Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sinsi Düşman Melanomaya Karşı Alınabilecek 6 Önlem
Sinsi Düşman Melanomaya Karşı Alınabilecek 6 Önlem

iyihisset.com

14 Eki 2018

Cilde rengini veren melanosit isimli hücrelerin bozulmasıyla ortaya çıkan melanoma, ne yazık ki diğer kanser türlerine göre çok daha agresif bir seyre sahip. Sonuçları korkutucu olsa da melanoma söz konusu olduğunda erken teşhis ve doğru hamlelerle tedavide iyi sonuçlar alınabiliyor. İşte melanoma konusunda tedbirli olmanıza yardımcı olacak faydalı önlemler.

Risk Grubunda Olup Olmadığınızı Öğrenin

Cilt kanserleri arasında en agresif tür olan melanomaya karşı risk grubunda olup olmadığınızı sorgulayın. Özellikle açık tenli, renkli gözlü, vücudunda 50 ve daha fazla ben bulunan, yüzünde ve vücudunda çillenme eğilimi olan ve ailesinde kanser öyküsü olan herkes risk grubunda olabilir. Ayrıca son yıllarda yapılan çalışmalar, erkeklerin ve 50 yaşın üzerindeki herkesin risk grubunda olduğunu ortaya koyuyor.

Bu risk grupları içinde olsanız da olmasanız da çağın hastalığı kansere karşı şimdiden önlem almanızda fayda var.

Cilt kanseri hariç bütün kanser türlerini ilk fazından itibaren kapsayan Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile önleminizi şimdiden alabilir, üstelik ücretsiz veya indirimli pek çok sağlık hizmetinden de faydalanabilirsiniz.

Düzenli Kontrol ve Gözlem Yapın

Melanomanın erken teşhisi için en önemli adımlardan biri de vücudunuzu düzenli olarak kontrol etmeniz. Çünkü ciltte meydana gelen ani değişimler melanoma belirtileri arasında başı çeker. Varsa vücudunuzdaki benleri ve cilt renginizdeki olası değişimleri kontrol ederek hastalığı henüz ilk evrede yakalayabilirsiniz. Özellikle et beni adı verilen çıkıntılı benlere sahipseniz ve bu benlerdeki kararma, kanama, şişme ve çatlama gibi belirtileri mutlaka önemsemeli ve derhal dermatologun yolunu tutmalısınız.

Güneş Koruyucusu Sürmeyi Alışkanlık Haline Getirin

Sadece deniz tatillerinde değil, kış ayları da dahil yılın her döneminde güneş koruyucu kremler sürmeyi alışkanlık haline getirin. Çünkü cilt tipinize uygun, suya ve terlemeye dayanıklı, cilde iyi tutunan ve güvenilir markalar tarafından üretilen güneş kremlerini düzenli olarak uygulayarak melanomaya karşı önlem alabilirsiniz.

Benlerinize Karşı Hassas Davranın

Eğer çıkıntılı benleriniz varsa bu benlerin üzerinde çıkan kılları cımbız, ağda ya da jiletle almak yerine makasla kesmeniz çok daha iyi olacaktır. Çünkü ben içindeki kıl kökünde oluşabilecek bir enfeksiyon, o beni kötü huylu hücreler üretmeye daha müsait hâle getirir. Yine eğer benlerinizin olduğu bir bölge kaza sonucu yaralanırsa, bu bölge tamamen iyileşene kadar profesyonel yara bakımı yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Sağlıklı ve Doğal Beslenin

Yapılan araştırmalar vücutta biriken serbest radikallerin, ağır metallerin ve genetiği değiştirilmiş organizmaların melanomayı tetiklediğini ortaya koyuyor. Bu yüzden vücuttaki hücre bozulmasının sebebi olarak görülen serbest radikallerin etkisini azaltmak için antioksidan içeren besinleri (özellikle kırmızı erik, yaban mersini, pancar gibi koyu renkli bitkileri) bolca tüketmelisiniz. Yine paketlenmiş / işlenmiş gıdalar yerine doğal ve geleneksel bir beslenme düzenine geçmek sizi melanoma riskinden koruyacaktır.

Güneşlenmeyin

Günümüzde her ne kadar bronz tenli olmak “güzel” görünme sembolü gibi gösterilse de aslında güneşlenmek ve solaryum vasıtasıyla yanık bir tene sahip olmak, cildinize yapabileceğiniz en büyük kötülük! Bu yüzden güneşlenmek bir yana UV indeksinin çok yüksek olduğu 10:00 – 16:00 saatleri arasında güneşe çıkmamalı veya ille de çıkacaksanız sizi güneşten koruyacak şapkalar tercih etmelisiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.