Sağlığımızı Tehdit Eden 6 Bağımlılığımız

Buradasınız

Sev 02 Mart 2021

Bağımlılığa sahip genç kız, yardım eden biri

Hayatta sahip olduğumuz en değerli şey şüphesiz sağlığımız. Yaşamımızın herhangi bir anında nasıl bir durumda oluyorsak olalım, sağlığımız iyi olmadığında her şeyin anlamı bir anda ortadan kalkabiliyor. Sağlığımızı korumak, hayatımızı dengeli ve iyi bir biçimde sürdürmek bizim elimizde. Ama aynı zamanda sahip olduğumuz kötü alışkanlıklardan dolayı onu bozmak da bir o kadar bizim elimizde. Bugün birçoğumuzun hayatında sahip olduğumuz kötü alışkanlıklarımız sağlığımızı tehdit ediyor ve bozuyor. Her yıl 01-07 Mart tarihleri arasında farklı etkinliklerle kutlanan Yeşilay Haftası’nda, sağlığımızı kendi ellerimizle tehdit eder hale geldiğimiz farklı bağımlılıklarımızı hatırlayalım mı?

Sigara bağımlılığı

Sigara bağımlısı genç adam, sigara kırılıyor

Yoldan çevirdiğiniz birçok kişiye, hayatımızı en çok tehdit eden alışkanlığımız ne diye sorulduğunda öncelikle sigara yanıtını verecektir. Birçok hastalığın ya birinci nedeni olan ya da o hastalığı tetikleyen sonuçlara neden olan sigara, sağlığımızı doğrudan etkileyen ilk unsurlardan biri. Küçük yaşta başlayarak uzun yıllar boyunca devam eden, vücuda hiçbir faydası olmadığı gibi içeriğinde onlarca zararlı madde ile başta akciğerler olmak üzere kalıcı hasarlar bırakan sigara, bizim yaşamımızı tehdit eden en önemli öğelerin başında geliyor.

Teknoloji bağımlılığı

Teknoloji bağımlısı genç, ellerini başının arasına almış

Son dönemde, özellikle pandemi ile birlikte evlerde daha sık vakit geçirmeye başladığımız bu dönemde, sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen bir diğer bağımlılığımız ise, teknoloji. Hiç fark etmesek de günümüzün büyük bir çoğunluğunu telefon ve bilgisayar olmak üzere ekranlara bakarak geçiriyoruz. Bu da zamanla gözlerimiz, beynimiz gibi fiziksel organlarımızı olduğu kadar, zihinsel olarak da psikolojimizi oldukça olumsuz ölçüde etkiliyor. Günde ortalama 8-10 saatimiz teknolojik cihazlarla birlikte vakit harcayarak geçiyor ve bu da zamanla vücudumuzda kalıcı hasarlar bırakıyor.

Alkol bağımlılığı

alkol bağımlısı genç adam, barda alkol içen adam

Sigara kadar vücudumuzda ve zihnimizde tahribat yaratan bir diğer bağımlılığımız ise alkol. Birçok insanın günlük hayatında tükettiği ve “sosyal içici” olarak adlandırılan alkolü, bağımlılık derecesinde kullananların oranı dünyada 2 milyardan fazla. Yeşilay verilerine göre dünyada her yıl 1 milyon 800 bin kişi alkol nedeniyle hayatını kaybediyor.  İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı verilerine göre  hayatında en az bir kere alkollü içecek kullananların oranı yüzde 22.1 olarak belirlenmiş. Bu oran, erkeklerde yüzde 34.3 iken, kadınlarda yüzde 10.7 çıkmış. Alkollü içecekleri ilk kez deneme yaşı yüzde 19.94 olarak ölçülmüş. Son bir ay içerisinde alkollü içecek kullandığını söyleyenlerin oranı da yüzde 8.6 olarak belirlenmiş. İçtiğimiz her alkol, önce mideden, ardından da bağırsaktan kana karışıyor ve başta karaciğer olmak üzere vücudun birçok fonksiyonunu bozuyor. Alkol, vücuda alındıktan 3 dakika sonra tüm hücrelere ulaşmış oluyor, dolayısıyla alınan alkol miktarı, belirli bir seviyeyi geçerse solunum yavaşlayarak kişide komaya ve hatta ölüme neden olabiliyor.

Madde bağımlılığı

madde bağımlısı genç kız, başını elinin arasına almış

Sağlığımızı ve tüm hayatımızı olumsuz etkileyen bir diğer alışkanlığımız da madde bağımlılığıdır. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi 2020 Dünya Raporu'na göre madde kullanımının dünyanın her coğrafyasında artıyor ve sağlığı tehdit ediyor. 2009'da 15 ila 64 yaş aralığındaki dünya nüfusunun yüzde 4.8'i madde kullanırken, 2018'de bu oran yüzde 5.3'e ulaştı. Geçtiğimiz yıl 585 bin kişi madde bağımlılığı dolayısıyla hayatını kaybetti. Türkiye’de ise 347 kişi uyuşturucudan yaşamını yitirdi. Türkiye'de 2017 yılında 941 vatandaşımız madde yüzünden hayatını kaybederken bu sayı 2018'de 657'ye, 2019'da 342'ye düşürülebildi. 2008'den bu yana, madde bağlantılı ölümlerde yüzde 25 artış oldu. Özellikle gençleri etkisi altına alan ve ilerleyen safhalarda kurtuluş olanağı da bulunmayan bu bağımlılık yaşamımızı tehdit eden en önemli unsurlardan biri.

Yemek bağımlılığı

yemeklerden oluşan hapishane, yemek bağımlısı

Görünüşte diğerlerinden daha masum olan, ancak sağlığımız üzerindeki etkileri ile diğerlerini aratmayan bağımlılık türlerinden bir diğeri de yemek bağımlılığıdır. Gün içerisinde ihtiyaç duyulduğundan daha fazla beslenen, günlük beslenme düzeninde şeker, karbonhidrat gibi aşırısı vücuda zararlı olan besinleri daha sık tüketen bireyler, zamanla birçok hastalığa neden olacak şekilde sağlıklarını bozarlar. Binge eating, bulimia nevroza, gece yeme sendromu gibi farklı türleri de bulunan bu hastalık, sağlığını bozan kötü alışkanlıkların da başında geliyor.

Kumar Bağımlılığı

kumar oynayan genç adam, kumar bağımlısı genç

Hayatını alt üst eden ve ekonomik olarak yarattığı zorlukların yanında sağlık üzerinde de oldukça olumsuz etkileri bulunan bir diğer bağımlılık türü de kumardır. Özellikle psikoloji üzerinde negatif etkilere sahip olan, günlük hayatı da kötü etkileyen kumar, kazanma hırsı ile birlikte yavaş yavaş insanı kendisine çeker. Genelde alkol ve sigara gibi diğer bağımlılık türleri ile birlikte görülür ve aile yaşantısı ile toplum ilişkilerine de zarar verir.

Hayat uzun ve zorluklarla dolu bir macera gibidir. Bu uzun yolda; başına birçok istenmeyen olayın gelmesi, olumsuz durumlar ve özellikle de hastalıklarla karşılaşman son derece olasıdır. Hayatın bu zorlu virajlarında karşına çıkacak risklere karşı kendini ve sevdiklerini koruma altına almak ise senin elinde. Türkiye’de bir ilk olarak, cilt kanseri hariç tüm kanser türlerini ilk fazından itibaren kapsama alan Yaşasın Hayat Sigortası ile sağlığınla ilgili yaşayabileceğin olumsuzluklarda kendini ve sevdiklerini güvence altına alabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.