Su Döngüsünü Korumak İçin Bilmeniz Gerekenler

Buradasınız

Sev 25 Mart 2022

su, su döngüsü, dünya, gelecek, çevre, doğa

Su döngüsü veya diğer adıyla hidrolojik döngü, suyun Dünya yüzeyinin altındaki ve üstündeki hareketleridir. Yağış, yoğunlaşma, buharlaşma, sızma, yüzey altı ve yüzey üstü akış gibi süreçlerle yerküredeki su, atmosferden yeryüzüne veya yeryüzünden atmosfere ulaşarak tam bir döngüyü tamamlar. Bu döngü, canlılığın devam etmesi ve doğanın su dengesini koruması için gerekli olan en temel aşamalardan biridir. Ancak bazen insan dikkatsizliği, sistemin içine doğal onarıcı yeteneklerini aşan bir oranda zararlı ve sağlıksız maddeler yükleyerek sistemi tıkar. Zararlı maddeler çevreye atıldığında, su döngüsünün bir parçası olabilirler. Bu nedenle döngünün işleyişinin bozulmaması ve devam etmesi için bireysel olarak hepimizin üzerine düşen birçok basit sorumluluk mevcuttur. Biz de bu sorumluluklardan bazılarını araştırdık.

Su tasarrufu yapmalısın

su, su döngüsü, dünya, gelecek, çevre, doğa

Su döngüsü bir şekilde gerçekleşse bile her zaman aynı miktar ve kalitede su toprağa geri dönmez. Dolayısıyla kaynaklarımızı daha iyi korumak için kullandığımız su miktarını azaltmak işe yarayabilir. Su tasarrufu yapabilmek için birçok yol mevcuttur. En basitinden her gün yaptığımız işlerde daha dikkatli olmak bu noktada bize fayda sağlayacaktır. Örneğin, duş sürenizi gerekli olmadıkça daha kısa tutabilir ve duş esnasında sıcak su beklemek gibi durumlarda boşa akan suyu biriktirerek gerekli yerlerde kullanabilirsiniz. Diş fırçalarken de boşa akan suya dikkat ederek tasarruf edebilirsiniz. Temizlik için kullanacağınız su miktarından da ihtiyacınız oranında yararlanmanız yine tasarruf açısından katkı sağlayacaktır.

Suyu az ve temiz kullanmaya özen göstermelisin

su, su döngüsü, dünya, gelecek, çevre, doğa

Su döngüsü, dünya üzerinde hayatın devamlılığı ve hemen her canlı türünün yaşamanın gelecek nesillere aktarılması için çok önemlidir. Bunun için suyu korumak ve temiz tutmak da hepimizin görevidir. Örneğin bulaşıkları elde yıkamak yerine makineye atmak da mutfaktaki günlük işlerimizde büyük oranda su tasarrufu sağlamamıza yarayacak davranışlardandır. Çünkü araştırmalara göre bir makine dolusu bulaşıkların yıkanması için 12-15 litre su harcanırken, aynı bulaşıkları elde yıkamak için 126 litre suya ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Bu basit alışkanlık değişikliklerini yapmak ve her gün yaptığımız işlerde daha bilinçli olmak, su tasarrufuna katkı sağlamakla birlikte su döngüsünü korumamızda da çok büyük etkisini gösterecektir.

Çöplerine dikkat etmelisin

su, su döngüsü, dünya, gelecek, çevre, doğa

Çöplerimizi veya atıklarımızı bilinçsiz bir şekilde doğaya bırakmak da su döngüsüne zarar veren etkenlerdendir. Çünkü imha edilemeyen çöpler, yerküre üzerindeki sulara karışmak ve çöp toplama merkezlerinde biriktirilmek üzere iki şekilde doğaya karışmaktadır. Bu süreçlerin sonunda çöpler, su yüzeylerinin tabakasında birikerek hem canlı yaşamlarını riske sokar hem de suyun döngüye katılmasını engeller. Örneğin, 1 litre atık yağın, 1 milyon litre içme suyunu kirlettiği tespit edilmiştir. Bu nedenle ev içerisinde kanalizasyona gitmek üzere attığımız atıklara dikkat etmeliyiz. Dönüştürülemeyen çöpler ise biriktikleri için sera gazı olan metan üreterek aynı şekilde canlı yaşamını riske sokar ve iklimi olumsuz etkileyerek su döngüsüne de zarar verir. Bu nedenle günlük yaşamlarımızda kullandığımız ürünlerin geri dönüştürülebilir ve kolayca imha edilebilir ürünler olmasına dikkat ederek bu risklerin önüne geçebiliriz. 

Zararlı gaz salınımlarının önüne geçmelisin

su, su döngüsü, dünya, gelecek, çevre, doğa

Su döngüsünün en temel parçalarından biri atmosferdir. Sürekli olarak atmosfere salınan gazlarda bizim de etkimiz bulunmaktadır. Bu yüzden atmosferi koruyarak su döngüsüne olumsuz etkide bulunmamak için bilmeniz gereken bazı basit yöntemler vardır. Örneğin ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğini engellemek için yakıt tüketimini azaltabilir, temiz enerji kaynakları ve kaliteli yakıtlar kullanabilir, binalarda ısı yalıtımına gidebilir ve sezon başlarında kalorifer, soba bacalarının bakımlarını yapabilirsin. Isınma kaynakları dışında taşıtlar da atmosfere en çok zarar veren unsurların başında gelmektedir. Bu nedenle çok gerekli olmadığı durumlarda bireysel araç kullanmaktan çok toplu taşıtları tercih etmen, araç bakımlarını zamanında yaptırman, kaliteli yakıt kullanman ve araç kapasitelerinin üzerinde yolcu ve yük taşımaman daha faydalı olacaktır. Aksi halde çok fazla egzoz gazının çevreye yayılmasına neden olabiliriz. Bu durum su döngüsü için risk teşkil eder çünkü araçlardan çıkan egzoz gazı, insan ve çevre için tehlikeli olan karbon monoksit, hidrokarbonlar ve azot oksit içerir. Bu unsurlara dikkat ederek su döngüsü için zararlı birtakım etkenlerin önüne geçebilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.