyorsanız bir an önce bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz şart! Bulaşıkları makinede yıkadığınızda elde yıkamaya göre 9 kat daha az su harcarsınız. Ek olarak bulaşık ve çamaşır makinesi gibi beyaz eşyaları dolmadan çalıştırmak da uzun vadede tonlarca su israfına neden olabiliyor. Bu nedenle çamaşır ya da bulaşık yıkayacağınız zaman makinenin dolu olduğundan emin olmalısınız.

 

3. Sebze ve meyveleri akan suyun altında yıkamak

Sebze ve meyveleri akan suyun altında yıkamak, basit bir davranış gibi gözükse de düşündüğünüzden çok daha büyük sonuçlar doğurabiliyor. Peki ne yapmalısınız? Geniş bir kasenin içine bir miktar su doldurun ve içerisine birkaç kaşık sirke ekleyin. Sebze ve meyveleri bu sirkeli suda yıkayın. Tüketeceğiniz yiyecekleri bu şekilde bir kabın içerisinde yıkayarak yılda 18 ton suyu kurtarmanız mümkün!

 

4. Araçları hortumla yıkamak

Yapılan en büyük yanlışlardan biriyle devam edelim! Aracınızı hortumla yıkamak, düşündüğünüzden çok daha fazla su israf etmenize neden olur. Bunun yerine su dolu bir kova ve fırçayla aracınızı temizleyebilirsiniz. Üstelik bu yöntemle sadece bir yıkamada 300 litre suyu kurtarmanız mümkün. Şaşırtıcı ama bir o kadar da etkili bir yöntem!

 

5. Bahçeyi öğlen saatlerinde sulamak

Özellikle bahar ve yaz aylarında yapılan bu davranışla listemizi sonlandırıyoruz. Öğlen saatlerinde bahçeyi sulamak, litrelerce suyun israf olmasına neden olur. Bunun yerine sulama işlemini sabahın erken saatlerinde ya da akşam saatlerinde yapabilirsiniz. Hatta bu yöntemi evdeki bitkilerinize uyarlamanız bile mümkün. Sonuçta israf, israftır! Siz de baktığınız ev ve bahçe bitkilerine akşam saatlerinde su vererek, yılda tonlarca suyu israf olmaktan kurtarabilirsiniz.

 

Kaynak:

https://www.egitimsistem.com/suyumuzu-tutumlu-kullanmak-icin-neler-yapmaliyiz-63426h.htm

https://www.aksam.com.tr/yasam/suyu-bilincli-tuketme-rehberi/haber-277893

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.