Sivrisinek Sokmalarına Karşı Neler Yapmalısın?

Buradasınız

Sev 15 Temmuz 2021

sivrisinek, sokma, ısırık, insan, önlem

Yaz aylarıyla beraber ortaya çıkan, küçük ve kısa ömürlü bir canlı türü olan sivrisinekler taşıdıkları hastalıklar ve kaşıntıya neden olan sokmaları ile birlikte irili ufaklı birçok problemi beraberinde getiriyor. Bu sokmaların etkisi kişiden kişiye ve bağışıklık sisteminin gücüne göre farklılık gösteriyor. Sivrisinek sokmalarına karşı neler yapman gerektiğini senin için sıraladık.

Önlem almalısın

sivrisinek, sokma, ısırık, insan, önlem, koruma

Diş macunu kullanabilirsin

sivrisinek, sokma, ısırık, insan, önlem, diş macunu

Sivrisinek sokmalarının en belirgin ve anlık özelliği kaşıntı ve kızarıklıktır. Kimi durumlarda ise bölgesel olarak şişkinlik de görülebiliyor. Bu gibi sorunların önüne çok basit yöntemlerle geçebilirsin. Kaşıntı, şişkinlik ve kızarıklığın önüne geçmek için sivrisineğin soktuğu bölgeye 5-10 dakikalık soğuk kompres uygulayabilir ve diş macunu sürebilirsin.

Aloe verayı denemelisin

sivrisinek, sokma, ısırık, insan, önlem, aloe vere

Aloe vera kullanım alanı oldukça geniş olan bir bitki türü olarak karşımıza çıkıyor. Aloe veranın anti-enflamatuvar etkisi sivrisinek sokmalarından kaynaklanan kaşıntı, kızarıklık ve şişkinlik gibi birçok problemi engelleyebiliyor. Bu noktada aloe veranın yaprağının içerisinde bulunan jeli bölgesel olarak uygulamanda fayda var.

Kolonya ve dezenfektan etkili olabilir

sivrisinek, sokma, ısırık, insan, önlem, kolonya, dezenfektan

Pandemi ile birlikte alkol bazlı dezenfektan türlerine çok fazla aşina olduk. İzopropil veya etanol türü alkoller içeren dezenfektanlar ve kolonya da sivrisinek sokmalarına karşı oldukça etkili yöntemler arasında yer alıyor. Bölgesel olarak uygulanan kolonya ve dezenfektan kaşıntının, şişliklerine ve kızarıklığını önüne geçmene yardımcı olacak.

Fesleğen etkili bir tedavi olabilir

sivrisinek, sokma, ısırık, insan, önlem, fesleğen

Sivrisinek sokmalarına karşı en etkili doğal yöntem cildi fesleğen ile ovmaktır. Fesleğen içerisinde bulunan kimyasal bileşenler sayesinde kaşıntının önüne geçer. Ayrıca fesleğen yağı kullanımı da tercih edebilirsin. Bunun yanı sıra odana hem renk katması, hem de seni sivrisineklerden koruması için küçük bir saksının içerisine fesleğen dikebilirsin. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.