Ramazanda Stresten Uzak Durmanı Sağlayacak Öneriler

Buradasınız

Sev 05 Nisan 2022

ramazan, sağlık, stres, psikoloji

Ramazan ayının huzuru ve keyfini yaşamaya başladık. Yılın en güzel zamanlarından biri olan Ramazan ayında, bir yandan maneviyatımızı güçlendirip huzur bulurken bir yandan da beslenme düzenimizi değiştirerek sağlığımızı da koruma altına alabiliriz. Ancak hem beslenme ve buna bağlı olarak rutinlerimizin değişmesi hem de uzun süreler su ve yemek tüketilmemesi sebebiyle günlük hayatın koşturmacası içerisinde stresli zamanlar geçirmemiz de olası. Bunun önüne geçmek ve Ramazan ayını stresten uzak, pozitif, mutlu ve huzurlu geçirmek için önerilerimizi aşağıda bulabilirsin.

Kalabalık aile sofraları stresini azaltacak

ramazan, sağlık, stres, psikoloji, sofra, yemek

Ramazan ayını eşsiz yapan en güzel özelliklerinden biri de topluca yenen iftar yemekleridir. Ailenin tüm üyeleri bir sofranın etrafında birleşerek hem hasret giderir ve sohbet eder hem de birlikte Ramazan yemeklerinin keyfine varırlar. Ramazan ayında sende yaşayabileceğin olası stres durumlarının önüne geçmek için özellikle iftar vaktinde sevdiklerinle bir araya gelebilirsin. Sevdiklerinden alacağın enerjiyle ve huzurla daha mutlu ve sağlıklı bir Ramazan ayı geçirebilir ve gün içerisinde yaşayabileceğin olası stres durumlarınla daha iyi baş edebilirsin.

Paylaşmanın keyfine varabilirsin

ramazan, sağlık, stres, psikoloji, paylaşma, hurma

Ramazan ayı demek huzur ve mutluluğun dışında paylaşma demektir. Maddi ya da manevi bu paylaşımların sende yaratacağı pozitif etki de stresten uzak durmanı ve psikolojik olarak kendini daha rahat hissetmeni sağlayacaktır. Buna ulaşmak için sen de yaptığın paylaşımları bu ay içerisinde çoğaltarak manevi huzura kavuşabilirsin. Bu da stresten uzaklaşman ve zihninin rahatlaması için sana farklı fırsatlar sunacaktır. Yakın çevrenden başlayarak sen de paylaşımlar yapabilirsin.

Sağlığını bozmayacak yiyecekler tüketmelisin

ramazan, sağlık, stres, psikoloji, besin, beslenme

Ramazan ayında beslenme düzeni baştan aşağıya değiştiği için fiziksel sağlığınla ilgili çok dikkatli olman ve özellikle tükettiklerine dikkat etmen gerekir. İftar ve sahur saatlerinde doğru ve dengeli beslenmeli, vücudunun ihtiyaç duyacağı besinleri almalısın. Bunun yanında iftardan sonra düzenli olarak su tüketimi yapmalı ve gün içerisinde vücudunda oluşan su ihtiyacına karşılık vermelisin. Bedenini yoracak, zararlı, yağlı, tuzlu ve ağır yemeklerden uzak durmalısın. Oruç tutarken bazı besinleri canının çekmesi normal ancak iftardan sonra bunlar içerisinden zararlı olanlarını almak yerine daha sağlıklı ve organik olanlarına yönelmelisin.

Yalnız kalmayı deneyebilirsin

ramazan, sağlık, stres, psikoloji, kadın

Birçok kişi, özellikle iftar saatlerine yakın zamanlarda yorgunluk hissi ile birlikte sinirli olabilir ve zaman zaman öfke patlamaları yaşayabilir. Bu durum eğer sende de yaşanıyorsa ve bunun için uygun vakti de bulabiliyorsan, bu saatlerde yalnız kalmayı tercih edebilirsin. Alışveriş, eve yetişme telaşı, işleri bitirme heyecanı gibi birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan bu stresli durumlardan uzak kalmak için yalnız olmayı deneyebilir ve bu yolla kendini biraz daha sakinleştirebilirsin.

Düzenli uyku, rahat kıyafetler, bol temiz hava

ramazan, sağlık, stres, psikoloji, aile, mutluluk

Ramazan ayını daha az stresli ve bol huzurlu geçirmek için yapman gereken en temel şeylerden biri de sağlığına dikkat etmektir. Bunun için iftar ve sahur saatlerini hesaba katarak ve günlük rutinlerini de düşünerek uyku düzenine mutlaka dikkat etmelisin. Gün içerisinde, iş yerine gidiyorsan buradaki kurallara da uyarak rahat kıyafetler tercih etmeli ve seni yorup sıkmayacak kıyafetler giymelisin. Kapalı ortamda çalışıyorsan ve özellikle pandemi döneminin de bitmediğini hesaba katarak bol bol temiz hava almalı ve kendini rahatlatmalısın. Bu yolla hem sağlığını koruyabilir hem de Ramazan ayını stressiz geçirebilirsin.

Beslenme düzeninle birlikte günlük rutinlerin de değişeceği için Ramazan ayında sağlığına  azami ölçüde dikkat etmelisin. Sadece Ramazan ayında değil hem kendinin hem de sevdiklerinin hastaneye gitmesi gerekirse ve sağlık harcamaları için endişelenirsen QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Özel hastanelerde SGK farkı dışında ek bir ücret ödemeden muayene ve tedavi hizmeti yanında online doktor ve psikolog gibi ücretsiz birçok sağlık hizmetinden faydalanabilirsin. Üstelik %10 aile indirimiyle!

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.