Sağlıklı Bir Kalbin Olması İçin Hayatında Neleri Değiştirmen Lazım?

Buradasınız

Sev 26 Eylül 2021

kalp, sağlık, kalp sağlığı, erkek, kadın

Hayatımızda sahip olduğumuz en değerli şey sağlığımız ve sağlığımızın en önemli parçalarından biri de kalbimiz. Daha doğumumuzdan önce çalışmaya başlayan ve son anımıza kadar bıkıp usanmadan atmaya devam eden kalbimiz, bir ömür boyu bizi hayata bağlar. Onu korumak, sağlıklı şekilde atmasını sağlamak ve başına gelebilecek olası hastalıklar için önlem almak ise yine bizim elimizde. Bunun için de yapmamız gereken doğru bir yaşam tarzı benimseyerek kötü ve yanlış alışkanlıklarımızı geride bırakmak. Sen de sağlıklı bir kalbin olmasını istiyorsan hayatında yapabileceğin değişiklikler için bu yazımızı okuyabilirsin.

Önce hareket

kalp, sağlık, kalp sağlığı, spor, egzersiz

Teknoloji her gün gelişiyor ve bu durum bir yandan yaşamlarımızı kolaylaştırsa da bizi hareketten giderek uzaklaştırıyor. Sen de sağlıklı bir kalbin olmasını istiyorsan günlük yaşamın içerisine mutlaka hareketi koymalısın. Yaş, kilo ve genel sağlık durumuna göre haftada en az 3 kere spor yapmalı ve mümkün olduğunca kısa mesafelere otomobille gitmekten, birkaç kat için asansör kullanmaktan, hareket için üşenmekten vazgeçmelisin. Fiziksel aktivitenin süresini artırmalı ve fizik kondisyonunu yaş durumuna göre hep iyi düzeyde tutmalısın.

Hareketten sonra beslenme

kalp, sağlık, kalp sağlığı, besin, beslenme

Hareketten sonra kalp sağlığın için değiştirmen gereken ikinci nokta beslenme düzenin. Kalp sağlığın için zararlı olan bütün besin grupları ve yiyecekleri kendinden uzak tutmalı ve tüm beslenme programını uzmanların önerileri doğrultusunda hazırlamalısın. Özellikle genç yaşına güvenerek zararlı olan besinlerin sana bir şey yapmayacağını düşünmemelisin. Antioksidan oranı yüksek, bol lifli, doymamış yağ açısından zengin, bol bol omega-3 içeren, az yağlı besinler tüketmelisin. Taze meyve ve sebzeleri çokça tüketmeli, kırmızı eti çok yememeli, tatlı ve hamur işlerinden uzak durmalı, karbonhidratı hemen hemen hiç tüketmemelisin.

Tansiyonunu kontrol altında tutmalısın

kalp, sağlık, kalp sağlığı, tansiyon aleti, ölçüm

Tansiyon hastası olsun ya da olmasın herkesin gün içerisinde tansiyonunu kontrol altında tutması çok önemli. Genel sağlık durumuna göre, doktorunun kontrolü ve yönlendirmesi ile kan basıncını dengelemelisin. Bunun için beslenmene, sporuna, genel stres durumuna, sigara ve alkol tüketimine dikkat etmelisin. Ayrıca doymuş yağ tüketimini dengede tutarak yeterli miktarda magnezyum ve kalsiyum almalısın.

Kan şekerin dengelemelisin

kalp, sağlık, kalp sağlığı

Tansiyonun dışında dengelemen ve kontrol altında tutman gereken bir diğer değer de kan şekerin. Diyabet hastalarının büyük bölümünün kalp krizleri sonrası hayatını kaybettiği düşünülürse kalp-damar sağlığın için mutlaka kandaki şeker oranını dengede tutacak bir beslenme düzeni takip etmelisin. Özellikle diyabet hastası isen bu hastalığın kalp-damar hastalıklarını çok kolay tetikleyebileceğini unutmamalısın. Diyabet, damar duvarının esnekliğinin bozulmasına, hücre birikimine ve artışına neden oluyor ve kandaki pıhtılaşma oranını artırıyor.

Stresi uzak tutmalısın

kalp, sağlık, kalp sağlığı, erkek, spor, kadın

Eğer kalp sağlığını korumak ve gelecek yıllarda çok daha sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamak istiyorsan stresi, moral bozukluğunu, psikolojik çöküntüyü ve depresyonu hayatından uzak tutmalısın. Psikolojik rahatsızlıklar, aynen fiziksel sorunlar da olduğu kadar kalp ve damar sağlığını bozabilmektedir. Bunun için özellikle stresli günleri ve anları geride bırakmalı, mümkün olduğunca kendini psikolojik olarak da koruma altına almalısın.

Kalp sağlığı, sağlıklı ve mutlu bir hayat sürebilmek için dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden biri. Bunun için yaşam tarzımızda yapacağımız küçük değişikliklerle büyük fark yaratabilir ve daha sağlıklı günlere adım atabilirsin. Ancak hayatın normal akışı içerisinde her an ihtiyaç duyabileceğin sağlık sorunları için QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını tercih edebilirsin. İhtiyaç halinde özel hastaneler ve diğer özel sağlık kurumlarından katkı payı hariç ek bir ücret ödemeden muayene ve tedavi hizmetlerinden faydalanabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.