Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sağlığınız İçin Doğru İlacı, Doğru Şekilde Kullanımının Önemi
Sağlığınız İçin Doğru İlacı, Doğru Şekilde Kullanımının Önemi

iyihisset.com

20 Kas 2020

İlaçlar, sağlığımızı korumak ve hastalandığımız durumlarda tekrar iyileşmek için kullandığımız en önemli yardımcılarımız. Sağlığımızla ilgili herhangi bir sorun yaşadığımızda, doktorunuzun uyguladığı tedavi ve tavsiyeleri ile alacağımız doğru ilaçlar, uygun şekilde kullanıldığında bizleri tekrar sağlıklı bir birey haline getirebilir. Her yıl 18-24 Kasım tarihleri arasında farklı etkinliklerle kutlanan Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası’nda antibiyotikler başta olmak üzere tüm ilaçların bir doktor gözetiminde, doğru dozda ve sürede kullanıma dikkat çekiliyor. Günlük hayatımızı kolaylaştıran, bizi güçlendiren, sağlık veren ve daha konforlu bir hayat yaşamamızı sağlayan ilaçların kullanımlarıyla ilgili bilgilerimizi tekrar gözden geçirmeye ne dersiniz?

İlaçları doğru kullanmak neden önemlidir?

Tıp tarihi boyunca elde edilen deneyim, bilgi birikimi ve bilimsel çalışmalar ışığında bugüne kadar çok sayıda ilaç üretimi gerçekleştirildi. Vücudun hayat süresi içerisinde maruz kaldığı hemen hemen her hastalık için farklı ilaçlar üretilerek insanların sağlığına kavuşması için alternatif yollar geliştirildi. Ancak tüm bu ilaçlar sağladığı faydalar kadar yanlış ve gereksiz kullanımlarına bağlı olarak da zaman zaman ters etkiler yaratabiliyor. Bizlere sağlık verecekleri yerde sağlığımızı daha da bozabiliyorlar. Özellikle antibiyotik, ağrı kesici, vitaminler, kan sulandırıcılar, tansiyon ve solunum grubundaki ilaçların yanlış ve gereksiz kullanımı ciddi yan etkiler yaratabiliyor.

Mutlaka doktor tavsiyesi ve kontrolünde alınmalı

Halk arasında yaygın olduğu şekilde, ilaçlar genelde günlük olarak aile bireyleri, komşular, arkadaşlar, iş arkadaşları gibi yakın çevredeki kişilerin tavsiyesi ile kullanılabiliyor. Bazı durumlarda benzer semptomlar gösterildiğinde, daha önce alınan ilaçlar doğrudan eczaneden temin edilerek sanki aynı hastalık yaşanıyormuşçasına kullanılabiliyor. Bir ilacın ne zaman, hangi dozda, nasıl ve neden kullanılacağını tek söyleyebilecek kişiler doktorlardır. Bu nedenle herhangi bir hastalık yaşandığında doktora başvurarak şikayetler anlatılmalı, yapılacak tetkikler sonucunda doktorun koyacağı tanıya göre ilaç alınmalıdır. Aksi halde sağlığa kavuşma yolunda atılan adım, ters tepebilir ve farklı yan etkilere neden olarak sağlığımızı bozabilir.

Fazla, yanlış ve gereksiz ilaç kullanımında neler olabilir?

İlaçların doktor gözetimi dışında, yanlış ve gereksiz kullanımı başta bağışıklık sistemini kötü yönde etkileyerek diğer tüm organlar ve sistemler üzerinde de olumsuz sonuçlara sebep verebilir. Örneğin günlük hayatta sıkça kullanılan ağrı kesicilerin yoğun şekilde alınması zamanla farklı mide, böbrek ve bağırsak hastalıklarına neden olabilir. Antibiyotiklerin yanlış ve fazla alımı, zamanla dirence neden olarak farklı enfeksiyonların ortaya çıkmasına sebep olur. Bu da tedavi sürelerinin uzamasına, farklı semptom ve komplikasyonların gelişmesine, tedavi maliyetlerinin artmasına ve hatta ölümlere yol açabilir. Yanlış ilaç kullanımı, organ kayıplarına bile gidebilen süreçleri ortaya çıkarabilir.

Akılcı ilaç kullanımının önemi

Yaşanılan herhangi bir sağlık sorunu ve hastalık karşısında uygulanacak doğru tedaviyi ancak ve ancak doktorlar söyleyebilir. Bunun bir adım ötesinde de bu tedavi sürecinde kullanılacak doğru ilacı da ancak doktorlar verebilir. Akılcı ilaç kullanımı olarak ifade edilen bu olgu; ilaçların doğru dozda ve miktarlarda, doğru zamanda ve doğru yöntemlerle alınmasını ifade eder. Tüm bu süreç, bu konuda uzman olan doktorların gözetimi altında yapılmalıdır. İlaçlar, ancak bu yolla vücut üzerinde iyileştirici etkilerini gösterebilirler. Aksi taktirde, bağışıklık sisteminin yanlış ilaçlar, antibiyotikler ve vitaminlerle bastırılması, vücudun uzun vadede savunmasını da doğrudan olumsuz şekilde etkileyecektir.

Sağlığınız için doktorunuza başvurun  

Pandemi süreci ile birlikte sağlığımızın ne kadar değerli olduğunu ve yaşamımız boyunca bizleri taşıyan vücudumuza iyi davranmamızın önemini bir kere daha anlamış durumdayız. Vücudumuza iyi davranmak ve herhangi bir hastalık ya da rahatsızlık anında en doğru tedaviyi uygulayarak sağlığımıza kavuşmak için de atmamız gereken en önemli adım doktorumuza başvurmaktır. Alanında uzman sağlık profesyonellerinin gözetiminde sağlığımıza kavuşmamız çok daha hızlı ve kolay olacaktır.

Covid-19’un etkisini yoğun bir şekilde gösterdiği bugünlerde hepimiz kendimiz ve sevdiklerimiz için endişelenmeye devam ediyoruz. Sosyal izolasyonu sağlamak için de bir rahatsızlık duyduğumuzda hastanelere gitme konusunda tereddütlerimiz olabiliyor. Bunun için QNB Sigorta, online olarak uzman doktor ve psikologlara ulaşmanızı sağlayan 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası’nı sunuyor. Evinizden çıkmadan doktora danışma ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz ve ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz Online Sağlık Paketi kapsamındaki Online Doktor ve Online Psikolog Hizmetleri, sosyal izolasyonunuzu korumanıza da yardımcı oluyor.

 

 

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.