Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sokak Hayvanları İçin Neler Yapabilirsiniz?
Sokak Hayvanları İçin Neler Yapabilirsiniz?

iyihisset.com

23 Ağu 2018

Her gün yanından geçip gittiğimiz ancak hayatın temposu yüzünden çoğu zaman varlıklarını bile fark edemediğimiz sokak hayvanları aslında her gün zorlu bir dünyada var olma savaşı veriyor. Daha önce sokak hayvanlarına hiç yardım etmediyseniz ve bu konuda nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu 10 basit şeyi yaparak, pek çok minik dostumuzun hayatını son derece değiştirebilirsiniz.

1. Sabit Su İstasyonları Oluşturmak

Sokak hayvanları avcılık yetenekleri sayesinde bir şekilde karınlarını doyurabilse de temiz içme suyu bulmak onlar için bir sorun. Bu yüzden mahallenizde, kapınızın önünde ya da hayvanların yoğun olarak yaşadıkları parklarda sabit su istasyonları oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan tek şey altından kesilmiş 5 lt’lik su şişeleri ve şişeleri sabitlemek için plastik kelepçeler olacak.

2. Yemek Artıklarını Mama Olarak Değerlendirmek

Özellikle et, makarna ve süt ürünleri atıklarınızı ayrı bir çöp kutusunda biriktirerek, sokak hayvanlarının bu yemek artıklarıyla bir ziyafet çekmesini sağlayabilirsiniz.

3. Soğuk/Aşırı Sıcak Günler İçin Barınaklar Yapmak

Özellikle kar ve don olaylarının yaşandığı sıfırın altında hava sıcaklıklarında, yavru kedi ve köpeklerin barınmasına imkan tanıyan mukavva / tahta barınaklar yapıp bunları su geçirmez malzemelerle kaplayabilirsiniz.

4. Civardaki Hayvanlardan Haberdar Olmak

Mahallenizde dolaşan, sürekli aynı yerde yaşayan hayvanları tanımak ve sayılarını bilmek özellikle son dönemde artan hayvana şiddet olaylarına karşı önemli bir tedbir olacaktır.

5. Belediye Veterinerleri ile İletişimde Kalmak

Sokak hayvanlarının başına gelebilecek her türlü kaza ve hastalık durumunda belediyelerin veterinerlik işleri müdürlüklerini arayarak ücretsiz tedavi desteği alabileceğinizi unutmayın. Bu yüzden yaşadığınız belediyenin ilgili birimi ile iletişim halinde olun.

6. Pire Tasması Takmak

Özellikle büyük ırk sokak köpeklerine pire kovucu tasmalar takmak onların yaşam kalitelerini artırmaya ve insanları korumaya yardımcı olacaktır.

7. Kış Aylarında Araçların Kaputuna Vurmak

Kış aylarında özellikle yavru kediler sıcak olması nedeniyle araçların motorlarına girerek orada uyur. Bu yüzden aracınızı çalıştırmadan önce mutlaka kaputa vurun ki saklanan bir minik varsa dışarıya çıkabilsin.

8. Yaralı/Terk Edilmiş Hayvanları Misafir Etmek

Eğer yaralı, uzun süre aç, susuz kalmış ya da hasta bir hayvan bulduysanız ve ilaçla tedavi edilecek durumdaysa hayvanı tedavi süresi boyunca evinizde geçici olarak misafir ettikten sonra doğal ortamına bırakmaya çalışın.

9. İnsanları Sokak Hayvanlarını Sahiplenmeye Teşvik Etmek

Günümüzde ne yazık ki, hâlâ pet shoplarda hayvan satışı yapılıyor ve insanlar halen buralardan evcil hayvan satın almaya devam ediyor. Eğer etrafınızda evcil hayvan isteyen birileri varsa onları satın almaya değil, sokaktan ya da barınaklardan sahiplendirmeye teşvik edin.

10. Bol Bol Sevgi Göstermek

Sokakta yürürken üzerinize koşan köpek ya da bir kafede otururken ayaklarınıza sürtünen kedi ille de mama ya da su istemez. Çünkü bu davranışların altında genelde sevgi ve şefkat isteği yatar. Bu yüzden sokak canlılarının sevgiye de ihtiyacı olduğunu unutmadan onların başlarını okşamayı unutmayın.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.