Sağlığınıza Zarar Verebilecek Bazı Kumaşlar Yerine Giyebileceğiniz 5 Kumaş

Buradasınız

Sev 07 Ocak 2020

Kıyafet satın alırken yaptığınız kumaş tercihleri, sağlığınızı düşündüğünüzden çok daha fazla etkiler. Naylon gibi yapay lifler içeren ya da polyester gibi sentetik polimerlerden üretilen kumaşlar; uzun süre vücudunuzla temas ettiği takdirde sağlığınızı tehlikeye atabilir, çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak ve sağlığınıza zarar vermeyecek kumaşlar tercih etmek düşündüğünüzden çok daha kolay!

 

Sağlığınıza zarar vermeyecek, çevre dostu kumaşları sizler için yazdık. İşte sağlıksız kumaşlar yerine tercih edebileceğiniz 5 doğal kumaş...

 

1. Pamuk

Pamuklu kıyafetler, emici özelliği sayesinde teri emer ve vücudunuzun nefes almasını sağlar. Bu sayede kıyafet tercihi yaparken sağlığınızdan ödün vermenize gerek kalmaz. Ayrıca kötü koku oluşumunu da önleyen pamuklu kumaşlar, diğer kumaş türlerine göre oldukça uzun ömürlüdür. Satın aldığınız ürünler tamamen pamuklu kumaştan oluşmasa da iç etiketlerini inceleyerek içerisinde bulunan pamuk oranını öğrenebilir, bilinçli tercihler yaparak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 

2. Yün

Eğer soğuk kış günlerinde sizi sıcak tutacak bir kumaş arıyorsanız yün kumaşlar tam size göre! Tıpkı pamuklu kumaşlarda olduğu gibi tamamen yünden oluşan kumaşlar bulmakta zorlanıyorsanız kıyafetlerin iç etiketini inceleyebilir, yün oranı yüksek kumaşlar tercih edebilirsiniz. Yün kumaşlar doğal olduğu için güve tarafından yenebilir ya da havayla temas etmesi durumunda keçeleşebilir ve sararabilir. Bu nedenle yünlü kıyafetlerinizi hava almayacak şekilde muhafaza etmeli, sıcak suyla temasından kaçınmalısınız. Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece yünlü kıyafetlerinizi uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

 

3. Keten

Keten kumaşlar, özellikle yaz aylarında oldukça sık tercih edilir. Tıpkı yün kumaşlar gibi özel bir bakım isteyen keten kumaşlar; sıcak suyla temas etmesi halinde çekebilir, yapısı bozulabilir ve kırışabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için keten kıyafetlerinizi soğuk suda yıkamaya özen göstermelisiniz. Eğer keten kıyafetleri seviyor ancak kırışmasından rahatsız oluyorsanız kıyafetlerin iç etiketini inceleyebilir, yüzde 40’a kadar viskoz içeren keten kumaşlar tercih edebilirsiniz.

 

4. İpek

İpek kumaşlar, vücudunuz için oldukça sağlıklı olsa da diğer kumaş türlerine göre daha pahalıdır. İpek böceklerinden elde edilerek dokunan kıyafetler, diğer kumaş türleriyle dokunan kıyafetlere göre daha uzun ömürlü olur. Tıpkı diğer kumaş türlerinde olduğu gibi ipek kumaşlarda da yüksek bir nem emme kapasitesi vardır, bu sayede vücudunuz nefes alabilir. İpek kıyafetler kullanmayı seviyorsanız ipeğin çok hassas bir kumaş türü olduğunu unutmamalı, ipek kıyafetlerinizin bakımını dikkatli bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

 

5. Kaşmir

Kaşmir keçilerinin taranmasıyla elde edilen kaşmir yünü, diğer yünlere oranla oldukça yüksek bir nem emme kapasitesine sahiptir. Kaşmirin doğal renkleri kahverengi, beyaz ve gri olsa da günümüzde çeşitli yöntemlerle farklı renkler elde etmek mümkün. Oldukça hafif bir yün olan kaşmir, insan vücuduna kolaylıkla adapte olabilir ve alerji yapmaz. Termal özelliğe sahip kaşmir, yaz aylarında terlemenizi önlediği gibi kış aylarında da sizi sıcak tutar. Kısacası hem yaz hem de kış aylarında rahatlıkla giyebileceğiniz parçalar arıyorsanız kaşmir tam size göre!

 

Kaynak:

https://www.bayanguzellik.com/saglikli-kumaslar-nelerdir-kumas-turleri.html

https://www.onikibilgi.com/kasmir-nedir-ozellikleri-nelerdir/

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.