Sağlık Sigortaları Hakkında 6 Soru, 6 Cevap

Buradasınız

Sev 28 Ocak 2021

Hayatınızın herhangi bir anında başınıza bir sağlık sorunu gelmesi son derece olasıdır. Yaşamın doğal seyri içerisindeki kötü sürprizler olarak da ifade edilebilecek bu durum, umarız hiçbir zaman başınıza gelmez. Ancak olası sağlık sorunları ile karşılaştığınızda siz ve çevrenizde bulunan sevdikleriniz bu duruma karşı hazırlıklı mı? En çok ihtiyaç duyduğunuz anda, sağlık sorunları karşısında doğru tedaviye ulaşmak ve en kısa sürede sağlığınıza tekrar kavuşmanız için atabileceğiniz en etkili adımlardan biri de sağlık sigortası sahibi olmaktır. Farklı özellikler içeren ve sizi hızla en doğru doktor ve tedavi ile buluşturup sağlığınıza tekrar ulaşmanızı sağlayan sağlık sigortaları hakkında en çok merak edilenleri kaleme aldık.

Sağlık sigortası nedir?

Sağlık sigortaları, hayatın içerisinde bulunan olası kronik ya da akut hastalıklar, kazalar, küçük ya da büyük sağlık problemlerinde ortaya çıkacak sağlık giderleri için güvence ve teminat sunan anlaşmalardır. Farklı özelliklere sahip teminatlar içeren bu sigortalar ile oluşabilecek sağlık sorunlarında tedavi masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanır. SGK dışındaki özel sağlık kuruluşlarındaki hizmetlere ya ücretsiz ya da daha az miktarda ödeme yapılarak ulaşılmasını sağlar. Seçilen teminatlara göre özelleştirilebilen sağlık sigortaları, ayakta ve yatarak tedavi şeklinde farklı olanakları içerir.

Sağlık sigortaları kimleri kapsar?

Sağlık sigortaları çerçevesinde hizmet almak için belirlenmiş bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Sigortayı yapan şirketin kapsamına göre değişkenlik gösteren yaş sınırı genellikle 0-64 yaş arasında ve farklı teminatlar sunularak isteyen herkesi sigorta kapsamına almaktadır. 64 yaş sonrasındaki bireyler içinse sigorta şirketlerinin farklı hizmetleri bulunabilmektedir.

Sağlık sigortasına tüm hastalıklar dahil midir?

Sağlık sigortaları, genel olarak çok geniş kapsamda sağlık hizmetlerini ve tedavileri barındıran poliçelerden oluşur. Günlük hayatta sıkça rastlanan birçok hastalık için poliçe kapsamında doktor, tedavi ve sağlık hizmetlerine ulaşım imkanı sunar. Sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte zaman zaman teminat dışında kalan durumlar da olabilmektedir. Örneğin; genetik hastalıklar, HIV, AIDS, kısırlık, skolyoz, göz hastalıkları gibi bazı durumlar sağlık sigortası kapsamı dışında kalabilmektedir. Burada genellikle geçmişten gelen kronik bazı hastalıklar ya da poliçe öncesinde teşhisi konulmuş hastalıklar teminat dışı bırakılabilmektedir.

Sağlık sigortalarında doğum teminatı ya da tüp bebek tedavisi var mıdır?

Genellikle sağlık sigortaları ile ilgili anne-baba adaylarının en çok merak ettikleri konulardan biri, tüp bebek tedavisi ve doğum teminatlarıdır. Birçok sağlık sigortasında tüp bebek tedavisi için herhangi bir güvence sunulmamaktadır. Zaman zaman farklı poliçelerle tüp bebek tedavileri teminat kapsamına alınsa da burada da anne adayının herhangi bir sağlık sorununun olmaması ve bebeğin etkilenebileceği bir durumun oluşmaması göz önüne alınır. Buna karşılık olarak sigorta şirketine bağlı olarak bazı sağlık sigortaları, doğum için masrafları karşılamaktadır. Doğum teminatlı poliçeler, anne adayı ve bebeğin sağlığını güvence altına alacak teminatlar sunmaktadırlar. Rutin kontroller, ilaç, doğum, tetkik ve tahlil gibi süreçler bu teminatlar içerisinde yer almaktadır.

Neden sağlık sigortası yaptırmalısınız?

Günlük hayatta karşılaşabileceğiniz olası kazalar, yaralanmalar, sağlık sorunları gibi durumlara karşı hazırlıklı olmak ve en hızlı şekilde doktor ve tedaviye ulaşmak için sağlık sigortası yaptırmanız da büyük fayda var. Acil olarak başınıza gelen ve en hızlı şekilde hizmet almanız gereken bu durumlarda sağlık sigortanızın olması durumunda poliçe kapsamına göre ücretsiz ya da az tutarda ödemelerle hizmet alabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası nedir, ne işe yarar?

Son dönemde giderek artan oranda kullanılmaya başlanan ve sağlık hizmetlerine ulaşım konusunda çok önemli avantajlar sunan Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları, geniş kapsamlı ve uygun fiyatlı poliçelerle sunuluyor. SGK güvencesine sahip kişileri özel sağlık kuruluşlarından farklı alanlarda hizmetler alabilmesini sağlayan Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları, kısmi ödeme ya da ücretsiz olarak özel hastanelerin hizmetlerine ulaşılabilmesine olanak sağlıyor.

Günümüzde çok farklı konularda sunulan sağlık hizmetlerine ulaşım, zaman zaman farklı nedenlere bağlı olarak zor olabiliyor. Siz de ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda daha kapsamlı ve etkin tedavi ile sağlık hizmeti alabilmek için QNB Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı yaptırabilirsiniz. SGK tarafından kapsama alınan kişilere sunulan ve sağlık sorunu yaşadığınız anda uzman doktorlardan ve anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarından destek almanızı sağlayacak bu sigorta, %10 hoş geldin indiriminin yanında  ailenizle ile birlikte sigorta sahibi olmanız durumunda %10 aile indirimi de sunuyor. Ücretsiz sunulan Tamamlayıcı Yaşam Paketi içerisinde online doktor ve check-up gibi çok sayıda farklı sağlık hizmetine de ulaşabileceğiniz QNB Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile siz de kendinizi ve sevdiklerinizi koruma altına alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.