Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sırt Ağrısının En Sık Görülen 7 Nedeni
Sırt Ağrısının En Sık Görülen 7 Nedeni

iyihisset.com

31 Ağu 2018

Sırtınızda bulunan omurganın iki yanındaki kasların gerilmesi ile oluşan sırt ağrıları, gündelik tempo arasında sıklıkla göz ardı edilir. Sırt ağrısı nedenleri arasında birçok faktör sıralanır fakat bunları yakından gözleyip, doğru yaşam koşullarını alışkanlık haline getirmek ve ağrıyı dindirmek çoğu zaman atlanır. Birçok nedenine karşı genç yaşlardan itibaren sırt ağrılarına karşı önlem almak için “Sırt ağrısı neden olur?” sorusunun cevabını doğru cevaplamanız gerekir. Ağrı dolu zamanları azaltmak için bilmeniz gereken sırt ağrısı nedenlerini sizler için derledik.

Hareketsiz Yaşam

Son yıllarda değişen iş hayatıyla birlikte hızla artan beyaz yakalılar, gün içerisinde hareketsiz bir yaşam tarzını devam ettiriyorlar. Bu da sırt ağrılarının artmasına neden oluyor. Sırt bölgesinde kaslara ve yumuşak dokulara bağlı gelişen ağrılar özellikle de uzun saatler masa başında çalışan kişilerin en fazla şikayet ettiği konular arasında. Hareketsiz bir yaşam tarzı sırt ağrılarının da en önemli nedenleri arasında.

Ani Hareketler

Genellikle farkında olmadan yapılan ve günlük hayatımızda sıkça tekrarladığımız bilinçsiz, ani hareketler de sırt ağrısı nedenleri arasında gösterilir. Öne, arkaya ya da yana doğru eğilirken, bir yere tırmanırken kontrollü hareket etmeniz sırt ağrılarınızı minimum seviyeye indirebilir. Bunun için doktorunuzun da tavsiyelerine uyarak hangi hareketi, nasıl yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.  

Kemik Erimesi

Sırt ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtını bulmak için vücudunuzda meydana gelen farklı hastalıklara da bakmak gerekebilir. Bu hastalıklardan biri de kemik erimesidir. Çoğunlukla hiçbir şikayet ve belirti vermeyen bir hastalık olan kemik erimesi ancak çok ilerlediğinde ağrı ve vücutta şekil bozukluğu, kamburluk gibi belirtiler ile kendini gösterir. İleri derece kemik erimesi tedavi edilmediği sürece sırt ağrısı nedenleri arasında gösterilir ve hissedilen ağrı normalden çok daha fazla olabilir.

Duygusal Stres

Sırt ağrısı nedenleri arasında belki de en şaşırtıcı olanlarından biri de duygusal strestir. Stres, vücutta hemen her ağrıyı tetikleyebilir. Vücudun yükünü ve hastalıklarını dayanılmaz hissedilebilir bir noktaya sürükleyen depresyon ve stresi kontrol altına alarak sırt ağrılarının önüne geçebilirsiniz.

Şişmanlık

Modern yaşamın getirdiği hız ve yanlış hayat tarzlarının bir sonucu da sağlıksız ve dengesiz beslenmedir. Bunun doğal bir sonucu olan aşırı kilo alımı da sırt ağrısı neden olur sorusunun yanıtlarından biridir. Her geçen gün artan kilo oranı sırt ağrısı nedenleri arasında sıklıkla sayılır. Bu durumda dengeli beslenme ve egzersiz programıyla vücut kitle endeksinize uygun yaşamanız gerekecektir.

Kalp Hastalıkları

Kalp, akciğer ve safra kesesi hastalıkları da sırt ağrısına neden olur. Bu organlarda görülen şiddetli baskı ve spazmlar özellikle de omuzlardan kaburgaların bitimine kadar ağrı yaşamınıza sebep olabilir. Sırt ağrısı nedenleri arasında gösterilen bu tarz hastalıklar, hayati fonksiyonlara birebir etkisinden ötürü de göz ardı edilmemelidir.

Skolyoz

Omur eğriliği anlamına gelen skolyoz, günümüzde bilgisayar başında aşırı vakit geçiren gelişme çağındaki bireylerde çok daha sık sırt ağrısına sebep oluyor. Hastanın şikayetleri bilgisayar başında artarken dinlenme ya da kısa yürüyüşler ile son bulabiliyor. Sırt ağrısı nedenleri arasında gösterilen ve hareketsizlik ile bağdaş bir hastalık olduğundan hayatınıza mutlaka tempolu yürüyüşleri ve egzersizi eklemeniz gerekecektir.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.