Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sevdiğiniz İnsanlara Sarılmanın Vücudunuzda Yarattığı 5 Mucizevi Etki
Sevdiğiniz İnsanlara Sarılmanın Vücudunuzda Yarattığı 5 Mucizevi Etki

iyihisset.com

21 Oca 2020

 

İnsanlığın ilk yıllarından beri her toplumda gözlemlenen sarılma hareketi, aynı zamanda şefkatin de evrensel bir göstergesi. Hem ruhunuza hem bedeninize iyi gelen bu hareket, stresi azaltmakla kalmıyor, bir yandan da sizi kalp hastalıklarından koruyor. Tabii tüm faydaları bununla sınırlı değil! 

 

Sarılmanın tüm faydalarını sizler için yazdık. İşte sevdiklerinize sarılmak için 5 etkili sebep...

 

1. Stresi azaltıyor

 

Sarıldığınızda vücudunuz, oksitosin adında bir mutluluk hormonu salgılar. Bu mutluluk hormonu sayesinde olumlu ve pozitif düşünmeye başlarsınız. Pozitif zihin yapısı ise kaygılarınızla mücadele etmek için birebirdir. Negatif duygularla savaştığı için stres seviyenizi de azaltan sarılma, aynı zamanda ilişkilerinizi kavgalardan, çatışmalardan ve tartışmalardan korur.

 

2. Kan basıncını düzenliyor

 

Sevdiğiniz birine sarıldığınızda kan basıncınızın düzenlendiğini biliyor muydunuz! Hem kalp ve damar sağlığınızı koruyan hem sizi sakinleştiren bu hareket, aynı zamanda zihninizi boşaltmak için de birebir. Yapılan araştırmalar stresli ve endişeli anlarda yükselen kan basıncınızı, sevdiğiniz birine sarılarak düzenleyebileceğinizi gösteriyor.

 

3. Uyku kaliteniz artar

 

Sevdiğiniz birine sarıldığınızda vücudunuzun oksitosin hormonu salgıladığından ve kan basıncınızın düştüğünden bahsetmiştik. Tüm bu etkilerin birleşmesi sayesinde vücudunuz rahatlar, sakinleşir ve çok daha kaliteli bir uyku çekebilirsiniz. Yapılan araştırmalar uyumadan önce yirmi saniyelik bir sarılmanın daha deliksiz bir uyku uyumayı sağladığını kanıtlıyor. 

 

4. Derin ilişkiler kurmanızı sağlıyor

 

Sarıldığınızda salgılanan oksitosin hormonu sayesinde karşınızdaki insanla daha derin bağlar kurmaya başlarsınız. Örneğin kadınlar, doğum yaptıktan sonra ve emzirme sırasında oksitosin hormonu salgılar, bu sayede bebekleriyle çok daha güçlü bağlar kurabilirler. Eğer sevdiğiniz insanlarla daha kuvvetli ve derin bağlara sahip olmak istiyorsanız onlara sarılmayı ihmal etmeyin! Sevgilinize, arkadaşlarınıza ve ailenize bol bol sarılın!

 

5. Acıyı azaltıyor

 

Yapılan araştırmalar yirmi saniyelik sarılmaların acı hissini azalttığını kanıtladı! Sevdiğiniz insanlara sarıldığınızda açığa çıkan oksitosin hormonu, bağışıklık sisteminizi güçlendirir, bu sayede acı eşiğiniz yükselir ve acı hissine karşı daha dayanıklı hale gelirsiniz. Kısacası hem ruhsal hem de fiziksel bir rahatlama için sevdiğiniz birine sarılmak kadar güzeli yok!

 

Kaynak:

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/sarilmanin-insan-uzerindeki-6-mucize-etkisi-40524473

https://www.haberturk.com/sarilmanin-sagliga-faydalari-1916679/4


 

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.