Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Pandemi Dönemi Devam Ederken İş ve Özel Hayatta İlişkileri Koruyacak 5 Yöntem
Pandemi Dönemi Devam Ederken İş ve Özel Hayatta İlişkileri Koruyacak 5 Yöntem

iyihisset.com

29 Oca 2021

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını sebebiyle yaklaşık 1 yıldır hepimiz sosyal izolasyon çerçevesinde evlerimizde vakit geçiriyoruz. Kimimiz bu süreci ailesiyle beraber yaşarken, kimimiz tek başına veya ev arkadaşıyla yaşıyor. Hepimizin ortak bir noktası var ki sosyal yaşantımızdan uzak, stresli ve gergin bir yıl geçirdik. Yaşadığımız psikolojik yıpranma ilişkilerimizi de olumsuz anlamda etkilemiş olabilir. Pandemi döneminde ilişkilerinizi koruyacak yöntemleri sizin için derledik.

Karşınızdaki kişinin de aynı süreçten geçtiğini unutmayın

Yalnız olmadığınızı unutmayın. Sizinle aynı hisleri paylaşan onlarca kişi var. İş arkadaşınız veya aynı evde yaşadığınız insanlar da en az sizin kadar korkuyor, stres yapıyor ve geriliyor. İletişim kurarken bunu göz ardı etmeyin.

Kabul edin ve uyum sağlayın

Artık sosyal yaşantımızın yeni kuralları var. Sevdiklerimizle aramıza mesafe koyarak görüşüyoruz. Evlerimizde hijyen kurallarına ve sosyal mesafe kurallarına azami dikkat ederek misafir kabul ediyoruz. Yeni normali kabul edip uyum sağlamalısınız.

Kendinize yardım edin

Evde kaldığımız süreçte kendinizi anlamanıza yardımcı olacak psikoloji kitapları okuyarak ruh halinizi anlayabilir ya da online terapiler alarak kendinize yardımcı olabilirsiniz. Bu süreci ne kadar iyi anlayıp içselleştirebilirseniz uyum süreciniz o kadar hızlanır ve daha az yıpranırsınız.

Öfkelenmeniz çok normal

Duygu geçişleriniz bu dönemde oldukça normaldir. Süreç içerisinde duygularınızı kontrol etmeye çalışmak yerine yaşamayı tercih edin. Öfkelenmenizin, kapana kısılmış gibi hissetmenizin olağan bir durum olduğunu kabul etmelisiniz.

Ev işleri bölüşülmeli

Eğer bu süreci ailenizle beraber geçiriyorsanız ev işleri bir kişinin üzerine yıkılmamalıdır. İşleri bölüşerek iletişiminizi aktif tutabilir ve aşırı yorgunluğun önüne geçebilirsiniz. Ev içinde yaşayan bireylerin birbirini anlaması ve diğer aile üyelerine işlerinde yardımcı olması ev içinde yaşanabilecek gerginliklere engel olacaktır.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.