Sigarayı Bırakmak İçin Motive Edecek 6 Şey

Buradasınız

Sev 09 Şubat 2021

Sigara, içinde bulunan nikotin maddesinin güçlü bir bağımlılık yapıcı etkisi olmasından dolayı bırakması zor olan zararlı alışkanlıklardan biridir. Sizi hem maddi hem ruhsal olarak zarara uğratan bu alışkanlığı hayatınızdan çıkarmak için ilk basamak olarak bırakmaya karar vermelisiniz. Sonraki süreçte kararlığınızı korumaya devam etmeniz hayati önem taşır. Sizin için sigara bırakma kararı almanızı sağlayacak ve istikrarınızı korumak için motivasyonunuzu artıracak önerileri 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde sizler için araştırdık.

Liste yapın

Sigarayı içmeye devam ettiğiniz takdirde karşılaşabileceğiniz hastalıkların bir listesini yapın. Bu listeyi sürekli görebileceğiniz bir yerde tutun. Kulağa biraz korkutucu gelebilir ancak ileride bu rahatsızlardan herhangi birine sahip olmamanız için bu adım önemlidir ve sizi motive eder.

Günlük hareketlerinizi analiz edin

Günün hangi saatinde ne kadar sigara içtiğinizi saptayın ve bu sürelerde aklınızı yoracak, meşgul edecek yeni hobiler edinin. Yeni bir müzik aleti çalmaya çalışmak zihni oldukça yoran bir aktivitedir. Bu şekilde zihniniz sigarayı düşünme fırsatı bulamayacaktır.

Unutmanın en iyi yolu hiç olmamış gibi davranmaktır

Evinizde, iş yerinizde size sigarayı hatırlatacak her şeyi ortadan kaldırın. Küllük, çakmak gibi nesneleri tamamen hayatınızdan çıkarın. Sanki daha önce hiç sigara içmemişsiniz ve bu eşyalar sizin yaşamınızda hiç olmamış gibi devam edin. Bilimsel olarak sigaranın yoksunluk belirtileri birkaç hafta sürmektedir. Sabırlı olun.

Meditasyonu alışkanlık haline getirin

Sigarayı bırakma sürecinizde gergin olabilir, konsantrasyon kaybı yaşayabilir ve eskiye oranla daha çabuk öfkelenebilirsiniz. Bunlardan korkmayın ve hissettiklerinizi reddetmeyin. Normal ve geçici bir durum olduğunu unutmayın. Olumsuz etkilerin üzerinden düzenli meditasyonla kolayca gelebilirsiniz.  Bu şekilde bedeniniz ve ruhunuz sürece daha çabuk uyum sağlar.

Nedeninizi unutmamaya özen gösterin

Neden bırakmaya karar verdiniz? Bu sorunun cevabı sizin en büyük motivasyon kaynağınız olmalıdır. Görebildiğiniz her yere yazın. Zihninizin sizi kandırmasına ve sebebinizi unutturmasına izin vermeyin.

Sevdiklerinize sarılın

 

Sarılmak vücutta oksitosin hormonunun salgılanmasına neden olur. Böylelikle mutluluk seviyeniz artar. Hissettiğiniz acı ve ağrı azalır. Ayrıca oksitosin, bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olduğu için hastalıklardan korunmanıza ve iyileşme sürecinizin hızlanmasına yardımcı olur. Sigarayı bırakma sürecinde sevdiklerinize sarılmak size fiziksel ve psikolojik olarak oldukça yardımcı olur.

Sigarayı bırakmak en az kendinize yaptığınız kadar sevdiklerinize da yaptığınız bir iyiliktir. Onları her türlü olumsuzluktan korumak istediğinizi gösterir. Sevdiklerinize sımsıcak sarılmak, onları risklere karşı korumak ve güven içinde bir yaşam sürmek istiyorsanız QNB Sigorta’nın sunduğu Sağlıklı Yaşam Ferdi Kaza Sigortası ile her yıl 1 kez check-up hizmetinden de faydalanarak hem kendinizin hem de sevdiklerinizin geleceği için bir adım atabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.