Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Takip Etmeniz Gereken Adımlar
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Takip Etmeniz Gereken Adımlar

iyihisset.com

09 Şub 2019

Sigarayı bırakmak sancılı bir süreç olabilir fakat bu konuda kararlıysanız özgürlüğe ulaşmanız an meselesi. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nde, sigarayı bıraktıktan sonra takip etmeniz gereken adımları sizler için derledik. Kendinize güçlü bir program hazırlayarak bu süreci en sakin şekilde atlatabilirsiniz.

Sabırlı Olun

Eğer sigarayı yeni bıraktıysanız ve bir ay içerisinde sigara içme isteğinizin biteceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Nihayetinde yıllardır süregelen bir alışkanlığı sonlandırdınız. Bu süreç sizin için sancılı olabilir. Arkanıza yaslanın ve rahatlamaya çalışın. Zamanı, en iyi arkadaşınız olarak düşünün. Zaman geçtikçe kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz.

Gelecek İçin Endişelenmeyin

Nikotin bağımlılığınız sigarayı bıraktığınızda sizinle akıl oyunları oynamaya başlayabilir. Sürekli sigara içmeyi düşünebilir veya sigarayı her zaman özleyeceğinizi düşünerek endişelenebilirsiniz. Bu düşüncelere “bağımlı düşünce” ismi verilir ve sigarayı bırakma döneminde herkes bu dönemden geçer.

Daha sağlıklı ve dumansız geleceğiniz için panikte olduğunuzu hissediyorsanız, önünüzdeki günlere odaklanın. Geleceği düşünerek hareket etmek, pratik ve sabır gerektirebilir ancak bu yöntemi uygularsanız büyük gelişme kaydedebilirsiniz.

Olumsuzlukları Üzerinizden Atın

Bir kişinin günlük yaklaşık 66 bin düşüncesi olduğu ve bunların üçte ikisinin olumsuz olduğu araştırmalar tarafından kanıtlandı. Muhtemelen bu olumsuz düşüncelerin birçoğunu kendimizi hedefleyerek yapıyoruz. Kabul edin, kendimizi hep kötü eleştiriyoruz.

Düşüncelerinizi kontrol etmeye çalışın ve olumsuzlukları üzerinizden atın. Kendinize karşı nazik olun. Değiştiremeyeceğinizi düşündüğünüz durumlara yoğunlaşın. Değişimleri fark eden ilk siz olacaksınız. Eğer geçmişte sigarayı bırakma deneyimleriniz varsa, bu deneyimleri başarısız sonuçlar olarak değil, kazanılan deneyimler olarak değerlendirin. İnanın kârlı çıkacaksınız.

Daha sağlıklı bir yaşam için, sigarayı bırakarak büyük bir adım attınız. Fakat yine de kansere karşı her türlü önlemi almakta fayda var. Bunun için QNB Sigorta’nın sunduğu Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası’nı incelemenizi tavsiye ederiz.

Kendinizi İhmal Etmeyin

Sigarayı yeni bıraktıysanız, size vereceğimiz tavsiyelerle sigarayı bırakma döneminizi en iyi şekilde atlatabilirsiniz.

 • Dengeli Bir Diyet Yapın

Vücudunuzu sigaranın toksinlerinden arındırmak için iyi bir diyete ihtiyaç duyabilirsiniz.

 • Daha Fazla Dinlenin

Sigarayı bıraktıktan sonra birkaç hafta kendinizi daha yorgun hissedebilirsiniz. Eğer mümkünse, daha çok uyumanızı ve bol bol dinlenmenizi tavsiye ederiz.

 • Su İçin

Su, sigarayı bırakma konusunda harika bir yardımcı. Vücudunuzun toksinlerden daha hızlı arınmasına yardımcı olur. İştahınızın çok açık olacağı bu dönemde su içmek, vücudunuzun düzene girmesine yardımcı olur.

 • Günlük Egzersiz

Sigara bırakırken günlük egzersizler vücudunuz için çok faydalı bir hale gelir. Hem fiziksel hem zihinsel dinginliğe yardımcı olur. Bol bol yürüyüş yapmak size iyi gelebilir.

Referanslar

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.